Troncane Desi Am Schimbat Tot .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Troncane Desi Am Schimbat Tot .

    Am un logan diesel kiss fm din 2008 si acum exact o saptamana am schimbat toata directia (capete de bara , bielete directie + burduf , ambele bascule , bucse bara stabilizatoare ) din motiv ca troncanea foarte tare mai ales pe calea de tramvai + ca in Pasajul Victoriei mai exact pe linia de tramvai am luat un sant ..aia clar nu era groapa era ditai santul ..am zis ca acolo raman. Am cumparat piesele si m.am dus pe prelungira ghencea la un mecanic la care mai schimbasem cate ceva. ideea este ca dupa ce am schimbat acele piese masina este mult mai solida , mai inchegata ..troncanelile acelea au disparut ..dar spre nefericirea mea nu de tot. De ce zic asta pentru ca pe partea stanga ..doar la numite denivelari imi troncane ceva ..dinspre roata din stanga . Tin sa precizez ca mecanicul cand a montat bascula a dat doua lovituri zdravene de ciocan sub pivot pentru a intra in fuzeta . am ramasbmarcat cand am vazut cum baga ala pivotul .

    Este normal ?!? Cand am vazut ca masina troncane usor pe stanga exact acolo unde a dat ala cu ciocanul m.am dus cu gandul la pivotul batut cu ciocanul. voi ce ziceti ?

  • #2
    1 la mana, daca ti-a bagat pivotul cu ciocanul, exista posibilitatea sa iasa, eu am patit-o, era mai ok daca luai bascula cu totul.
    2 la mana, vezi sa nu ai joc in caseta de directie, daca zici ca tot iti troncane
    si legat de santul de la victoriei, mai ai masina intreaga? Ala e ca o bordura de 30 de cm si tesit
    Last edited by ten; 5 April 2015, 11:16.
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • #3
      Da masina e intreaga ...m.am speriat ca naiba. Am scris ca am schimbat ambele bascule ..nu ca am schimbat pivoti ..tot bratul l.am schimbat ..eu ziceam ca pivotul la lovit dedesupt ca sa intre in fuzeta ..asta nu mibs.a parut in regula .

      Comment


      • #4
        Este posibil sa ai joc mare in axul casetei de directie din cauza acelui sant. Pe viitor incearca sa nu o mai iei pe linia de tramvai. Din punctul meu de vedere santul acela este foarte bine lasat acolo.
        sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

        Comment


        • #5
          bad karma,toti stateau la coada frumos,tu pe linia de tramvai,da..karma )

          si ca sa fiu domn,loganul troncane by default;)
          ,ca mergi cu ea in regim de suv,este partea a 2-a,asumati-le ;)
          sigpic
          "BRABUS" STYLE

          Comment


          • #6
            ori din amortizor ori din caseta. ce mi plac reisarii care habar n au de mecanica ...
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • #7
              Culmea este ca a doua zi tot pe acolo am luat-o doar ca de data asta am mers exact pe sine.
              In fine caseta de directie a fost reconditionata ..akm 1 an .

              Comment


              • #8
                cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare, caseta as zice ca este.
                laureate 1.5l, albastru marin

                Comment


                • #9
                  Si daca e caseta sa fie sanatoasa ..nu m.ai bag nici un banut in ea , merg asa pana cade toata ..o duc la remat si imi iau bicicleta.)

                  Comment


                  • #10
                    ai grija sa nu inceapa sa-ti curga
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • #11
                      Mai intră de câteva ori în şanţul ăla şi îşi revine, dacă nu merge mai insistă.
                      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                      Comment


                      • #12
                        Caseta e buba, daca ai mai si reconditionat-o. Chiar daca o schimbi cu una originala la reprezentanta, degeaba. La denivelari, bracate rotile, troncane caseta. Taicamiu Duster nou luat in toamna, troncane caseta la denivelari. Prieten luat Duster mers cu el la tara, troncane la bracaje pe denivelari. Eu schimbat pe garantie caseta, troncane la denivelari sau cand pierde usor aderenta. Nu mi-am mai batut capul dar am auzit ca unii au schimbat caseta de mai multe ori pe garantie.
                        Caseta de directie la Dacia e de kkt. Punct.

                        Comment


                        • #13
                          Cum faceti voi frate, la loganul din dotare 2005 am strans un pic cremaliera cu imbusul de 10 si n-are niciun joc, acum daca mergi cu presiune 2.5 in roti poti sa schimbi zilnic piesele
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #14
                            Am sa merg la un service sa.mi stranga putin acel reglaj atunci. Va multumesc

                            Comment


                            • #15
                              vezi sa nu iti stranga reglajul prea mult pt ca o sa mearga volanul greu sau sa nu mai revina dupa viraj si eu am strans reglajul pe la 35000 acum am 113000 fara probleme

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google