TRANSALPINA - Se Circulă Sau Nu ?!!!?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TRANSALPINA - Se Circulă Sau Nu ?!!!?

    Se circulă (10.08.2015)
    Cei care v-ați gândit să faceți o plimbare pe Transalpina, dar nu ați mers pentru că onorabila CNADNR a zis că este închisă să știți că este perfect circulabilă cu mici porțiuni unde asfaltul a dispărut ( după Obârșia Lotrului spre Sebeș), dar au balastat și se circulă decent pe cei câțiva zeci de metri în rest porțiuni infime între Rânca și Obârșie semnalizate corespunzător. Deci se circulă foarte bine. Așa că drumuri bune să aveți și bucurați-vă de ceea ce vedeți.
    Și poate ținem aici un fel starea drumurilor, pentru Transalpina desigur. Cred că suntem destui mai de departe ca să zic așa, interesați de starea ei pentru a ști dacă batem țara de-a latul sau nu. Respect.

  • #2
    se circula si cand era drumul cazut la propriu sus pe sa. era lipsa o banda care era in dusa in prapastie.
    la mica intelegere, pe cate o banda. oricum nu e trafic prea mare ca sa zici ca era problema.

    Comment


    • #3
      Se circula ieri am trecut,fara probleme,in cateva locuri se lucreaza,

      Comment


      • #4
        cum este zona?

        Comment


        • #5
          S-au mai montat parapeţi pe marginea drumului?

          Comment


          • #6
            Pentru toti cei care intreaba....am fost pe transalpina anul trecut cind era oficial inchisa si se circula fara probleme...este asfaltata toata fara parapeti si semnal gsm. Usor cu viteza ca daca Doamne fereste ratam un viraj ajungem direct in prapastie si nu mai coboara nimeni dupa tine ca na e oficial inchisa.

            E foarte frumoasa zona.....din punctul meu de vedere e o sosea pe care merita sa conditi macar odata in viata.

            Comment


            • #7
              Cum e acum, domnule; asta vor userii sa stie. Nu ne intereseaza sa stim cum era anul trecut.
              De pilda;
              Originally posted by aurelian68 View Post
              Se circula ieri am trecut,fara probleme,in cateva locuri se lucreaza,
              Cam despre aste e vorba aici.
              Last edited by IancuMIC; 13 August 2015, 12:15.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Pai daca anul trecut se mergea bine iar soseaua era in stadiul de santier abandonat e logic ca anul asta dupa ce a fost preluata de cnadnr a mai fost inbunatatita.
                Aici un link: Transalpina, marcată în timp record

                Comment


                • #9
                  Originally posted by usr1 View Post
                  ...e logic ca anul asta dupa ce a fost preluata de cnadnr a mai fost inbunatatita.
                  După logica aceasta trebuia ca până acum să avem ţara împânzită de Autostrăzi.
                  P.S Anul trecut am fost şi eu pe Transalpina, aşa că eram curios dacă s-a schimbat ceva de atunci.

                  Comment


                  • #10
                    Nu știu cum era anul trecut, dar acum are parapeți, este marcată și așa cum am spus se lucrează pe ici pe colo - nimic care să perturbeze grav traficul. Iar peisajele sunt magnifice și ca fapt divers, amuzant desigur, la una din stânele de pe marginea drumului unde se pot mânca produse eco, bio , traiționale sunt vreo câțiva măgari cerșetori care se așează în fața mașinii ca să oprești apoi vin la geam să le dai mâncare .... ca în exemplul următor :
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      ala are rude in savana, ui ce dungi de zebra are pe el.

                      Comment


                      • #12
                        Se circula foarte bine. Am fost eu weekendul trecut. Nu sunt restrictii, mici portiuni unde se lucreaza .
                        Last edited by RsA; 13 August 2015, 20:20.

                        Comment


                        • #13
                          am facut Transalpina dinspre Novaci spre Sibiu in doua zile..prima seara am avut cazare in Ranca la Cabana Haiducilor..o locatie splendida..apoi am plecat catre Obarsia Lotrului si la intersectia spre Sugag am facut dreapta spre Jina unde evident l-am vizitat pe Ghita Ciobanul. Drumul este perfect..s-au pus parapeti ramanand doar cateva portiuni fara dar unde nu este un pericol evident..in concluzie pentru cine nu a fost e ceva deosebit.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            merge cu autoturism sigur si fara probleme , eu am vazut un ditamai tir pe transalpina si faza dura era cundus de o gaicuta bravo ei dar belea pentru cei pe care-I prindea la curbele in ac de par (cara parapeti petru cei de la cnadnr)
                            faza dura ca eu am urcat ca berbecu pe 2 puncte de gpl si doar o liniuta de benzina deabea la ranca am realizat
                            sa vadeti atunci emotii ...... ce peisaj , serpentine ......

                            Comment


                            • #15
                              cam aiurea cum arata in partea dreapta a drumului... ceva asigurari impotriva alunecarilor de teren? la prima ploaie serioasa imi pare ca vine pamantu peste sosea... eu am fost de 2 ori pe transalpina, prima data in 2009 cand se lucra, apoi prin 2011 mi se pare cand tot nu era finalizat.. ce sa zic, nu pot sa spun ca m-a impresionat cu ceva anume, poate si starea drumului a fost de vina....am stat cazat si o noapte in 2011, m-am plictisit de moarte, conditii modeste ca sa ma exprim bland, preturi nejustificate, timpi de asteptare foarte mari la servirea comenzii

                              mai bine recomand valea doftanei, mi se pare o destinatie mai ok
                              Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
                              Last edited by cristi....; 14 August 2015, 20:49.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google