Top Anvelope Vara 185/65/R15

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Si cum se stabileste topul? E top individual?
    Sa poti avea o parere clara, ar trebuie ca fiecare dintre noi sa fi folosit minimum 10 marci de anvelope de vara. Asa, nu serveste la nimic.
    Cineva avea o parere buna de Barum Brillantis, altcineva de America si tot asa.
    Eu ma inscriu la pareri retinute in legatura cu Barum. In schimb, am avut surpriza neplacuta ca niste Bridgestone Turanza sa fie sub asteptari (asteptarile mele personale), avand in vedere ca au costul destul de ridicat. Stiu..costul nu reflecta si calitatea, dar la anvelope de obicei cam da.

    Ca sa rezum: foloseste la ceva suma de cuvinte de mai inainte (cuvintele mele, normal), in afara de o parere ce si-o pot face unii membri? Parerea respectiva si-o pot face si pe topicul legat de anvelope.
    E doar un punct de vedere.

    Comment


    • #17
      Originally posted by vllad View Post
      ca ai mentionat BF goodrich, acum 1 an l-am batut la cap pe un prieten sa-si ia, dar a luat ecocontact3, ca nu-i ziceau nimik LUI, bf goodrich.
      Intrebare, daca cumva ai mers si cu conti, care e mai buna????
      Am mers si cu un Logan echipat cu Eco3, dar pe distante scurte, intr'un oras mic.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • #18
        Ma interesau si pe mine niste pareri despre Motrio de vara, imi poate spune cineva?
        Multa lume, putini oameni...

        Comment


        • #19
          discutati discutii, ca sa zicem asa...fiecare isi lauda ce-a avut pe masina. iar faza cum ca toate gumele noi sunt la fel de bune, e de pus la "bancul zilei". pt cineva care nu face diferenta intre un proxes si-un kormoran, discutiile astea sau despre aparitia vietii in univers, sunt la acelasi nivel...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #20
            Uite aici ceva test la dimensiunile noastre, pentru vara.
            Ce am remarcat si eu, Michelin-urile tin foarte mult la uzura si la total cam bate tot.
            Pe mine asta ma intereseaza cel mai mult: sa tina multi km si sa aibe proprietati decente (ca nu merg la raliu da? ca e utilaj nu WRC), restu sunt povesti ca moama cum sta pe udeala, moama ce aderenta au alea pe uscat, etc etc.
            Asa ca nu va mai bateti capu sa faceti clasamente.
            This is part 2 of the 2010 European Summer Tyre Test 185/65 r15. To read the reaction, and see the results of tyres sized 225/45 R17 please read Part 1

            Comment


            • #21
              Originally posted by Octavian___32 View Post
              Uite aici ceva test la dimensiunile noastre, pentru vara.
              Ce am remarcat si eu, Michelin-urile tin foarte mult la uzura si la total cam bate tot.
              Pe mine asta ma intereseaza cel mai mult: sa tina multi km si sa aibe proprietati decente (ca nu merg la raliu da? ca e utilaj nu WRC), restu sunt povesti ca moama cum sta pe udeala, moama ce aderenta au alea pe uscat, etc etc.
              Asa ca nu va mai bateti capu sa faceti clasamente.
              http://www.tyrereviews.co.uk/Article...est-Part-2.htm
              inteesant ca la anvelopele de pe locul 1 sunt 0 review-uri !!!

              Comment


              • #22
                Originally posted by bobo77 View Post
                Ma interesau si pe mine niste pareri despre Motrio de vara, imi poate spune cineva?
                Anvelopele pe care le-am folosit sunt:

                Continental EcoContact3 - m-au tinut 30.000 km, le-am tocit pe derapaje. Foarte multumit de ele, si un raport pret-calitate foarte bun. Aderenta buna si pe uscat si pe ud, am trecut muntele pe zapada de 20-30 cm cu ele. Zgomot la rulaj - doar daca nu au presinuea corespunzatoare.
                Tigar Sigura (profil directional) - le am in continuare pe spate (25.000 km), raport pret - calitate foarte bun, aderenta OK, mai ales pe ud / apa, zgomot de rulare normal, parca intra ABS-ul ceva mai usor decat la continental. Se comporta foarte bine la uzura.
                Motrio (de vara, profil directional). Calitatati mai slabe decat Tigar.
                Avand in vedere ca in 3 ani fac zilnic acelasi drum, pot spune ca ABS-ul intra mult mai usor la Motrio decat la celelalte. Zgomotul de rulare nu m-a deranjat, dar m-au pus in vreo 2-3 situatii mai deosebite - nu s-ar fi intamplat cu Tigar su Continental.
                Avand in vedere ca le-am luat la suepr oferta de 50%reducere, isi merita banii. Altfel as fi ales tot Tigar.
                GL-22-TOF

