TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 827sam View Post
    pune discuri ventilate
    Si daca tot schimbi etrierii pune de VAN. Si mergi pe combinatia ATE + ATE. O sa iti placa. Mie de 46.000km imi place. ;)

    Comment


    • Originally posted by 827sam View Post
      sau sunt cumva cumparate de la daciashop?
      Ce vrei să insinuezi?

      Comment


      • salut
        aveti idee de unde pot face rost de sigurantele pt etrieri de van ? am auzit ca aceste sigurante vin cu placutele este adevarat?
        From Miami 2 Ibiza
        Voucher
        http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

        Comment


        • Nu vin intotdeauna.
          Pe daciashop.ro sunt 47RON perechea.

          Comment


          • Originally posted by 827sam View Post
            "duuuu-te ma ca nu stii tu sa franezi"
            ferodo pline cred ca sunt cele mai proaste discuri la franare, calitate asemanatoare cu klaxcar, lpr, mastersport, sau poate ca le-ai imperecheat cu fdb845 ? ? ? sau sunt cumva cumparate de la daciashop?
            pune discuri ventilate
            du-te tare tu... sunt ventilate si da, de acolo sunt cumparate...
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • Originally posted by dragos firoiu View Post
              A venit vremea sa schimb discurile si,m-am orientat spre Pagid(discuri) si Textar(placute).Sper ca am facut o alegere buna!

              Pagid si Textar sunt marci (brand-uri) ale aceluiasi holding.

              Comment


              • Ca intrebare, discurile ventilate cu care vine loganul din fabrica ce diametru au?
                sigpic

                Comment


                • Ai avut bunul simt sa citesti ceva din topicul asta?

                  259mm berlina si unele MCV, 260mm Van, Pick-up si unele MCV
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • Au diametru de 259mm

                    Comment


                    • Tot pe Textar aleg sa merg si eu.

                      Comment


                      • Nu, bunul simt este demodat.
                        sigpic

                        Comment


                        • La fel cum se cumpara tot ce e ieftin:
                          Originally posted by dr_mke View Post
                          Ce game se cumpara aftermarket de catre colegi nu stiu, insa este clar ca majoritatea aleg calitate inferioara celei OEM.
                          Suntem printre putinii saraci care consideram ca exista "ieftin si bun".

                          Comment


                          • Ieftin si bun nu exista. Exista doar pret corect fata de cel din reprezentanta. A nu se confunda.

                            Totusi, o data la ~100.000 km 250 - 300 de lei maxim pentru un set de discuri bune nu se considera o avere.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by dr_mke View Post
                              Dacia - Renault preconizeaza un cuplu de 105 Nm pentru prezoane. Este interzisa aplicarea oricarui tip de unsoare sau alt tip de lubrefiant pe filetul si conul prezoanelor.
                              Dupa ce mi s-au intins prezoanele pe fata la 180 kmh pe autostrada, am propria cheie dinamometrica si nimeni nu imi mai umbla la roti in afara de mine si de alte 2 persoane.

                              @razvanamza: nu o mai da la intors cu amortizoarele ca nu ele fac diferenta la franare intre o placuta proasta si una buna. O masina cu amortizoarele la fel de praf ca ale tale, dar cu placute mai bune se va opri mai scurt.

                              Cat despre amortizoare, ele au indicatie de verificare la 60.000 km, apoi aceasta este OBLIGATORIE la 80.000 km, intrucat durata lor de viata medie este aproximata la 80.000 km.

                              Amortizoarele subsemnatului, acum nu prea multa vreme, la aprox 80.000 km.


                              salaut,fa ma si pe mine sa anteleg cum de ai facut asa prezonul ala si tin sa a ati spun ,ca eu mai dau cu vaselina pe prezoane ,ma ajuta la desfacut si dau demult timp nu de 2 luni,nu am patit nimic pana acum ,de ex. sa se desfaca vreun prezon,mai cam speriat cu prezonul ala,tin sa spun ca masina vede foooarte rar 130/h.

                              Originally posted by electrica2000 View Post
                              salaut,fa ma si pe mine sa anteleg cum de ai facut asa prezonul ala si tin sa a ati spun ,ca eu mai dau cu vaselina pe prezoane ,ma ajuta la desfacut si dau demult timp nu de 2 luni,nu am patit nimic pana acum ,de ex. sa se desfaca vreun prezon,mai cam speriat cu prezonul ala,tin sa spun ca masina vede foooarte rar 130/h.



                              Si ce parere aveti de pachetul asta http://www.daciashop.ro/frana/discur...pachet-OEM-dpp


                              si asta http://www.daciashop.ro/frana/discur...isc-brembo-max

                              care din ele e mai bun,la 1.4 fara abs 2007
                              Last edited by electrica2000; 31 March 2014, 22:28. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Voua, astora noi, chiar va este lene sa cititi topicul ?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google