TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am discuri de frana pline ATE de diametru 259 mm si sunt foarte bune. Placute frana folosesc Ferodo QTM.

    P.S. : Toate logan-urile cu ABS si discuri pline au diametru de 238 mm. Am la servici un Ambition si am schimbat discurile la 150000 km si sunt de 238.
    sigpic

    Comment


    • #47
      Toate "loganele" cu ABS au sau ar trebui sa aiba discuri ventilate de 259 mm. Regula este ca au.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #48
        Discuri ventilate gasesti doar la diesel si la prestige-ul PH2.
        sigpic

        Comment


        • #49
          nu mai spuneti... si prestige-urile ph1 cu discuri ventilate sunt facute din bunavointa lu' nea marin care asambleaza puteile in fabrica, nu?
          la ph1 prestige-ul si dizalele de 70 si de 85 au discuri ventilate, scheiss egal ca au abs sau nu. de exemplu ambition-ul, avea abs dar nu avea discuri ventilate. acum laureate-ul 16v are discuri ventilate, laureate 1.4 nu are. dizalele au
          nu cred ca ne-am prins inca in totalitate de logica celor de la dacia, dar ca idee, 16v si dizalele au discuri ventilate. asta pare sa fie o varianta...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #50
            Nici eu nu am reusit sa-mi dau seama de algoritm. Pe loganul meu de la firma, fabricatie octombrie 2005, aveam discuri ventilate din fabrica si era laureate 1.4 mpi. Printre surorile ei (luate in aceiasi zi), doua preferance-uri 1.4 mpi si patru ambition-uri 1.6 mpi, aveau discuri pline... Modelele 1.5 dci de 70 cp, berlinele, mcv-urile erau echipare laureate si aveau discuri ventilate. De asemenea VAN-urile de 70 cp, tot discuri ventilate...
            Last edited by vitriol; 6 August 2009, 14:49.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #51
              deci ceata totala...eu pe ambition am avut discuri pline, dar pe prestige ph1 ventilate. dizalul in afara de ala de 65 de cai, cred ca are discuri ventilate. sau daca si la aia depinde e echipare, eu ma retrag din discutie
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #52
                In fine... ideea e ca ma oftica ca pe laureate-ul meu 1.4 mpi am discuri pline. In curand o sa-mi montez si ventilate. Am luat ieri din service Meridian Vest un set si scrie Brembo pe ele (pe cutie scrie "piese de origine" cu sigla Renault bla bla)... Asa sunt si cele din fabrica, tot Brembo?
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #53
                  Cu cat ai luat discurile Brembo?...la Norauto gasesti discuri Brembo ventilate la set cu placute de frana Ferodo Premiere...nu cred ca depaseste 4 milioane toata treaba.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #54
                    Nu trebuia sa-mi mai spui de pret. Eu am dat 423 lei fara tva, deci in jur de 500 lei cu tot cu tva si fara placute de frana... Nu cumva era 400 lei fara tva?
                    Norauto astia nu au site ceva sa dau de ei? Nu am gasit nimic in romania, doar locuri de munca pe ejobs.
                    Last edited by vitriol; 6 August 2009, 16:11.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #55
                      Eu am zis de 4 mil dar cred ca ajunge la 5 mil...erau vre-o 270 de lei alea pline si 198 lei setul de placute Ferodo Premiere.
                      Faza cu discuri+placute era la oferta...deci ventilatele cu placute ar fi in jur de vre-o 5 mil (doar daca le iei pe ambele)...ceea ce este foarte bine. Asta era acum vre-o 3 saptamani ca abia s-a deschis magazinul....nu stiu in momentul asta ce-o mai fi.

                      PS: Ma refer la piesele de Logan...aveau multe oferte pentru Logan.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #56
                        Eu voi merge pe varianta ATE , la fel si placutele de frana . Sunt destul de bune la pret si au o calitate buna .Imi pare rau ca nu am pe masina varianta ventilata , asa cum ar fi fost normal .Dar asa sunt romanii , "la ce bun ?".

                        Comment


                        • #57
                          salutare, am un abition 1,6 . discurile sunt pline, nu stiu diametrul ca nu am masurat. grosimea initiala probabil ca a fost 12 mm. are cineva idee care e grosimea minima. deadline-ul la care ar trebui musai schimbate.
                          multumesc!
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Grosimea minima admisa (conform producatorului) la discurile de frana pline este 10.6 mm.

                            P.S.: Un prieten are Laureate ph2 16V berlina 2008 si nu are discuri ventilate.
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Cand am fost acum doua zile in service sa-mi iau discurile m-am uitat la masinile expuse si era in showroom expus un Laureate 16v si avea discuri ventilate.
                              Probabil prietenul tau a luat masina inainte sa introduca astia ABS-ul standard si nu are ABS. Oricum, cum am spus si mai sus, nu am reusit sa gasesc algoritmul dupa care se pun sau nu discuri ventilate din fabrica. Poate chiar e asa cum a zis Seba, nea Marin pune pe masini ce-i pica la mana.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #60
                                @Cleo11 pe ce te bazezi cand zici 10,6. nu mi-o lua in nume de rau dar am vazut aici pe forum ca multi isi dau cu parerea putini stiu ce vorbesc. dimensiunea pe care o dai tu mie mi se pare destul de mare. Adica din ce zici tu toleranta maxima ar fii de 11% si la vechea dacie era de 40%. cam mare diferenta asta. ms
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google