Tractare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tractare

    Buna seara,

    As dori si eu sa stiu daca pot tracta o remorca gen: http://www.dedeman.ro/ro/auto/remorc...a-prelata.html
    cu un logan 1.4 benzina!

  • #2
    fara probleme
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      Trageau vechile dacii 1300 acest tip de remorcuta si nu erau probleme, daramite loganul tau.
      Acum daca tu o incarci cu mai mult de 750 de kg, abia atunci o sa ai probleme serioase, in sensul ca prajesti un ambreiaj, incingi franele loganului pt ca remorca nu are propriul sistem de franare si plus de asta la un control al politiei risti mai multe.

      Comment


      • #4
        Nu ma refeream la putere, daca e legal sa tractez o remorca de 750 kg!

        Comment


        • #5
          Scrie in talon ce e legal sa tractezi.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #6
            Tu din ce carte ai invatat pentru obtinerea permisului de conducere? Sau n-ai permis?

            "Art. 30
            Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
            b) CATEGORIA B:
            1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
            2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
            3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;"
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Originally posted by vitriol View Post
              2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
              si aici la masa totala maxima autorizata se traduce prin masa remorca+incarcatura ei sa nu depaseasca 750Kg - asta scris in certificatul ei

              Comment


              • #8
                Si masa proprie a remorcii stiti cat e?

                Comment


                • #9
                  Masa proprie a remorcii o afli de la cei care o vand. Da-le un telefon.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #10
                    Gata am aflat, mersi pentru ajutor!

                    Comment


                    • #11
                      Remorca pusa de tine are masa proprie de 125kg, o incarci pana cand masa ei totala atinge 750Kg.
                      Partea cea mai nasoale e ca nu dispune de franare proprie, deci in anumite conditii te va impinge, asta ca nu mai vorbesc de gluma aia de cupla.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #12
                        O remorca cu sistem de franare este aia care are o frana de stationare (se actioneza ca o frana de mana), nu o frana conectata la sistemul de franare al masinii.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Vitriol ai (avut vreodata) remorca?

                          Frana de stationare e obligatorie, si e de obicei mecanica(cablu > tamburi)
                          Frana inertiala e pe protap si antreneaza printr-o tija(si/sau pompa hidraulica) acelasi mecanism de la frana de stationare, cu alte cuvinte masina franeaza, remorca intra in "masina" si se autofraneaza, "tragand"(franand) masina.

                          Protapul cu frana integrata arata, ca in poza, cu mentiunea ca acesta are si fir de siguranta, il ancorezi de carlig si, daca scapa cupla de pe carlig, firul actioneaza frana de stationare.

                          P.S. Am remorca, evident nu o tractez cu TCe-ul.
                          L.E. Am gasit si o poza explodata detalii
                          Attached Files
                          Last edited by t0rquemada; 27 August 2014, 21:12.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • #14
                            Frana pe remorca se actioneaza atunci cand vehicolul tragator franeaza, remorca tinde sa ruleze inspre acesta, iar un sistem de parghii actioneaza asupra ferodourilor din tamburii remorcii.
                            LE.
                            A explicat si colegul mai sus, mai tehnic decat mine.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by t0rquemada View Post
                              Vitriol ai (avut vreodata) remorca?
                              Nu, n-am avut.

                              Eu n-am vazut decat frana aia de mana si m-am gandit ca e facuta pentru stationare. La remorca din link-ul colegului nostru n-am vazut asa ceva. Multumesc pentru explicatii.
                              Last edited by vitriol; 27 August 2014, 21:15.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google