                Comment


                • #23
                  am si eu niste neclaritati...
                  cum ai trecut tu prin zapada aia de 30 de cm cand loganul nu are toata garda atat de mare?
                  parerea mea din punct de vedere al unui utilizator de Michelin Alpin / winter challenger / Debica passio / Conti Eco - cu cat decartezi mai mult pe factura cu atat cresc si performantele.
                  Alpin sunt excelente in orice conditii cat timp nu e mazga pe jos. Parca zici ca au boala lui pepsi. prin mazga ma refer la amestecul ala infect de polei si praf pe care aluneci si cu ghetele mergand pe jos. cam cum e acum pe jos prin bucale dimineata unde e ud.
                  winter challenger au doua avantaje - compound foarte moale si profilul de tractor. atat timp cat au ce sa se agate se agata. cum e mai lustruit pe jos cum se duc in toate partile.
                  Debica passio - am facut iarna trecuta pana la sfarsitul lui decembrie cu ele in bucuresti. cand e doar zapada merg ok...cand e zloata sunt praf.
                  Conti Eco - am urcat la moeciu pe gheata lucie cu ele vreo 20 de metri, am oprit, am coborat din masina si am cazut...abia am reusit sa plec de langa masina mai mult ma scurgeam pe gheata.

                  Comment


                  • #24
                    Anvelope...

                    Nu va recomand sa cumparati anvelope DEBICA nici de un fel fiidca sunt foarte plasticate si nu ai aderenta.
                    MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

                    Logan din Bicaz (Neamt)

                    Comment


                    • #25
                      Si eu iti recomand sa nu mai arunci vorbe in vant fara sa stii... observ ca ai 16 ani, deci experienta in condus, ioc. Abtine-te!!!

                      Debica Frigo 2 de iarna sunt foarte bune si au un pret acceptabil.
                      sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                      Comment


                      • #26
                        si debica frigo sunt super ! ps...kormoranele de vara fac a cincea vara anu asta
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • #27
                          De vara folosesc Fulda EcoControl , dimensiune standard , foarte multumit de ele.
                          Nobody is perfect. I am nobody.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by bogdandochita View Post
                            Nu va recomand sa cumparati anvelope DEBICA nici de un fel fiidca sunt foarte plasticate si nu ai aderenta.
                            Ce vorbesti? Eu cu Debica Frigo am mers prin zapada nu de 20, 30 cm cum se zicea mai sus, da de 10 cm tot era. Am rupt urma, cum se zice. Sunt f multumit de ele pana acum, in viitor mai vb ca numa in toamna le-am pus. Toate cele bune
                            Sezi bland ca-s din Maramu' ❗️❗️❗️

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by florin.fanatik View Post
                              Si eu iti recomand sa nu mai arunci vorbe in vant fara sa stii... observ ca ai 16 ani, deci experienta in condus, ioc. Abtine-te!!!

                              Debica Frigo 2 de iarna sunt foarte bune si au un pret acceptabil.
                              Debica Frigo sunt bune (am si eu) dar nu mai au un pret acceptabil la 240 lei/buc.

                              Debica Passio in schimb. sunt la fel de bune/proaste (fiecare cu parerea lui) ca cele din categoria de pret din care fac parte (Barum, Motrio, Tigar). Merita sa mai pui cativa banuti si sa treci spre ceva mai bun (macar Uniroyal, Dunlop). Daca se poate. Daca nu, sunt bune si Passio.
                              @mumus,Kormoranele alea pariu ca vor tine inca 5 ani, asta-i singura lor calitate, tin muuuuuuuulti km.
                              Bine ai revenit dupa suspendare. Cate etape ai stat?

                              Concluzii: Anvelope X, marca a grupului Y, ei bine, niciodata nu o sa luati anvelope Debica de exemplu cu performante de Goodyear, pentru simplu fapt ca ieftineala vine din ceva, anume compozitia gumei. Si implicit o difeenta de performanta. O fi Debica Frigo 2 fosta Goodyear UG5, dar pana la UG7 e cale lunga.
                              Last edited by mr.K; 13 March 2011, 18:01.

                              Comment


                              • #30
                                Cu Debica passio nu am rulat, dar despre Debica Frigo 2 tot respectul, sunt foarte multumit de ele.
                                Eu le-am luat la un pret acceptabil, mai exact 180 lei/buc. prin octombrie-noiembrie anul trecut, din reprezentanta auto nesti (la oferta), imi pare rau, ca nu am cumparat 4 bucati.
                                sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google