TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Cu placutele Bosch tocmai ai facut o mare prostie. Iti vor face praf discurile.
    Nu e nevoie sa ma crezi pe cuvant, omul trebuie sa probeze ca sa vada ca greseste.
    Franeaza bine cu ele, dar daca iti permiti sa schimbi discurile la fiecare schimb de placute, e ok.
    e chestia asta nu am stiut....merci pt sfat o sa le schimb si pe astea ce dracu sa fac...dar cred ca le mai tin o luna pana schimb si etrierele ca vreau sa pun de van...

    Comment


    • De ce nu pui placute Ferodo, ieftine si bune?
      Sunt si gama medie si premium, de la 65 lei la 100 lei.
      Sau niste ATE la 120-130 lei si ai scapat de dureri de cap.

      Comment


      • spre ferodo o sa ma indrept si eu, tot am facut experimente, dar cele din Norauto placutele facute de ei nu recomand nimanui chiar daca sunt mai ieftine nu incercati mai bine franati cu picioru si nu exagerez, prima oara cand le-am montat am crezut ca franez pe gheata, moarte de om, nu stiu cum isi permit sa vand asa ceva

        Comment


        • nu are nimeni discuri klaxcar?

          Comment


          • Originally posted by cata89ro2000 View Post
            ........................ am crezut ca franez pe gheata, moarte de om, nu stiu cum isi permit sa vand asa ceva
            Pt ca nu le face nimeni nici o reclamatie serioasa la OPC, d-aia vand.
            Suntem foarte nepasatori, vrem schimbare dar atitudine canci.

            Comment


            • Cam 30 km/zi urban, restul pana la 120 k afara. Am luat pana la urma Brembo !

              Comment


              • Salutare. Am dat jos placutele de frana si am masurat discurile(ventilate ).Am 10 mm la exterior si 8mm la interior.Placutele sunt la fel uzate, mai mult cele de la interior decat cele de la exterior.Cat ar fi maxim uzura pe care le suporta? Am 65000 km.

                Comment


                • Discurile ventilate au grosimea 20,6mm iar grosimea minima este 17,7mm iar discurile pline au grosimea 12mm iar grosimea minima este 10,6mm. Este normal ca discul si placuta sa fie mai uzate pe interior, pistonul este pe interior. Masoara discul cu totul si vezi daca te incadrezi. Sunt persoane care au mers mult sub limita minima a discului si nu i-a lasat in drum, aici nu stiu ce sa zic, au am ajuns la 10,5mm cu discurile pline si am ales sa le schimb.

                  Comment


                  • Bun, placutele le am deja cumparate, sunt in cutie Renault, TRW la baza.

                    Intrebarea e ce discuri pline de 259mm sa cumpar dintre Ferodo si Brembo pe care sa nu le roada rapid placutele astea?

                    Cum sunt placutele TRW? moi?

                    (Am mai gasit pe AutoK***a discuri Meyle 88RON/bucata si Febi 81RON)

                    Comment


                    • Brembo ia, daca gasesti. Bune si Ferodo, in Iasi am gasit la 160 lei setul. ma grabeam si n-am mai asteptat sa imi aduca Brembo pe comanda, asa ca am luat din ce era pe stoc.

                      Comment


                      • Am fost la cateva magazine, cu gandul la Brembo sau Ferodo. Insa evident pe stoc nu erau. Cei mai multi s-au oferit sa aduca pe comanda Bosch, ATE, LPR la preturi prea mari.

                        Asa ca cea mai buna varianta de pret la comanda mi s-a parut Textar pline 107RON. Despre marca asta am vazut ca Dsign spunea ca alaturi de Klaxcar sunt prastii, acum om vedea daca am luat tzeapa sau nu, eu nu sunt racer, conduc normal. Fata de ce am eu acum pe masina (nu mai spun cati mm ) astea or sa fie parfum

                        Din discutiile cu vanzatorii am concluzionat ca doar putini intreaba de marca, pt. cei mai multi pretul primeaza.
                        Mai aveam varianta de a lua Ferodo de pe net, dar cu transport cu tot ajungeam la pret de TRW. Sper ca am facut o alegere cat de cat, cel putin sa nu fie la fel de proste precum ASAM.
                        Last edited by lord_wader; 17 May 2012, 13:05.

                        Comment


                        • Eu tocmai ce mi-am pus discuri ferodo. Parca franeaza mai ferm ...sau o fi doar iluzia din cauza ca am tot citit pe aici ca ar fi bunicele
                          My ride

                          Comment


                          • Ferodo discuri pline+placute am si eu. Dupa ce s-au rodat 1000 de km, vad ca franeaza din ce in ce mai bine.

                            Comment


                            • "
                              Asa ca cea mai buna varianta de pret la comanda mi s-a parut Textar pline 107RON. Despre marca asta am vazut ca Dsign spunea ca alaturi de Klaxcar sunt prastii, acum om vedea daca am luat tzeapa sau nu, eu nu sunt racer, conduc normal. Fata de ce am eu acum pe masina (nu mai spun cati mm ) astea or sa fie parfum

                              "
                              @lord_wader
                              Franarea ce o ai la pedala este influentata mai mult de calitatea discurilor si a placutelor decat a grosimii discului. Asa ca degeaba ai discuri noi dar foarte slabe calitative. Prefer sa pastrez discurile pline de fabrica la o grosime sub limita alaturi de placute de calitate decat sa iau klaxcar noi sau textar (daca le schimb, iau ferodo). Indiferent cum conduci, ai nevoie de o frana care sa fie cel putin la calitatea celei de fabrica, indiferent cum conduci, un disc slab cu o placuta de textura tare iti vor da batai in articulatie la fiecare franare de zici ca te opresti numai in hopuri, indiferent de viteza de la care franezi
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Textar nu sunt asa praf cum credeti unii, sunt decente. Cred ca sunt si Logan-uri cu placute de frana OEM (prim montaj) Textar si nu am auzit sa se planga de ele.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google