Trepidatii ale motorului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trepidatii ale motorului

    Am cumparat masina in urma cu 3 luni si am in jur de 5500 km. Vreau sa spun ca inainte de incalzirea motorului se simt niste trepidatii ale acestuia, e drept nu foarte puternice, dar ideea e ca nu sunt constante (motorul merge normal si apare cand si cand cate o trepidatie mai puternica). Dupa incalzirea motorului acestea scad in intensitate.
    Imi puteti spune daca ati intalnit o asemnea problema sau e de fapt o problema?

  • #2
    Originally posted by KHRYOS
    Am cumparat masina in urma cu 3 luni si am in jur de 5500 km. Vreau sa spun ca inainte de incalzirea motorului se simt niste trepidatii ale acestuia, e drept nu foarte puternice, dar ideea e ca nu sunt constante (motorul merge normal si apare cand si cand cate o trepidatie mai puternica). Dupa incalzirea motorului acestea scad in intensitate.
    Imi puteti spune daca ati intalnit o asemnea problema sau e de fapt o problema?
    salut si bine ai venit pe forum

    nu mi se pare o problema asa face si a mea niste trepidatii mici ,eu le aveam de noua din cand in cand chiar si cand este motorul cald
    mai scade si turometrul foarte putin mai creste ,poate este si din cauza benzinei toate fluctuatiile astea
    nu le baga in seama dar daca face rau sau se opreste motorul atunci este ceva dar asa nu
    succes
    eu am aproape 27 000 km acum
    "cromul este placerea mea"
    "cui nu-i place , valea"

    Comment


    • #3
      E important si daca masina e diesel sau benzinara!

      Comment


      • #4
        Originally posted by iulian_vis
        E important si daca masina e diesel sau benzinara!
        daca intri la el la profile o sa vezi ca este laureate de 1,4 deci pe benzina
        "cromul este placerea mea"
        "cui nu-i place , valea"

        Comment


        • #5
          mda, la asta nu m-am gandit, sorry

          Comment


          • #6
            Originally posted by iulian_vis
            mda, la asta nu m-am gandit, sorry
            no problem
            se mai intampla,
            crististreulea stie mai multe ,asa m-a descoperit el mai bine
            "cromul este placerea mea"
            "cui nu-i place , valea"

            Comment


            • #7
              ori am un deja-vu ori mai e un topic identic

              sigpic

              Comment


              • #8
                Ai dreptate, mai e un topic deschis chiar de mine de aceea am intrebat daca masina e diesel.

                Comment


                • #9
                  aham... si pan la urma u ai rezolvat problema???
                  sincer faza asta cu zvacnirea puternica adica merge ok si deodat te scutura o am si eu la dacia mea dar acolo nu ma intreb de ce e) acolo ma intreb cum de nu iau cazut pistoanele in esapament

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Aici pare a fi normala vibratia, doar daca este insotita de fluctuatii ale turatiei inseamna ca este intr-adevar o problema.

                    PS: Se muta la Probleme Tehnice.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Vibratii

                      Nu e insotita de fluctuatii ale turatiei motorului. Turatia ramane constanta. Ceea ce m-a facut sa imi pun intrebari in legatura cu aceasta situatie e ca nu sunt niste vibratii regulate, ci motorul merge normal si din cand in cand aparae o vibratie mai diferita... se observa mai bine la schimbatorul de viteze. Dar acul turometrului ramane nemiscat.
                      Apropo ce benzina folositi?
                      Petrom 99+ e ok?
                      E mare diferenta fata de Carrera 100?
                      Originally posted by andrei
                      Aici pare a fi normala vibratia, doar daca este insotita de fluctuatii ale turatiei inseamna ca este intr-adevar o problema.

                      PS: Se muta la Probleme Tehnice.

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am masina de 3 luni si ceva. Referitor la vibratii, iti spun ca inca esti in perioada de ''paranoia'', nu o lua ca jignire, doamne fere, dar acum auzi la ea orice tzacanit, orice neregularitate. E normal sa vibreze un pic (nereguylat) , asta am simtit si eu (mai ales in schimbator, cand ti mana pe el). Am fost si eu putin (daca nu mai mult...) indignat de ''problema''. Am vorbit si cu alti posesori de Loganuri si e ok treaba asta...

                        PS: daca ai bani de 99+ go for it!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by KHRYOS
                          Nu e insotita de fluctuatii ale turatiei motorului. Turatia ramane constanta. Ceea ce m-a facut sa imi pun intrebari in legatura cu aceasta situatie e ca nu sunt niste vibratii regulate, ci motorul merge normal si din cand in cand aparae o vibratie mai diferita... se observa mai bine la schimbatorul de viteze. Dar acul turometrului ramane nemiscat.
                          Apropo ce benzina folositi?
                          Petrom 99+ e ok?
                          E mare diferenta fata de Carrera 100?
                          si la mine face si in schimbator ,nu are nimic ,la fel sunt toate
                          baga benzina de 95 sau 98 care spun cei din fabrica
                          mai rar de 99 +
                          "cromul este placerea mea"
                          "cui nu-i place , valea"

                          Comment


                          • #14
                            Daca nu prezinta fluctuatii ale turatiei e totul in regula, nu ai de ce sa-ti faci griji.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              Aerul conditionat

                              Salut! Am si eu o problema cu aerul conditionat. Am 6000 de km cu masina si aerul conditionat a inceput sa faca un zgomot, ce se resimte in interior. A avut cineva o asemenea problema?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google