Transformare Logan 1.4/8v In 1.4/16v De Clio

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ala are 6 trepte, roti mai mari si viteza de top mai mica decat loganul, deci raportul de tr6 e mai prost decat actualul tr5 de la logan. cu siguranta nu va scadea consumul, la o masina cu roti mai mici si un raport final mai scurt. ba va creste considerabil, cu cutia de duster. cu aia de megane3 probabil ca e o "afacere", in conditiile in care cutia o primesti moca si ti-o montezi singur, in sufragerie. daca mai dai si bani pe cutie si manopera, probabil o sa-i recuperezi dupa 150000km, cand e deja prea tarziu.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Originally posted by need4speed View Post
      Nu vad dezavantaju la a avea 6 viteze , din ce am "studiat" si gasit eu cutia TL4 se potriveste perfect la motorul de logan iar pe internet se zice ca : "TL4 pentru vehiculul Duster 4x2 şi TL8 pentru versiunea 4x4" duster vine direct cu 6 trepte
      Am mai gasit si o varianta de nissan care are acelasi motor k9k 1.5 dci ca si mine si vine echipat cu 6 trepte deci banuiesc ca merge 100% si la logan
      Esti convins ca ce zici mai sus e adevarat, da? Duster 4x2 pe K4M are cutie JR5. Cutiile TL4 se monteaza doar pe diesel. Cutiile in 6 trepte de pe duster sunt practic 5+1(reductor, daca vrei sa ii zici asa. e fffff scurta)+1(marsarier). Ai fix aceleasi ture in a 6-a cate ai in a 5-a pe o cutie in 5 trepte.
      sigpic

      Comment


      • Asta pletosu... aka Andy... vorbeste in cunostinta de cauza. Invarte zilnic polonicul in mamaliga de Duster ;)
        sigpic

        Comment


        • O mica solutie pentru voi ar fi chiuloasa de 1,2 16V deoarece are o singura axa cu came care comanda cele 16 supape si se potriveste pe 1.4 8v perfect . Cu siguranta de la 75cp sariti la 95-100 cp. Modificarile nu sunt majore- pistoanele se pot pastra.

          Comment


          • da, sigur...diametrul pistonului la 1.4 e 79.5mm si la 1.2 e 69mm. clar ca se potrivesc chiulasele. si la o privire mai atenta din afara observi cu ochiul liber ca motorul de 1.2 e la fel de lung ca ala de 1.4...iar alea 16 supape nici n-au axa cu came dimensionata pentru aerul ce-l poate rula un motor de 1.2, e din start facuta pentru tuninguri de-astea din fundul gradinii, taman numa' buna de pus pe 1.4 ca sa-l faci de 100 de cai.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • am studiat eu problema cutie de megane 3 pe logan 16v. este aproape imposibil.

              exista diferente le prinderi. si mai ales ca asta de pelogan e mecanica ( tije si ambreiaj pe cablu) iar la megane e pe cabluri si ambreiaj hidraulic.

              asta inseamna ca trebuie construit un alt circuit de lichid de frana si gandit un schimbator pe cabluri. ii bai mare

              Comment


              • Vyp ma ajuti cu emblema de ph 2 sau nu?
                SRF TARGOVISTE

                Comment


                • Cand mai comparati motoare si chiulase, tineti cont ca 1,2 e D4 adica alt bloc fata de 1,4 8V care e K7 si fata de K4 cat sunt 1,4 16V si 1,6 16V
                  Last edited by einstein1984; 14 March 2011, 18:33.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • nu vreau sa fiu of.. dar va rog sa-mi spuneti daca pot sa pun motorul de 1.6 -8v pe solenza care are 1.4-8v/banuiesc ca raspunsul ar fi valabil si pt. cei ce au logan 1.4 /8v.... va multumesc!

                    Comment


                    • tre' sa poti. daca a intrat motor de R19 1.8_16v pe supernova, trebuie sa intre si 1.6 pe solenza, mai ales ca la logan intra pe aceleasi prinderi pe lonjeroane, jug, cutie. eu zic 99.9% ca da.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • mersi mult....!si apoi banuiesc ca tre...sa resoftez calculatorul actual ?

                        Comment


                        • Da, teoretic in loc de soft de 1.4 poti pune direct soft de 1.6 remapat. Motorul de 1.6 sigur intra pe prinderile actuale, sunt la fel la exterior.
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • Se potriveste motorul de 1,6 mpi pe un logan cu motor de 1,4 mpi?
                            SRF TARGOVISTE

                            Comment


                            • nu , trebuie alta caroserie . E mult mai complicat motorul de 1.6 .
                              Tu ai citit ce s-au scris pe astea 9 pagini pana aici ???
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • la exterior sunt 100% identice pana la ultima saiba. difera doar arborele cotit si pistoanele. unii zic si axa cu came. in rest identic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google