Trage Dreapta Ajutooor!!!!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trage Dreapta Ajutooor!!!!!!

    Salut,

    Am o problema la masina de ceva timp si ma dispera la maxim nu stiu ce sa mai fac !
    Masina trage dreapta : Furious5:: Furious5:: Furious5:: Furious5:
    Am facut geometria reconditionat caseta amortizoare arcuri flanse bascule practic directia e teapana da nu stiu din ce cauza face ci cu rotile de vara si de iarna deci e exclus de la cauciucuri

    Care are o idei e bine venita !!!

    Multumesc

  • #2
    Cauciucuri cu acelasi profil pe punte? Vechime / rulaj?
    Aceleasi tipuri de jante pe punte? Ce tip, tabla / aliaj, OEM sau AM?
    Presiunea identica pe punte? Cati bar?
    In plus, azi au fost rafale puternice de vant , testarea fiind irelevanta.
    Last edited by Kojak; 19 March 2017, 18:20.

    Comment


    • #3
      Cauciucuri sunt la fel jantele de tabla echilibrate 2.2bar

      Am uitat sa spun trage destul de tare

      Comment


      • #4
        Pune pe cineva sa mearga in spatele masinii tale si sa-ti spuna daca masina merge câș. Sa nu ai probleme cu puntea spate...
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          De la puntea spate ce ar putea sa fie

          Masina are 230.000km si s.a carat destul de mult credeti ca ar putea fi bucsele ???
          Last edited by cutero002; 19 March 2017, 20:28. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Ridica pe rand rotile fata pe cric si invarte-le la mana. Poate sa ramana cea din dreapta franata dupa eliberare pedala de frana, sau cum am patit eu, de la multe montari-demontari, jentile de tabla s-au deformat in zona prezoanelor si varfurile la prezoane "frecau" in fuzeta, sau cum s-o chema unde e prins rulmentul+discul. Am taiat cam 5 mm din prezoanele de la rotile fata si gata, nu mai tragea volanul in nici o directie.
            Sa ne scrii cum ai rezolvat problema.

            Comment


            • #7
              Am mai observat o chestie cand sunt pe prima banda si trece un tir so o masina cu viteza mai mare de la suflu cand trece atunci trage si mai tare dreapta. ��������

              Imagini bucse punte spate
              Arata destul de rau incat sa traga asa tare?






              Last edited by 77sky; 20 March 2017, 22:31. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Nu e de la bucsele de pe puntea spate. De la alea, masina topaie de spate si fuge de coor pe curbe.
                Oricum, daca tot le-ai adus in discutie, schimba-le ca sunt cam duse, nu astepta pana se rup de tot.
                Si io tot cam pe la 200 mii le-am dat afara.

                Comment


                • #9
                  Atunci sa fie puntea spate stramba ?
                  Daca da nu trebuia sa arate la geometrie ???

                  Am uitat sa spun ca daca tin volanul drept trage dreapta trebuie sa il tin spre stanga cam jumate de centimetru
                  Last edited by cutero002; 20 March 2017, 09:55.

                  Comment


                  • #10
                    La faza 1, sunt multe cu puntea spate stramba, insa abaterile sunt mici si nu influenteaza la modul la care descrii tu. Un minim de uzura neuniforma la gume si cam atat, insa e posibi lsa nu se observe ochiometric ci doar daca faci permutarea spate fata a rotilor / cauciucurilor. Atunci o sa observi ca daca inainte nu-ti tragea, dupa permutare o sa-ti traga volanul stanga sau dreapta.
                    Unde ai facut geometria?
                    Eu unu', nu am fost multumit decat de autosoft fundeni, la restul ori imi statea volanul cas, ori imi tragea usor.

                    Comment


                    • #11
                      Ce chestie chiar la autosoft fundeni am facut.o.

                      Am plecat o data din Bucuresti la drum in afara 5 persoana in masina porbagajul plin si sus pe porbagaj si puteam sa jur ca cateodata parca se plimba puntea spate!
                      Last edited by cutero002; 20 March 2017, 10:07.

                      Comment


                      • #12
                        Se incing / sunt la fel de reci jantele de pe fata? Poate nu lucreaza bine unul dintre etriere.
                        Dar alea de pe spate?

                        Comment


                        • #13
                          etrierii i-am verificat culiseaza

                          oare sa fie de la fuzete ?
                          am gasit de pe alt forum:

                          "deci am schimbat fuzeta pe dreapta,caseta de directie,capetele de bara,pivotii am facut geometria rotiilor si surpriza...tot trage dreapta si foarte rau.cineva mia zis sa schimb si fuzeta pe stanga si dupa ce am schimbat-o surprizaaa nu mai trage deloc.cel cel mai probabil au fost fuzetele strambe."
                          Last edited by cutero002; 20 March 2017, 10:54. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            Daca rotile se invart usor,poti incerca sa schimbi rotile din fata intre ele,asta daca nu cumva au sens de rotatie.Mai poti cantari fiecare roata din fata.Daca este diferenta de greutate intre ele,asa se explica tragerea intr-o parte.Daca trage dreapta,inseamna ca roata din dreapta fata este mai grea decat cea din stanga fata.

                            Comment


                            • #15
                              Am inversat rotile fata intr.e ele nu este de la roti.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google