Totul Despre Gradina Si Livada

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chestiunea cu gunoiul de grajd, parca am spus-o candva nu?

    Originally posted by IancuMIC View Post
    Asadar a venit toamna;
    La radacina copacilor a fost imprastiat ingrasamant natural semidescompus, sursa impotranta de nutrienti pe care acestia le acumuleaza in perioada de repaus vegetativ.
    ...
    Oricine are o experienta in acest sens, e bine-venit in paginile acestui topic, care nu face altceva decat sa impartaseasca din deprinderile si experienta mea; cine e interesat citeste, cine nu, scroluieste si merge mai departe. Eu n-am studii de agronomie ci doar o practica de cca. 15 ani in domeniu, timp in care m-am documentat permanent din literatura de specialitate.
    Am decis sa deschid acest thread pentru cei interesati de gradinarit, intretinerea pomilor fructiferi, a uneltelor, utilajelor folosite, precum si sfaturi despre achizitionarea acestora.
    .
    Last edited by IancuMIC; 29 April 2015, 12:22. Reason: curatenie
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Ok. Spor la sfaturi. Bune/rele, compete/incomplete, e mai bun decat nimic.
      Cum se zice, mai bine un copac curatat prost decat necuratat deloc.
      Last edited by mr.K; 29 April 2015, 10:47.

      Comment


      • În România cele mai mari suprafeţe pomicole sunt înfiinţate cu pomi din speciile: măr, păr, gutui, prun, cais, piersic, cireş, vişin, nuc,...

        Comment


        • Originally posted by eugoprea View Post
          Multumim pentru sfaturile mereu utile și mai ales la timp. Mai asteptam sfaturi pentru urmatoarele stropiri.
          Oricand, cu multa placere.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Avand in vedere variatiile de temperatura din ultimele zile, pe fondul unor ploi repetate de scurta durata din sudul Moldovei, am serioase temeri sa cred ca boala numita basicarea frunzelor la piersic si nectarin, e inevitabila.
            In acest sens, intentionez ca in perioada imediat urmatoare sa aplic un tratament preventiv(sper ca atunci cand ajung la tara sa nu fie un tratament ...curativ) cuTopsin, pentru ca Dithane am folosit la ultimul tratament. Ca o mica paranteza, eu alternez fungicidele pentru a nu creea rezistenta la boli, dar si pentru o eficacitate maxima a tratamentului.
            ...
            In zonele unde la meri a inceput caderea petalelor, se impune imediat tratament impotriva rapanului si a monilozei; personal cred ca voi merge pe...Bravo 500, combinat cu un insecticid.
            Timpul relativ prielnic din sudul Moldovei, creeaza conditii pentru platarea rasadurilor in camp; asadar puteti incepe prin achizitionarea acestora. Despre acest subiect, in postarile viitoare.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • In curtea casei PE care am cumparat-o anul trecut in toamna am citiva copacei tineri, printre care si un cires. A fost curatat si stropit cred eu la timp, prima stropire cu zeama bordeleza, dupa care cu ulei horticol inainte de vegetatie și cu insecticid, cat si cu antifungic in perioada infloririi. A facut multe flori care din pacate, dupa ce a aparut fructul s-au ingalbenit si mare parte a cazut ramanind destul de putine.

              Care o fi cauza?
              Last edited by 77sky; 12 May 2015, 08:55.

              Comment


              • Pe timpul infloririi a fost afectat din cauza temperaturilor oarecum scazute; din cate imi amintesc perioada critica a fost intre 20-23 aprilie.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • In ultima perioada, datorita temperaturilor scazute si lipsei precipitatiilor, livezile au fost tinta afidelor.
                  In urma celor doua tratamente cu Calypso si Actara, in combinatie cu Dithane si Topsin, in acest moment situatia e sub control. Fata de anii trecuti, nu am observat pana acum semnele unor boli cum ar fi focul bacterian, fainarea, rapanul sau ciuruirea bacteriana la prun.
                  Caisul si piersicul au suferit enorm, odata cu bruma din 23 aprilie, asa ca recolta acestora este simbolica; ma refer doar la zona Tecuci.
                  Zilele acestea am cosit capsunii; a urmat o irigare si o administrare de azot; aceasta lucrare se face doar in conditiile in care sustineti o cultura multianuala. Din motive lesne de inteles, nu imi permit sa infiintez culturi anuale, asa ca am procedat in consecinta.
                  In general legumele (tomatele, ardeii, fasolea, morcov, telina, pastarnacul), in ciuda vremii extrem de calde, s-au dezvoltat destul de bine; este foarte adevarat ca au fost sustinute prin udari saptamanale.
                  Acestea fiind zise, va doresc tuturor pasionatilor, o recolta sanatoasa.
                  Attached Files
                  Last edited by IancuMIC; 25 June 2015, 19:59.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Salut,am o problema cu vita de vie, la frunzele tinere parca se opreste dezvoltarea ,frunza ramane mai stransa,chircita,asta la doar trei butuci de vie din 10 care ii am.
                    Am facut doua stropiri cu Champ inainte de a observa aceasta manifestare,se poate sa fie din aceasta cauza sau este ceva boala ?
                    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri .
                    Last edited by pukyman; 21 June 2015, 21:55.

                    Comment


                    • Mana sau fainare nu e; probabil ai depasit doza recomandata la aplicare, iar lastarii tineri sunt cei mai vulnerabili in cazul acesta.
                      De urmarit fenomenul; recomand un tratament cu Manoxin C 50 PU.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Cu ce trebuie stropit acet prunisor? Ce l-a afectat? Multumesc
                        Attached Files
                        Cainele care latra nu musca!

                        Comment


                        • Pare monilioza.
                          Tai lastarii afectati si le dai foc, stropesti cu Topsin/Dithane si zeama bordeleza.

                          A, tratamentul il repeti la 10 zile.
                          Last edited by mr.K; 24 June 2015, 13:08. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Lastarul se taie de sub prima frunza afectata sau tot?
                            Cainele care latra nu musca!

                            Comment


                            • Taie tot ce e afectat, fara mila.

                              Comment


                              • Si eu am problema asta la pomii din curtea de la tara, cum ajung, am sa fac operatia: taiere si stropire.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google