TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • discul incape da nu mai intra si ambele placute
    sigpic

    Comment


    • pai, ii pui numa' una...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Originally posted by yrman View Post
        discul incape da nu mai intra si ambele placute
        exact. asta ziceam si eu. nu mai incape discul intre placute

        Comment


        • Imi schimb si eu maine discurile cu tot cu placute intrucat s-au deformat si la frane peste 50 km/h trepideaza volanul (deci numai la franare, la viteza nu tremura deloc).
          Actualele sunt Bosch (259 mm, masina Ambiance fara ABS din 2005) cu placute TRW (m-au tinut in jur de 40.000 pana sa apara tremuratul), inlocuiesc cu discuri pline Brembo + TRW.
          Ce e curios e ca daca pui mana pe disc abia se simte deformatia, dar probabil ca la turatie efectul e mult amplificat.

          Comment


          • La doar 40k nu se duc niste discuri atat de rau incat sa vibreze masina pe franare.
            Si la mine se vede uzura neuniform, dar nu vibreaza la franare, discurile le am de 86k, urmeaza sa le schimb.
            Sunt curios daca nu va mai vibra masina pe franare, dupa ce pui discurile noi.

            Comment


            • probabil sau ovalizat si din cauza asta tremura asa

              Comment


              • postez si eu aici ca sa nu mai deschid un nou thread. azi mi-am schimbat cauciucurile de iarna si can mi-au dat jos rotile la discul de frana de pe stanga am vazut niste linii ca in poza. nu am reusit sa-mi dau seama daca erau fisuri sau doar urme de la placutele de frana.
                nu am auzit de vre-un disc de frana rupt dar va intreb e posibil sa fie fisuri?! sa-mi fac griji sau sunt normale acele semne?!
                precizez ca sunt discurile originale ale masinii si am 95000km parcursi cu masina
                Attached Files
                My ride

                Comment


                • Fisurile au in general acea orientare; s-ar parea ca asta sunt.
                  Nu cred ca mai ai timp de stat pe ganduri; la numarul asta de km. parcursi, fii multumit ca ai scapat intreg cu ele
                  Last edited by IancuMIC; 13 April 2012, 21:01.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • maine ma duc cu ea la doctor...
                    My ride

                    Comment


                    • Am un dci Ambiance din 2006 si azi am cumparat discurile de frana sa le schimb. Am cumparat niste discuri BREMBO 08.2958.14 si nu se potrivesc sunt mai mici in diametru si sper sa gasesc deschis maine sa le schimb dar vreau sa stiu ce diametru imi trebuie ? Ala de la magazin a spus ca astea sunt pt masina mea (238MM) ca alea cu diametru de 259MM sunt pt alaea cu ABS! Are dreptate sau habar nu are ce vorbeste? Merge sa ii pun modelul asta BREMBO 08.A268.10?

                      Comment


                      • Da este un disc plin de 260, pentru modele echipate cu ABS.
                        Pentru echiparea fara ABS, tot de la Brembo ai cod 08 2958 75, de 238.
                        Last edited by IancuMIC; 13 April 2012, 23:36.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Da dar 238mm nu e bun,imi calca placuta de frana pe langa disc :| imi trebuie de 259-260mm dar nu pentru ABS!

                          Comment


                          • nu exita placute pentru abs si fara abs.. exita placute de frana si atat.. Eu nu am abs ai am avut pe 260 discuri.

                            Comment


                            • Se exista. Functionarea sistemului ABS necesita placute cu franare predominant abraziva
                              sigpic

                              Comment


                              • Doamne daca mai dau de vanzatori ca asta ma las de condus si imi iau bicicleta. Eu pe masina am discuri de 259mm pline fara abs si el imi spune ca nu are cum' ca pe modelele fara abs sunt discuri pline de 238 mm. Ii puneam si de 238 dar o parte din placuta e pe pe langa disc dar tampitu nu intelege!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google