Totul Despre Gradina Si Livada

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sunt luati din praktiker...acum au un inceput de coroana cand i-am luat ereau bete..dupa ce i-am plantat le-am taiat vreo 50cm de la varf. o sa incerc sa pun niste poza cand ma duc la tara.

    Comment


    • #17
      Atunci e ok. Ingrijeste-i si vei fi rasplatit; toaletarea se face in fiecare primavara.
      Ieri am ajuns prin Brico Militari; mi-au facut cu ochiul niste butasi de Muscat de Polonia; un soi de struguri de masa extraordinar de gustos.
      "Cine nu planteaza un un pom..."
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #18
        Nu stiu daca e o regula sau intamplare in ce priveste originea pomilor, dar din pataniile mele am ajuns la concluzia ca:

        -de preferat e sa achizitionati pomii de la pepinierele statiunilor de cercetare, sunt deja mai bine aclimatizati

        -daca achizitionati pomi de provenienta din import, incercati ca in primii 2-3 ani sa le asigurati umiditatea necesara periodic, mai ales daca e o vara calduroasa si secetoasa, asa cum au fost multe
        -nu achizitionati pomi de pe margine drumului de la diversi vanzatori, ce e in poza atasata pomului cam greu se va potrivi cu ce o sa produca acel pom. Daca va produce vreodata.

        -sa nu va sperie daca se vor usca o parte din pomi, mai ales ciresi. Ciresul e pomul fructifer cel mai pretentios, cu o rata de uscare de 25-30% in primul an dupa plantare, asa ca trebuie inlocuiti cei uscati.

        -incercati sa aveti copacei cu 2-3 soiuri din acelasi fruct, in special la ciresi polenizarea e un subiect mai sensibil si e important sa existe flori pe o perioada cat mai lunga in livada, pentru a maximiza sansele ca albinele sa se plimbe pe acolo.

        -daca locuiti in zone cu nopti reci in perioada de primavara, nu e recomandat sa plantati caisi si piersici, in perioada de inflorire timpurie, frigul o sa va anuleze toata recolta potentiala


        -gunoiul de grajd (nu proaspat!) sau orice ingrasamant natural face mult bine in primii ani de crestere ai copacelului. E bine sa fie pus inainte de caderea zapezii, la topire urmand ca apa sa preia treptat nutrientele si sa le introduca la radacina

        -saparea copacilor sa fie facuta pe un diametru posibil cat mai mare in jur, maximizand absorbtia apei si azotului din aer

        Mare atentie la formatul coroanei; nu-i lasa de capul lor, ca-i pierzi repede.
        Foarte adevarat! Nu va fie mila sa taiati cu simt de raspundere tot ce e in plus, inainte de a fi prea tarziu. Un pom e ca un copil, trebuie "educat" la varsta potrivita. Mai tarziu implica sacrificii prea mari in ramurile lui prost crescute si niste ani de crestere vor fi pierduti.

        Spor la lucru, ca vine primavara!
        Last edited by mr.K; 25 February 2013, 13:02.

        Comment


        • #19
          Si pana la urma ciresul tre' altoit ?

          Comment


          • #20
            Nu trebuie altoit niciun pom cumparat, ei se vand gata altoiti.

            Pomi ce trebuie altoiti sunt cei care se cultiva direct ca portaltoi, un soi mai rezistent, salbatic si se altoiestc ulterior.

