TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • prea buna, prea ca la tara
    folosesc configuratia asta de vreo 14.000 km, n-am avut niciun fel de fadding in nicio situatie indiferent de greutate, temperatura, franari succesive ...
    frana devine foarte responsiva dar te obisnuiesti repede
    atat ca iti mananca mai repede placutele, iti vor rezista cel mult 25.000 km fdb845 pe discurile alea.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • La 14,000 km trebuia sa nu mai ai deloc placute daca mergeai cat de cat tare.
      Combinatia respectiva nu este buna deloc. Incearca 10 franari succesive de la 100kmh si spune-mi daca la franarile numarul 2,3 si partial 4 mai ai pedala sau se duce direct la podea.
      Daca spui ca nu este asa inseamna ca minti sau ai facut pauza intre franari.
      sigpic

      Comment


      • Pai mi-ai taiat din start orice drept la replica, la ce sa ma mai apuc de test ? ? ?
        Las ca in primavara acum pun ds-urile de la tine, sunt coapte rau? ca de carne mai e ceva pe ele.
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • La 14,000 km trebuia sa nu mai ai deloc placute daca mergeai cat de cat tare.
          Combinatia respectiva nu este buna deloc. Incearca 10 franari succesive de la 100kmh si spune-mi daca la franarile numarul 2,3 si partial 4 mai ai pedala sau se duce direct la podea.
          Daca spui ca nu este asa inseamna ca minti sau ai facut pauza intre franari.

          Pentru ca asta este adevarul.

          Lasati discurile striate in pace. Discuri lise cu placute bune si lichid de frana proaspat.
          Last edited by dr_mke; 14 March 2014, 13:07. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • Atunci ce combinatie cu franare cat se poate de buna propui?
            Masina in cauza este o berlina 1.5dci, 85cp + soft dimsport.
            Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

            Comment


            • La placute as merge pe thermo quiet . Ca si idee , personal as trece pe sistem franare Van .

              Comment


              • Ca si idee, da, dar eu vreau discuri+placute.

                Pareri cu justificare are cineva?
                Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                Comment


                • Originally posted by me_catalin View Post
                  Atunci ce combinatie cu franare cat se poate de buna propui?
                  Masina in cauza este o berlina 1.5dci, 85cp + soft dimsport.
                  Discuri ATE+placute ATE. Plus lichid de frana nou, ATE.

                  Comment


                  • Are 1an lichidul ATE, dar o sa-l schimb.
                    Anyway, astept sa vad ce mai zice lumea.
                    Care si ce foloseste.
                    Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                    Comment


                    • Citeste topicul, pentru ca-n stilul asta ajungem la 10.000 de pagini pentru a discuta un numar redus de repere.
                      sigpic

                      Comment


                      • E prea mult gunoi si prea putine informatii bune pe topicul asta ca sa merite citit.
                        Speram sa aflu un rezumat al topicului intr-un singur post.
                        Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                        Comment


                        • Ai primit un sfat foarte bun. Orice placute/discuri din gamele medii sau superioare de la producatorii mari sunt bune.

                          Daca vrei specialitati, atunci vei ajunge catre 1.000 de lei cu un set de discuri si placute.

                          Cel mai bine este sa urmaresti jurnalele de bord ale userilor interesati de starea tehnica ireprosabila a masinii, unde poti afla si comportarea reperelor care te intereseaza, in timp si kilometri.
                          sigpic

                          Comment


                          • Am inteles, merci! O sa merg pe ate, nu prea pot da gres.
                            Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                            Comment


                            • pana fac modificarile vreau sa va arat discurile mele.
                              40.000km, un set si ceva de placute pana aici:



                              Obisnuiesc sa ma uit la alte masini sa vad cum arata discurile si la cele straine arata oglinda spre comparatie cu ale mele.

                              Voi ce ziceti?
                              Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                              Comment


                              • Eu zic ca nu e functional link-ul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google