Transformare Logan MCV -> VAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Transformare Logan MCV -> VAN

    Stie cineva daca se poate transforma si cum un logan MCV in Van.
    Exista diferenta intre cele 2 masini ? Greutate suportata dimensiune ?
    Dificil nu ar fi dar oare il poti transforma sau iti trebuie o firma specializata si autorizata RAR. Practic ar fi nevoie de un paravan , scoase scaunele spate si o modalitate de a acoperi geamurile . Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi sau daca a mai procedat cineva astfel ?
    Eventual o firma care se ocupa cu asa ceva ?

  • #2
    Sunt firme care ti-o pot face utilitara si sa o si imatriculezi pe utilitara. Dar ce faci cu podeaua ca nu este dreapta ca la van?
    sigpic

    Comment


    • #3
      ideea este ca nu as dori sa o inmatriculez pe utilitara...asa imi cumpar direct van. Avand in vedere la ce pret a ajuns rca si rovineta...s-ar economisi niste bani totusi...si nu se stie poate o sa o folosesc cand am nevoie punand scaunele , eventual un perete detasabil .
      Din ce stiu eu podeaua este dreapta daca scot scaunele...ar fi identic ca un van.

      Comment


      • #4
        astea te intereseaza?
        Descoperă gama Dacia de autoturisme și autovehicule utilitare. Autoutilitară, monovolum, sedan, break sau crossover: alege modelul preferat!

        Descoperă gama completă Dacia: Spring, Jogger, Sandero Stepway, Logan, Duster, Sandero. Prețuri și caracteristici.

        diferenta de greutate la incarcare o vezi dupa ce demontezi scaunele (daca le demontezi)
        din cate stiu la un moment dat la dacia se gasea in lista de accesorii un perete despartitor din plasa pentru MCV
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • #5
          Am vazut la cineva,a dat scaunele jos,a facut un paravan din polietilena de 25mm,in dreptul geamurilor a pus niste gratii pe interior,jos are un cauciuc si gata.Sa nu ai probleme cu politia,trebuie pusa folie neagra 5% pe geamurile cu pricina.
          LOGAN--> <--TOYOTA

          Comment


          • #6
            daca vrei sa o inmatriculezi ca utilitara gandeste-te de doua ori:
            -nu bag mana in foc dar rca este pe categorii la utilitare, mcv intra in prima deci cam 1000 ron
            -rovigneta cam 100 euro
            - transformarea nu e scumpa - 100 euro parca
            - taxa rar vreo 300 e
            - impozitul din cate stiu e fix - undeva la 3-400 ron

            oricum nu inteleg unde ar fi economia in a transforma mcv intr-un van.
            la costuri iesi mai scump ca utilitara.
            operatiunea renteaza doar la masini de genul dar care au motoare de la foarte mari in sus, atunci da. in loc de miliarde fara numar platite la impozit dai 400 ron. dar cotizezi in plus la rca si taxe. deci iesi unde la jumatate.
            Last edited by skd_ozenel; 23 March 2012, 23:12.

            Comment


            • #7
              Originally posted by mariussand View Post
              ideea este ca nu as dori sa o inmatriculez pe utilitara...[...]
              . . .
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • #8
                Si un VAN de transformat in MCV? Am scris aici ca sa nu fac alt topic!

                Eu am van si m-am plictisit de sumele enorme la asigurare + rovigneta, asta tinand cont ca masina e trecuta la 3.5Tone!
                sigpic

                Comment


                • #9
                  asta e mai greu si nu stiu cine o sa o faca mai ales ca tu ai tabla in loc de geamuri...oricum ar fi cea mai tare folie montata pe un MCV ....ia de sparge geamul domnule castor

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by mariussand View Post
                    Stie cineva daca se poate transforma si cum un logan MCV in Van.
                    Exista diferenta intre cele 2 masini ? Greutate suportata dimensiune ?
                    Dificil nu ar fi dar oare il poti transforma sau iti trebuie o firma specializata si autorizata RAR. Practic ar fi nevoie de un paravan , scoase scaunele spate si o modalitate de a acoperi geamurile . Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi sau daca a mai procedat cineva astfel ?
                    Eventual o firma care se ocupa cu asa ceva ?
                    Daca vrei, facem schimb de piese si iesim aman2 in castig ...

                    MCV-ul ca sa-l faci VAN ... sa zic ca pui folii pe toate geamurile, un perete de la dezmembrari ... dar ramane podeaua ca si problema!

                    VAN-ul ca sa-l faci MCV ... Ori schimbi cele 4 usi spate, ori tai tabla unde trebuie geamuri si le pui ulterior, cu tot cu macarale ... dar ramane problema podelei, iar!
                    sigpic

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google