            Comment


            • #21
              Va sfatuiesc sa nu alegeti un pom fructifer dupa "poza", cu ipoteticul fruct, agatata de acesta in piata; de asemeni incercati sa cumparati doar pomi etichetati si apartinand unor pepiniere; altfel riscati sa asteptati 3 ani si sa va dati seama ca nu e ceea ce ati fi dorit.
              In aceiasi ordine de idei, pomii vanduti ar trebui sa aiba si un fel de pasaport fitosanitar, lucru care va da siguranta ca alegeti ce trebuie.
              Si fiindca tot vorbim despre pomii fructiferi as dori sa atrag atentia in ceea ce priveste plantarea acestora.
              E o intreaga discutie, daca ingropam sau nu altoiul; desi toate recomandarile spun ca nu, eu recomand din proprie experienta sa o faceti, maxim 6-8cm; am sa va spun si de ce.
              In general radacinile pomilor, nu depasesc, functie de portaltoiul folosit, 20cm; tasarea insistenta prin batatorire, nu e recomandata, de aceea pomul risca sa fie "purtat" de vantul de primavara, caz in care prinderea se va face greoi. Ideea cu sustinator nu o recomand, datorita faptului ca va puteti alege cu o rana de toata frumusetea pe tulpina pomului. In plus locul de uniune dintre altoi si portaltoi, in cazul in care ramane afara poate fi supus unor factori agresivi ai mediului ceea ce poate duce la necrozarea acelei zone sau pur si simplu se poate usca.
              Am experiente neplacute cu situatiile in care am lasat afara locul de uniune al celor doua soiuri, e drept si pe fondul unei altoiri mai putin profi; una dintra acestea tine de un copac care si-a dezvoltat si ramificat radacina prea la suprafata.
              Stiu ce vor spune unii despre riscurile ingroparii altoiului; acestea pot fi evitate prin suprimarea eventualelor radiculatii care ar creste din altoi; se fac verificari periodice pe parcursul vegetatiei pomilor prin dezgropare usoara la radacina acestora.
              Ca sa fiu foarte precis, cam 90% din copacii pe care ii ingrijesc au fost plantati cu altoiul in pamant, si nu am pomi bolnavi sau cu soiuri corcite.
              Pana la viitoarea recolta, va invit sa ...savurati privind, un Golden Delicious.
              "Cine nu planteaza un pom..."
              Attached Files
              Last edited by IancuMIC; 25 February 2013, 19:48.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #22
                Felicitari Iancule pentru acest thread.

                Poate ne spune si balanel mai multe despre soiuri "brute" care nu necesita atata stropire - sigur, poate nici nu dau atata rod, precum soiurile selectionate si "aranjate" de om.

                Apropos: Cum de ferim de plantele/organismele modificate genetic - care sunt total nesanatoase pentru om si animale.

                Unde mai gasim niste ciresi, visini, meri, peri, gutui, etc "neaosi romanesti"?

                Cum putem inmulti merii/perii/etc pe care ii avem deja in curte? Cand cumperi de la taraba, nici nu stii ce cumperi. Am auzit tarani care se plangeau prin 1996 - 1998 ca au luat teapa cu semitele de rosii de la agrosemuri, fiindca luasera seminte "turcesti" - desi cand le-au luat li s-a spus ca sunt rosii romanesti. Abia cand s-a facut rosia mai mare, au constatat ca erau ca cele de la supermarket: tari ca niste gogosari, fara zeama si gust. (bine, cine stie cine facuse "afacerea" cu semintele alea si incasase un comision -- ca nici nu se stie de unde erau semintele) Taranii erau suparati ca isi pierdusera rosiile lor alea de gradina.

                Pana la urma legumele (gen rosii, etc) si pomii fructiferi cum se inmultesc? (am inteles ca daca folosesti semintele, in 3 - 5 ani, produsul se degradeaza si nu mai ai nici productie si nici calitate)

                Poate ne explica cineva mai detaliat.

                Multumesc!

