Totul Despre Gradina Si Livada

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In zona de nord mugurii mai au un ragaz pana se vor deschide.
    Profita de zilele astea cat sunt doar cateva grade afara.
    Agricultura e domeniul in care ori faci la timpul potrivit, ori nu mai faci deloc o operatiune.
    Daca nu poti ajunge la 3 km de Iasi intr-o primavara intreaga...
    Sambata a fost o zi suberba, numai buna de petrecut in livada.
    Last edited by mr.K; 24 March 2015, 10:22.

    Comment


    • Pentru stropirile viitoare, amestecati subtantele cu actiune fungicida cu insecticidele sau le dați separat, si daca le dati separat cam la ce interval? Multumesc.

      Comment


      • Se dau amestecate.

        Ti s-au dat aici informatiile.

        Comment


        • Seara buna! Am si eu o problema cu un pom, cam ce se poate face? Multumesc!
          Attached Files

          Comment


          • Din ce vad e un cancer al scoartei. E cais?
            In astfel de situatii, se curata bine locul pana la testul sanatos, se unge cu sulfat de cupru si se aplica mastic.
            Imi pare rau sa-ti spun dar aceasta boala apare in livezile insuficient ingrijite, ca sa fiu elegant; tratamentele chimice au si acest rol de prevenire a infectiilor.
            Originally posted by eugoprea View Post
            Pentru stropirile viitoare, amestecati subtantele cu actiune fungicida cu insecticidele sau le dați separat, si daca le dati separat cam la ce interval? Multumesc.
            In general toate insecticidele se pot amesteca cu fungicide; o exceptie o constituie cele ce contin ulei horticol, care nu se amesteca cu zeama bordeleza.
            Last edited by IancuMIC; 24 March 2015, 21:34.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Multumesc de raspuns !Este cais, eu am cumparat gradina anul trecut, nu ma pricep la agricultura, dar i-am stropit, varuit, dupa cum am fost instruit de localnici, de curatat am dus pe cineva mai priceput ca mine. Am inteles ca in acel loc nu le place la caisi deoarece zona este situata pe o vale si circula curenti de aer mai reci si in 2-3 ani se prapadesc.

              Comment


              • Am avut curiozitatea sa experimentez si eu acelasi lucru cu cativa niste caisi si piersici. In cativa ani s-au dus toti, probabil ca a fost de vina aerul rece din noptile de primavara specifice zonei.
                Toate celelalte specii de meri, ciresi, pruni, peri, au mers foarte bine.
                E si normal, caisul, piersicul, nectarinul si alte specii derivate sunt cultivate predilect unde primaverile sunt blande, fara temperaturi negative pe timpul noptii.

                Comment


                • O vorba din batrani spune ca acolo unde merge via merge si piersicul.
                  ...
                  Pericolul mare al pomilor il constituie brumele sau ingheturile tarzii, cand acestia se afla intr-un stadiu avansat al perioadei de vegetatie, respectiv inflorirea; in acest sens cele mai vulnerabile sunt soiurile timpurii.
                  Daca discutam de piersici, se poate opta pentru soiuri mai tarzii, cum ar fi Suberba de toamna (tocmai v-am prezentat unul in paginile acestui topic), Flacara, Southland.
                  ...
                  Discutam despre varuirea trunchiurilor copacilor. De ce o facem?
                  Prin varuire se protejeaza mult mai bine scoarta copacului( priviti un trunchiul unui copac care a fost varuit permanet si comparati cu altul care n-a fost varuit), protejeaza de incalzire excesiva, de insecte si rozatoare.
                  Va prezint mai jos cateva scule ale gradinarului si ce implica varuitul copacilor.
                  Sa nu va inchipuiti ca folosesc toata cutia aia cu aracet numai pentru varuit, il folosesc si la stropit, atunci cand folosesc fungigide de contact.
                  Attached Files
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • O vorba din batrani spune ca acolo unde merge via merge si piersicul.
                    Pare ca zicala nu se aplica la Cotnari. Vita de vie exista sa dam si la altii, piersici, doar cate unul, de peisaj.
                    In schimb, langa oras, caisilor si piersicilor le merge bine, microclimatul din zona Cotnari nu le prieste.

                    Comment


                    • In ciuda unui timp oarecum racoros pentru aceasta perioada, pomii se pare ca nu iau in seama acest aspect.
                      Caisii sunt la inceputul perioadei de inflorire, persicii ii urmeaza, iar ciresul si visinul se apropie de fenofaza de "buton roz"; doar merii din soiul Golden, care oricum pot fi considerati "tarzii", avind in vedera ca perioada de recoltare, coincide cu inceputul lunii octombrie, inca sunt in stadiul de muguri umflati.
                      ...
                      Florile au primit si ele partea noastra de atentie , precum si un tratament cu Atonik.
                      Semintele de marar, patrunjel, morcov, salata, ridichi, bostanei, fasole fideluta, sunt acum sub pamant; sa vina asadar ploaia .
                      ...
                      La capsun, lucrarile in aceasta perioada se rezuma la o prasila (cu o sapa mica), pentru rarire, administrare de ingrasamant complex si o stropire cu Champion 50 WP.
                      Attached Files
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Asadar, in zonele unde florile la cires, visin, pruni, piersici, au inceput sa se scuture, e timpul pentru tratamentul contra rapanului, a monilozei si ciuruirea frunzelor la piersic.
                        Am ales...Dithane si ca insecticid, Calypso. Daca optati sa aplicati tratament in timpul infloririi din anumite motive, renuntati la insecticid, pentru ca albinele sa-si faca si ele treaba.
                        Udati frecvent in aceasta perioada capsunii si mai ales nu uitati de un tratament pe baza de cupru; de asemeni un ingrasamant complex inca mai poate fi benefic. Dupa inflorire, recomand doar ingrasamant foliar; Cropmax, Atonik.
                        Udati intens pomii tineri; doua galeti de apa si o mana de azot ajuta foarte mult la dezvoltarea sistemului radicular si sustinerea necesarului de nutrienti.
                        Attached Files
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Multumim pentru sfaturile mereu utile și mai ales la timp. Mai asteptam sfaturi pentru urmatoarele stropiri.

                          Comment


                          • La pomii tineri se pune ingrasamant complex NPK 15-15-15, nu ajunge doar azot.
                            Ingrasamantul foliar la pomii tineri are efect limitat, nu se absoarbe destul prin frunze, pe motiv ca nu au suficiente frunze.

                            Comment


                            • Iti spun un secret.
                              In peroada martie-mai, adica in perioada infloritului, pomii au mare nevoie de azot; ceilalti nutrienti, fosfor, potasiu se considera ca au fost administrate deja, inca din perioada de toamna-iarna adica in momentul in care pomii isi creeaza aceste rezerve.
                              ...
                              Eu nu recomand administrarea ingrasamintelor foliare la pomi, dacat in momentul cand acestia au fructe, adica in luna iunie.
                              Ingrasamintele foliare se preteaza in general la legume, flori; pomii se hranesc mult mai bine prin radacini.
                              Last edited by IancuMIC; 29 April 2015, 09:50.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Iti spun si eu un secret: baga ingrasamant de grajd toamna. Scapi de grija cu alesul NKP.
                                Nu vreau sa crezi ca daca am o parere contrara, am ceva cu tine. Progresul nu vine din consens.
                                Last edited by IancuMIC; 29 April 2015, 12:21. Reason: ordine

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google