Trepidatii ale motorului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Asa e la multe masini. Uita-te la Renault, Nissan, Peugeot, VW si multe altele si o sa observi aceeasi chestie.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #32
      hai sa nu incepem iar discutia despre gradatia turometrului.
      incercati asta si va veti convinge
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #33
        Offtopic:Stiti ce am observat eu? Inainte sa-mi iau masina,cand mergeam cu altul cu Loganul nu eram deloc atent cum merge masina etc.Nu stiu motivul,si nu auzeam nimic la el.Acum ca e mea,esti atent la orice lucru minor,orice chestie care e in neregula imediat sesizezi.Cred ca e bine ....Dar in rest masina n-are nimic,si la mine cand am turatii putine si nu schimb viteza accelerez cu treapta in care sunt,se aud niste trepidatii.Dar nu este nimic grav.
        sigpic

        Comment


        • #34
          salutari tuturor

          Am aproape 2000 km cu loganul!!!Intr-o zi am calcat cu roata o piatra si a aruncat-o undeva sub masina lovind ceva!!Ei de atunci am impresia ca l aturatia de 1500 se aude un mic zornait!!!Indiferent de treapta!! Nu mai sun si nici mai jos!! M-am bagat sub masian si e totul in regula !!Nu am sparta nici toba si si chiar daca era sparta banuiesc ca cu cat acceleram mai tare cu atata zornaitul crestea!! E ceva normal??? Apropo e un benzinar 1.6

          Comment


          • #35
            Si noi cum sa ne dam cu parerea cand nu stim de unde vine zornaitul, daca se aude si in sarcina sau la ralanti si alte detalii?
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #36
              Scuze dar dac aam zis la turatia de 1500!!!!
              deci dacamerg cu masina in treapta 1 camd acum ajunge la 1500 r/m apare si zornaitul!!!Daca accelerez si ajunge la 2000 r/m dispare!!
              deci daca tin aceeleratia sa ajung la 1500 r/m apare si zornaitul!!

              Comment


              • #37
                Se intampla si stand pe loc, daca o turezi? Sau numai in sarcina?
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #38
                  Referitor la acele mici intreruperi la relanti: - nu mi se pare normal sa apara, se manifesta ca si cum s-ar rata aprinderea la un cilindru. Totusi nu mai suntem la vechile dacii ca sa reglam manual pozitia delcoului si dozajul de aer, pentru un mers cat mai regulat.
                  A inceput si la mine sa se manifeste aceasta problema. Voi incerca pentru inceput sa alimentez cu benzina de 100(care in cel mai bun caz este de 98 si niciodata de 100), iar daca problema persista imi indrept atentia spre bujii si bobina de inductie.

                  Comment


                  • #39
                    Poti sa-ti indrepati atentia si spre motorasul reglare ralanti si senzorul de aer din galeria de admisie, chiar si spre senzorul pozitie volanta. Dar cum ai zis, mai intai fisele si bujiile...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #40
                      Si cand stau pe loc!

                      Comment


                      • #41
                        Am verificat fisele, bujiile, totul este ok. Am fost azi la service, au pus-o pe tester, valoarea la imbogatire amestec era mai mare, in rest totul ok, nici o eroare(se asteptau sa gaseasca erori de combustie). Au scos si ei bujiile, s-au uitat la ele, s-au uitat la fise, au recunoscut ca sunt intreruperi la relanti , insa nu stiu de la ce. La sfarsit au facut o stergere a memoriei, un fel de "set default", dupa care mi-au spus sa revin in cateva zile, iar daca valoarea de la imbogatire amestec este iar peste limita , atunci vor face un raport la Pitesti si vor astepta raspunsul acestora. In urma acestei resetari, intr-adevar s-a imbunatatit simtitor mersul la relanti, masina este insa mult mai lenesa, cred ca e pe modul de invatare si isi seteaza parametrii.

                        Comment


                        • #42
                          And the point is ... ?

                          Comment


                          • #43
                            ...Unii au intrebari si cauta raspunsuri, unii au rabdare sa scrie...
                            ,iar altii......

                            Comment


                            • #44
                              @mike: vreo sonda lambda sau un cablu al unei sonde...La alea nu le-a dat eroare?
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #45
                                Sau ceva probleme la traseul de evacuare sau catalizator?
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google