TM-12-YHA [maxim 83 De Cai Frumosi]

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TM-12-YHA [maxim 83 De Cai Frumosi]

    iaca si caleasca mea.

    e un Logan Laureat 1.4MPI din 2004, cu [ai citit bine] 28740km reali.
    masina nu a cunoscut nici o reparatie tehnica in decursul vietii si nici n-a avut parte de evenimente rutiere.

    e un verde cameleon

    incerc sa pastrez masina cat mai stock la design [fara body kit-uri si pictata in 16 culori] si ii aduc uneori modificari functionale.

    imbunatatiri pana in prezent:

    - cheder compartiment motor
    - stergatoare tip aero schimbate regulat
    - senzori de parcare
    - pleoape faruri
    - plafoniera cu LED 1W
    - lumini LED pentru locurile din spate, dreapta-stanga
    - cotiera
    - parasolar luneta interior din material textil-plastic
    - usi fata-spate antifonate cu antifon cauciucat si folie antifon pentru podele laminate
    - antifonare zona goala intre bord si parbriz
    - baleierea stergatoarelor la spritarea parbrizului
    - portbagaj cu actuator si deschidere din cheia masinii
    - mp3 player Alpine cu display portocaliu in nuanta bordului si consolei centrale, boxe fata-spate pioneer, subwoofer 200w tip tun cu amplif. intern
    - GPS Garmin Nuvi 250
    - car kit homemade facut din handsfree legat la un modulator fm [poate le-am dat o idee si altora]
    - paravanturi fata-spate
    - portbagaj deasupra masinii [bare transversale]
    - remapare
    - cauciucuri GoodYear Vector 5+ all season
    - a doua scrumiera spate

    poate mai sunt si altele, marunte pe care le uit acum.

    ce nu voi face la masina:

    - suspensie sport, ma intereseaza mai degraba confortul decat sportivitatea iar suspensia stock e numai buna
    - body kit, nu-mi plac kitch-urile
    - nu sunt inca hotarat asupra foliilor pe geamuri, pe fata nu vreau deloc, iar doar pe spate dau impresia de lucru neterminat.
    - cauciucuri de dimensiuni mai mari.
    - angel eyes, lupe, microscoape, girofaruri, stroboscoape.

    sper sa va placa joanghina, eu m-am atasat mult de ea.

    atasez cateva poze facute acum la repezeala, alte poze cu alte ocazii
    si scuzati mizeria din interior, weekendul asta n-am apucat s-o aspir.
    Attached Files
    55
    e de toata jena
    5.45%
    3
    mi-ar fi rusine sa ma urc in ea
    3.64%
    2
    asta-i masina? parca ziceai ca-i caleasca
    3.64%
    2
    nici o varianta de mai sus
    87.27%
    48
    Last edited by bro; 18 April 2010, 13:16.

  • #2
    @bro, frumoasa, doar e ca a mea )

    sa o stapanesti sanatos!

    poti da detalii privind modulatorul si hands free-ul ?

    o idee ti-as putea da sa iti faci sigla negru + gri , cum am eu, multumita lui crististreulea si suportul la numar negru

    in rest drumuri bune!
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • #3
      frumusica LADA ai ....pacat ca proprietaru e un pic cam nebun !
      sigpic

      Comment


      • #4
        mersi de aprecieri.

        am avut un handsfree la mobil [sony ericsson], i-am anulat castile iar pe firul uneia am plecat cu un jack cu care am intrat in modulatorul fm. acum daca conectez telefonul la handsfree si pun playerul pe radio pe frecventa pe care emite modulatorul fm am practic car kit si se aude f bine in boxe, atat la mine cat si la celalalt "capat" al firului. microfonul capteaza f bine chiar de la distante maricele si zgomotul motorului si de rulare nu afecteaza claritatea convorbirilor telefonice.

        Comment


        • #5
          Frumusica masina si ingrijita, sa te duca multi km fara probleme!