                Comment


                • #23
                  Unde mai gasim niste ciresi, visini, meri, peri, gutui, etc "neaosi romanesti"?
                  Statiunile de Cercetare si Dezvoltare Pomicola mai au.
                  Din pacate, statul le-a lasat sa se autofinanteze, pentru a finanta cercetarea. Lasandu-i si fara o parte din terenuri, unde produceau pentru a vinde, inclusiv la export.
                  Last edited by mr.K; 25 February 2013, 22:49.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by ion_R5 View Post
                    Felicitari Iancule pentru acest thread.
                    Multumesc; inca ma simt foarte ...taran.
                    [b]Apropos: Cum de ferim de plantele/organismele modificate genetic - care sunt total nesanatoase pentru om si animale.
                    Nu stiu, da cred ca e aproape imposibil.
                    Unde mai gasim niste ciresi, visini, meri, peri, gutui, etc "neaosi romanesti"?
                    Cum putem inmulti merii/perii/etc pe care ii avem deja in curte? Cand cumperi de la taraba, nici nu stii ce cumperi. Am auzit tarani care se plangeau prin 1996 - 1998 ca au luat teapa cu semitele de rosii de la agrosemuri, fiindca luasera seminte "turcesti" - desi cand le-au luat li s-a spus ca sunt rosii romanesti. Abia cand s-a facut rosia mai mare, au constatat ca erau ca cele de la supermarket: tari ca niste gogosari, fara zeama si gust. (bine, cine stie cine facuse "afacerea" cu semintele alea si incasase un comision -- ca nici nu se stie de unde erau semintele) Taranii erau suparati ca isi pierdusera rosiile lor alea de gradina.
                    Daca te referi la copacii din vechea gradina a bunicilor, atunci trebuie sa stii ca doar in amintirea noastra au mai ramas; erau specii rezistente la acea vreme, dar in conditiile actuale cu modificarile de clima, factori patogeni dintre cei mai rezistenti la tratamente, acei copaci au o productie foarte redusa si de slaba calitate; am la tara prune brumarii, din care iese cel mai bun gem, din alea cu"gat" cum le spunem noi, niste meri ce fac niste fructe micute dar foarte dulci, pere de toamna, visini. Ii mai tin din dragoste pentru natura, sunt destul de bolnavi, in fiecare primavara trebuie sa "amputez" tot mai mult din ramurile acestora.
                    Sunt de parere ca ameliorarea si crearea de soiuri noi a aparut ca o necesitate; altfel am fi pierdut toate soiurile valoroase de pomi; exista o parere conform careia fructele de azi nu mai au acelasi gust; exista un adevar, dar cred ca acest lucru se datoreaza intoxicarii si tratamentelor cu biostimulatori, din dorinta de productii mari si rezistente; eu personal ma limitez strict la tratamentele de baza, iar in ultima luna pana la recoltare nu mai folosesc nimic; gustul fructelor este unul unic, chiar daca pe timpul iernii nu reusesc sa evit pirderea unei cantitati din productie. Ca un exemplu capsunile le culeg in ziua in care plec la Galati si pana seara incep sa se moaie, nu rezista ca cele de pe taraba, dar gustul, gustul e unic.
                    Pana la urma legumele (gen rosii, etc) si pomii fructiferi cum se inmultesc? (am inteles ca daca folosesti semintele, in 3 - 5 ani, produsul se degradeaza si nu mai ai nici productie si nici calitate)
                    Poate ne explica cineva mai detaliat.
                    Multumesc!
                    Daca vorbesti de pomii fructiferi altoiti, acestia nu se inmultesc, decat prin altoitre pe un portaltoi rezistent la boli.
                    Rosiile se inmultesc din seminte alese de la fructe sanatoase si bine coapte, dar, exista un dar; acestea nu sunt tratate contra eventualelor boli pe care le mostenesc de la fructul mama, de aceea e riscant pentru cultivatori sa investeasca intr-o productie nesigura, asa ca speranta e la semintele din Olanda. Pentru culturi pe suprafete mici, oamenii de la tara inca mai au unele soiuri renumite prin gustul lor deosebit.
                    Exista totusi o speranta ca rosiile, ardeii, patrunjelul si leusteanul romanesc din gradina bunicilor vor supravietui.
                    Attached Files
                    Last edited by IancuMIC; 25 February 2013, 23:52.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #25
                      Eu le iau de la mine de la tara, Judetul Arges, zona Topoloveni. Acolo in livada exista astfel de soiuri. Am luat copacii crescuti din radacinile "donatorului". Au un nume dar imi scapa acum.

                      Comment


                      • #26
                        Poate va sunt de folos
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by balanel View Post
                          Eu le iau de la mine de la tara, Judetul Arges, zona Topoloveni. Acolo in livada exista astfel de soiuri. Am luat copacii crescuti din radacinile "donatorului". Au un nume dar imi scapa acum.
                          Raman la parerea ca un soi altoit intruneste mai multe exigente, legate de calitatea productiei, chiar daca ingrijirea e un aspect fara de care nu se pot obtine rezultate dorite.
                          Da, asta e singurul mijloc de a inmulti copacii nealtioti; in general acestia produc in jurul lor puieti.

