-Traficul Din Bucuresti Filmulete din trafic Traficul Din Bucuresti - Pagina 2 - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Filmulete > Filmulete > Filmulete din trafic

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Traficul Din Bucuresti

Filmulete din trafic

Raspunde

Thread Tools
Vechi 31st August 2016   #21
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Data inscrierii: 19-02-2008
Motorizare : kerosen
Posturi: 20,377
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Intersectia aia sigur n-a fost proiectata de vreun neamt.

Nu adevarul conteaza, ci aparentele.
mr.K e offline   Reply With Quote
Vechi 20th September 2016   #22
anto84
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 28-06-2015
Motorizare : 1.6 mpi
Posturi: 270
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

De ce, e foarte bun principiul pentru fluidizare. Ala e un model de "asa da", din pacate Bucurestiul e plin si de "asa nu" referitor la reglementarea intersectiilor.
anto84 e offline   Reply With Quote
Vechi 20th September 2016   #23
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Deci ca sa fac stanga, ma duc prin dreapta.

In afara asta se rezolva cu o trecere suspendata.

Vechi 21st September 2016   #24
anto84
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 28-06-2015
Motorizare : 1.6 mpi
Posturi: 270
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de mr.K Vezi Post
Deci ca sa fac stanga, ma duc prin dreapta.

In afara asta se rezolva cu o trecere suspendata.
Trecerea aia suspendata costa bani si nu se poate face oriunde, zona nu e adecvata unei treceri supraterane, subteran e mai complicat ptr ca ai tunele de metrou. Era odata in proiect dar nu s-a mai concretizat.
Ca idee e buna solutia ptr virajul la stanga, o iei in dreapta si apoi vei trece odata cu ceilalti care veneau din dreapta (dinspre Sheraton).
Altfel, trebuia semafor separat ptr stanga(care lungea timpul de traversare ptr toate directiile, restrangea nr de benzi ptr inainte) ,sau sa stai in mijloc sa dai prioritate celor care vin din sens opus, cea mai rudimentara si incomoda varianta.

Nu sunt nici in "afara" atatea treceri suspendate in zonele vechi ale oraselor.

Last edited by anto84; 21st September 2016 at 10:22.
anto84 e offline   Reply With Quote
Vechi 15th October 2016   #25
aris86
Loganist de 5 stele

aris86's Avatar

Data inscrierii: 27-02-2014
Motorizare : 1.2 16V 75HP+
Varsta: 30
Posturi: 4,384
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Blocaj Piata Unirii, intr-o dimineata cu ploaie.

https://www.youtube.com/watch?v=9d3DcT1wZKQ

https://www.youtube.com/watch?v=hVmsHPnpOg4

https://www.youtube.com/watch?v=qQtTpHQQjwA

https://www.youtube.com/watch?v=rLNV...ature=youtu.be

Last edited by aris86; 15th October 2016 at 21:24. Motiv: Automerged Doublepost
aris86 e offline   Reply With Quote
Vechi 18th May 2017   #26
aris86
Loganist de 5 stele

aris86's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Pasaj Piata Sudului

https://youtu.be/fa7Vf4Qv4QA
Vechi 25th May 2017   #27
Crs. Sandel
Loganist de 5 stele

Crs. Sandel's Avatar

Data inscrierii: 12-08-2013
Motorizare : 1.2-75 CP
Varsta: 24
Posturi: 1,944
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Tot se formează cozi pe Văcărești, īnsă nu se mai stă la fel de mult ca īnainte de a da drumul la o bandă pe sens.

Aglomerația se menține si e jale pe Sos. Oltenitei, respectiv Sos Berceni, sensul spre Piața Sudului. Acolo așteptăm să vedem decongestionarea traficului. Dar mai avem mult de așteptat...

"īn 6 luni, traficul va fi mai lejer" - citat Firea...pe naiba va fi. S-au īnmulțit numărul mașinilor odată cu anularea taxei auto.
Crs. Sandel e online acum   Reply With Quote
Vechi 25th May 2017   #28
sorin1983
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 13-02-2011
Motorizare : 1.6 16v 1.4
Posturi: 988
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

eu as zice ca a crescut numarul bucurestenilor ca de... fiecare poate sa mearga tot cu o singura masina....
sorin1983 e offline   Reply With Quote
Vechi 25th May 2017   #29
IancuMIC
Moderator