          Comment


          • #6
            merci mult, am un modulator asemanator, doar cu display unde arata melodiile, etc. o sa incerc si eu sa fac un car kit homemade) ai folosit jack-ul de la modulator sau nu ai primit ? deci tu ai pus jackul ce pleaca de la modulator la una din castile telefonului, corect?

            multzam' de raspunsuri
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • #7
              frumoasa masina, curata si un sofer adevarat , ma bucur ca vrei sa o menti cat mai stock, pune filmul cu deschiderea portbagaj la cheie.
              sigpic #

              Comment


              • #8
                @ Tudor, intradevar modulatorul fm are o intrare pe jack pentru auxiliar unde am legat firul de casti de la handsfree.

                @mrv, la cerere:

                Comment


                • #9
                  Poti da mai multe detalii cum ai facut deschiderea portbagajului? adica sa se ridice sus la asta ma refer. Multumesc!

                  Comment


                  • #10
                    am montat un telescop, de portbagaj Opel Omega in cazul meu, 260N forta, si am lasat un singur arc pe portbagaj care sa ajute la ridicare. aici ai mai multe variante, fara nici un arc, cu un singur arc sau cu ambele arcuri, in functie de cat de puternic e telescopul pe care-l montezi. de asta iti dai seama abia dupa ce montezi telescopul pe portbagaj, e treaba de "reglaj".
                    ai aici un tutorial-topic sticky ce dezbate problema in detaliu, doar sa ai rabdare sa citesti tot topicul ca sa intelegi alternativele.

                    apoi se monteaza un actuator pe portbagaj care se leaga la niste pini in UCH pentru semnalul de deschidere de pe cheie. ori, varianta mai "slaba", acel "semnal" de deschidere se da de la un buton montat in habitaclu, caz in care actuatorul deci nu mai este conectat la UCH ci la acel buton alimentat la baterie.
                    Last edited by bro; 18 April 2010, 13:51.

                    Comment


                    • #11
                      Din 2004 si pana acum...doar atatia km ai facuti? si in oras daca te plimbi zi de zi in 6 ani faci mult mai multi km.

                      Comment


                      • #12
                        Eu am deschidere portbagaj pe telecomanda de la alarma dar sunt interesat sa-l fac sa se ridice ca la tine. Multumesc mult!

                        Comment


                        • #13
                          @jelly: ti-am spus in mare in ce consta modificarea. mai multe detalii tehnice gasesti pe topicul dedicat, cu poze, sfaturi, detalii, etc. mi-e greu sa ma pun sa adun toate informatiile ca sa ti le prezint, sunt prea multe si mi-ar lua mult timp. citeste topicul la care ti-am dat link mai sus. si spor la modificat, se merita din plin

                          @SUPERCAR: eu sunt proprietar abia din decembrie 2008, masina a fost cumparata in noiembrie 2004 de o profesoara care a folosit-o ocazional sa mearga la scoala cu ea. in rest folosea masina de familie, MCV-ul sotului ei. stiu toate astea pentru ca vechii proprietari sunt cunostiinte de familie.
                          cand am preluat-o, portbagajul era impecabil, fara fir de praf in el, roata de rezerva originala nerulata, nu se fumase in masina, era intretinuta f bine. avea 19.000km. de atunci si pana acum am reusit sa-i mai fac eu aproape 10.000 intr-un an si jumatate in curand. asta e, merg doar prin oras si nu in fiecare zi. mai merg si pe picioare, mai ales vara cand afara e frumos nu sunt adeptul rulajelor de ordinul sutelor de mii de km, daca are putini km e f bine. merg cu ea cand am nevoie, nu doar s-o rulez.

                          @jelly: scuze, acum am citit ca ai deja deschiderea din alarma .

                          pui telescop si gata. telescopul sa fie intre 250N si 290N, cam asa e recomandat. sa nu pui mai puternic pentru ca vei avea probleme. tabla portbagajului nu e destul de tare si se va torsiona pe coltul unde montezi telescopul, respectiv acel colt va ramane mai ridicat, nu se va mai alinia cu caroseria. uite ce a patit Streulea la un telescop de 310N [parca]:
                          Last edited by bro; 18 April 2010, 16:42. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            draguta masina ...bine ai venit printre golaniarata ok ptr anii ei...chiar daca are fff putini km...bafta la modificari
                            AdY_JmL_2015

                            Comment


                            • #15
                              mersi, sunt mai vechi printre "golani" , insa abia acum prezint caleasca, pentru cei care n-o cunosc inca pe YHA

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google