                          Originally posted by MARIIUSSSS View Post
                          Poate va sunt de folos
                          Binevenite.
                          In poza 2 e prezentat un pom plantat cu zona de uniune dintre altoi si portaltoi afara, dar ingropat de musuroi, tocmai din motivele expuse in postul meu anterior; stabilitate si evitarea uscarii acelei zone.
                          hai sa va spun ce e si cu acel musuroi, pentru ca am incercat.
                          Pomii tineri plantati trebuie udati periodic; acel musuroi chiar devine incomod, iar ca sa-l refaci dupa fiecare udare, chiar e o problema. In cazul ploilor acel musuroi directioneaza in afara radacinii apa, care ar trebui sa patrunda la radacina.
                          De aceea eu am propria metoda, exersata si care da rezultate; doar in cazul in care radacina e foarte lunga voi opta pentru plantarea cu zona aceea la limita solului.
                          Last edited by 77sky; 27 February 2013, 00:45. Reason: schimb de litere :)
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #28
                            Cand se face taierea pomilor, esential e un lucru: sa nu aglomerati centrul coroanei, acolo trebuie sa fie cat mai aerisit. Daca sunt 2 crengi intr-o ramificatie, o elimiati pe cea care pleaca spre centru si o pastrati pe cea din exterior.
                            Copaceii trebuie dezvoltati mai mult pe orizontala nu pe verticala.

                            Taierea se face de obicei primavara, dar se poate efectua in orice luna cand copacul e intr-o stare latenta. Chiar si iarna, daca temperaturile va imbie sa faceti miscare in aer curat.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by IancuMIC View Post
                              ... inca ma simt foarte ...taran.
                              Felicitari pentru modul de gandire si simtire!

                              Intr-o tara in care daca ne dai pe toti cu 200 de ani in urma - strabunicii erau in 95% din cazuri tarani - ceea ce traim astazi - cand cuvantul "taran" e fie un cuvant de "bascalie" sau de "ocara" reprezinta o mare porcarie - daca nu poate chiar o manipulare infecta de "renegare a propiilor valori si origini".

                              Taranul roman cu godspodaria lui era un om chibzuit, bine chivernisit - care utiliza 99% din ceea ce avea in batatura (de la gaina, oaie, capra, porc, vitel - utiliza tot - fulgi, blana, piele, carne, matze, oase - era o "micro-economie" in propria gospodarie) - chiar si in conditiile in care foarte putini dintre tarani erau stiutori de carte. Astia suntem noi romanii - si nu are trebui absolut deloc sa ne negam originile sau sa le facem subiect de bascalie.

                              Cine tinea de coarnele plugului si isi cocea painea in cuptor la el in casa - era om care iti tinea singur familia si casa. Si isi tinea casa si familia cu sudoare si credinta in Dumnezeu.

                              Comment


                              • #30
                                In legatura tehnica taierii copacilor, eu evit sa fac prea multe discutii, doar de ordin general, dintr-un singur motiv; nicodata n-o sa invatati acest lucru cu adevarat doar citind; trebuie vazut, practic cum se spune, altfel erorile pot aparea oricand.
                                Ce pot sa spun e ca atunci cand taiati o ramura, de la acel loc, de la primul mugur de sub taietura vor "da" viitori lastari; taiati deasupra mugurilor care sunt orientati in afara coroanei; ati ghicit de ce, nu?
                                Referitor la perioada de taiere a pomilor, obisnuiesc sa fac asta doar primavara; doar in sistemele industriale am mai vazut ca se face asta iarna, datorita faptului ca forta de munca e mai disponibila in acea perioada si timpul nu preseaza; daca aveti cativa pomi, chiar e bine sa asteptati sfarsitul iernii; atunci observati si mai bine, mugurii, iar eventuale "urme" ale iernii se pot corecta.
                                Mare atentie cu ce scule taiati copacii; foarfeci bine ascutiti si un fierastraul de mana cu ceapraz; daca foarfecul nu taie din prima taietura, aveti doua alternative; il ascutiti sau il aruncati si cumparati altul; nu-i asa ca nu v-ar placea sa va chinuie chirurgul la o operatie de apendicita?
                                Spor la munca si nu uitati;
                                "Cine nu planteaza un pom..."
                                P.S.
                                Astept primul post de genul; am fost ieri la targ, am cumparat un mar si l-am plantat in gradina, a mea a bunicilor, etc.
                                Last edited by 77sky; 27 February 2013, 00:50.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google