IancuMIC's Avatar

Data inscrierii: 22-10-2011
Motorizare : 1.6 16v, 1.5 dCi
Posturi: 10,912
Membru :
[Moderator]
Implicit

De prin 2009 de cand "bat" mai des Bucurestiul, traficul parca e din ce in ce mai dificil.
Imi aduc aminte ca am facut odata, de la Paleologu la Inter, pana sa se construiasca pasajul Basarab, mai bine de juma' de ora, mers din aproape in aproape cate un metru doi. La fel pe Maniu spre Cora dinspre A1.
E clar ca numarul masinilor a crescut, extraordinar de mult, in ultimii ani si nu vad cum o institutie ar putea face minuni sa impace si capra si varza aka posesorii de masini si populatia care utilizeaza transportul in comun. de suprafata.
Imi amintesc, faptul ca odata am vrut sa privesc orasul de la geamul unui autobuz; 336. Mare greseala; pana la Eroilor mi-a crescut barba
Cunosc pe cineva care lucreaza undeva pe la Romana; ca sa prinda un loc unde sa-si lase masina, vine cu mai bine de o oara inainte de inceperea programului.
Asta e Bucurestiul si traficul sau. Solutii?
Vechi 25th May 2017   #30
Fanez
Loganist de 5 stele

Fanez's Avatar

Data inscrierii: 21-03-2010
Motorizare : 1.2 16V 73 CP (E6)
Posturi: 5,570
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Solutii?
Demiterea lui Firea. Sa vezi atunci trafic lejer. Faci 2 minute dintr-un capat al orasului la celalalt dus-intors.
Fanez e offline   Reply With Quote
Vechi 26th May 2017   #31
sorin1983
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

eu as incepe studii(dar nu d-alea pe milioane de euro ci cu cei care au planurile retelelor de utilitati) pentru constructia a cat mai multe parcari...subterane, supraterane etc si cat mai urgent in zona centrala... si sa dispara multe din astea de coltul strazii.
posibilitate de abonamente in parcari la un pret bun si ulterior amendarea celor care parcheaza pe diverse stradute adiacente unor parcari(Vezi cazul universitate).

a si inca ceva.... sa nu se mai dea autorizatie de constructie pentru cladiri de birouri/blocuri etc daca nu dispun de parcari subterane/in curtea proprie si care nu stanjenesc circulatia in zona.

Last edited by sorin1983; 26th May 2017 at 12:36.
Vechi 26th May 2017   #32
mr.K
Loganist de 5 stele

mr.K's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
eu as incepe studii(dar nu d-alea pe milioane de euro ci cu cei care au planurile retelelor de utilitati)
N-ai sa vezi , studiile costa, partidul trebuie alimentat cu fonduri.

Citat:
sa nu se mai dea autorizatie de constructie pentru cladiri de birouri/blocuri etc daca nu dispun de parcari subterane/in curtea proprie si care nu stanjenesc circulatia in zona.
N-ai sa vezi, costul cladirii ar creste foarte mult in cazul unei parcari subterane, iar construirea parcarii la suprafata ar necesita teren care costa mult si nu ar asigura recuperarea investitiei, fata de ocuparea lui cu constructii.
Inca odata, autorizatii de constructii acordate pentru cladiri fara locuri de parcare prevazute, aduce bani la partid.

Peste 10 ani probabil ca nu se va mai putea circula in Bucuresti, daca nu imputinezi masinile din trafic cu taxe sau alte restrictii. Infrasructura nu poate evolua prea mult, poate cate un pasaj pe ici, pe colo, in rest, nu poti elimina trotuarele doar ca sa mai largesti strada.

Last edited by mr.K; 26th May 2017 at 12:46.
Vechi 26th May 2017   #33
IancuMIC
Moderator

IancuMIC's Avatar

Membru :
[Moderator]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de sorin1983 Vezi Post
eu as incepe studii(dar nu d-alea pe milioane de euro ci cu cei care au planurile retelelor de utilitati) pentru constructia a cat mai multe parcari...subterane, supraterane etc si cat mai urgent in zona centrala... .
Ai sa ramai surprins, dar majoritatea studiilor in domeniu spun ca nu imbunatatesti circulatia auto intr-un oras prin crearea de facilitati. Masura are tocmai efectul invers; oamenii se vor simti incurajati sa foloseasca masinile personale si mai putin altenativele. Oras pentru masini si mai putin pentru oameni?
Despre masuri de descurajare a traficului in marile aglomerari, ai auzit?
Daca vorbim despre parcari, acestea sa fie in numar si de capacitati ridicate la periferiile oraselor, fiind incurajat transportul public.
Am vazut recent in cateva orase din sudul Spaniei, benzi dedicate mijloacelor de interventie si transportului in comun, iar in zona centrala, foarte multe artere deschise doar circulatiei pietonale, eventual mopede si biciclete.
Cred ca pe aia ii ajuta si clima dar si mentalitatea.
Vechi 2nd June 2017   #34
aris86
Loganist de 5 stele

aris86's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Personal nu cred ca se or implementa solutii de circulatie in Bucuresti, atat timp cat nu ai o centura, care sa se ciurcule fluent. In timpul zilei, Bucurestiul este tranzitat de multe masini, deoarece nici un om normal la cap, nu merge pe centura ca sa stea in coloana ore in sir. Prioritate au doar cei care ies/intra in oras un mare minus, macar de ar fi facut un sens giratoriu. O solutie alternativa ar fi dezvoltarea transportului in comun, gen trenuri urbane/suburbane de navetisti care sa stranga oamenii de prin jurul bucurestiului si sa-i aduca in gara de nord si din loc in loc la marginea orasului sa existe puncte inter-modale intre Ratb/Metrorex/CFR. Solutii ar fi, dar nu se vreau sau este castigul redus fata de constructia unui pasaj, unde a inghitit sute de mii de euro, fara nici un rezultat dupa 3 ani.
Vechi 2nd June 2017   #35
IancuMIC
Moderator

IancuMIC's Avatar

Membru :
[Moderator]
Implicit

Citat:
Personal nu cred ca se or implementa solutii de circulatie in Bucuresti, atat timp cat nu ai o centura, care sa se ciurcule fluent
Nici nu trebuie. Am scris eu ceva mai sus; orice solutie prin care se fluidizeaza traficul, va incuraja defapt mersul cu masinile proprii. Solutiile alternative la mersul cu masina proprie, sunt viitorul asa cum ai atins si d.ta subiectul.
Vechi 2nd June 2017   #36
DannyMC
Loganist de 5 stele

DannyMC's Avatar

Data inscrierii: 27-04-2015
Motorizare : 0.9 TCe
Posturi: 451
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Atata timp cat nu exista o solutie reala pentru parcarea masinilor, astfel incat sa fie scoase din strada, nu cred ca poate functiona vreo metoda de fluidizare a traficului!
DannyMC e offline   Reply With Quote
Vechi 2nd June 2017   #37
sorin1983
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de IancuMIC Vezi Post
Despre masuri de descurajare a traficului in marile aglomerari, ai auzit?
vrei descurajare? taxa pe smecherie...ai trecut de centura in bucuresti platesti 100 de ron pe zi! e bine pentru descurajare?
din banii astia se fac parcuri pe blocuri, rauri printre gunoaie, cismele cu apa nepotabila etc
Vechi 2nd June 2017   #38
IancuMIC
Moderator

IancuMIC's Avatar

Membru :
[Moderator]
Implicit

Am mai subliniat cateva posturi mai sus.
Repet insa, mai putin nuantat.
Descurajarea folosirii masinilor personale prin crearea de alternative. Capisci?
Vechi 2nd June 2017   #39
sorin1983
Loganist de 5 stele

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

eu nu vreau alternative...tu ce nu intelegi? eu ma nevoie de masina deci putin imi pasa de alternative... ca Dambovita nu curge pe unde am eu nevoie ca sa ma plimb cu gondola...
Vechi 2nd June 2017   #40
aris86
Loganist de 5 stele

aris86's Avatar

Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Ca sa meri din Magurele la aeroport, este musai sa meri prin capitala. Acu 2 ani am luat-o pe CB si am ramas blocat la Popesti, a trebuit sa ma intorc si sa o iau prin oras si am ajuns in timp real. Daca si in Bucuresti s-ar putea circula pe CB in conditii bune, o mare parte din trafic ar migra in afara, ca ar ajunge mai repede din sud in nord, din vest in est, etc, nu ar mai fi nevoie sa strabata tot orasul. Personal mi-as dori un transport in comun ca in Viena/Praga/Frankfurt/Bratislava, dar mai e mult pana departe si orasul incet se va sufoca, pana cānd toti vor realiza ca nu se mai poate circula.

Raspunde

Sari la Forum

Tags
bucuresti, din, traficul

Thread Tools

Reguli de Postare