Turatie Maxima 1.6mpi8v

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Turatie Maxima 1.6mpi8v

    Care este turatia maxima fara limitator a motorului 1.6mpi ?

  • #2
    Cred ca mai mult de 7000 n-a incercat nimeni.
    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

    Comment


    • #3
      Daca bine tin eu minte la 6.600 intra limitatorul.
      Cel putin la a mea, E3 din 2005.
      Last edited by casper20; 26 March 2013, 22:16. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        La 6000 e limitatorul, dar se poate ridica din soft.
        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

        Comment


        • #5
          Originally posted by iulica097 View Post
          Care este turatia maxima fara limitator a motorului 1.6mpi ?
          fara limitator ? adica ? normal , cu softul original pana in 6000 se tureaza , fara , cu alte injectoare , cu alt soft , cu alta evacuare , ii dai pana crapa ...
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • #6
            Cum adica pana crapa ? Se poate ajunge pana la 7000 in toate vitezele ? fara a5a . Cat se poate ridica limitarea sau daca se poate sa fie scoasa de tot ma refer .

            Comment


            • #7
              se poate sa fie scoasa de tot. am vazut asa ceva pe o ibiza 1.4 16v . cu modificarile alea de mai sus se ducea mult peste 7000. aproximez pe la 10.000 de ture , dar nu a tinut mult motorul ala. lipsa de ungere cu ulei banuiesc. daca vrei motor de turatie trebuie sa fie patrat sau superpatrat.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • #8
                Nu doresc . Intreb fiindca ma bate gandul sa pun pinion de a4a de diesel si dupa calculele mele la 6000de ture ar veni in jur de 180 , pe la 7000 poate da in 200 . Vreau sa bat recordul de 190 la 1.6 mpi . Ca sa va explic mai bine imi dati si mie rapoartele cutiei dci cu kmh la x1000rpm ?

                Comment


                • #9
                  N-o sa-ti duca la viteza aia motorul pentru ca de la 6000 rpm. in sus aproape ca merge din inertie. Orice pinion ai pune tu de dci pe a 4-a nu iei 200 la 7000 de ture pentru ca nu o sa iti atinga turatia asta motorul, n-are putere.

                  Iti trebuie o axa cu came sport pentru ce nebunie vrei, face treaba mult mai buna decat pinioane si alte delimitari. Am eu una nebunia dracu' de vanzare.

                  Un soft nu poate fi "inchis" fara o limitare a turatiei maxime la injectie. Sa ii scrie acolo 13.000 rpm. daca se poate. De la 8500 rpm. in sus sa vezi cum face miau MPI-ul.
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • #10
                    Cum nu are putere ? Se pot scoate aproape 100cp cu soft dar si stock nu atinge cu a4a 7000rpm ? Si din cate stiu eu se poate ridica cuplul maxim ca si ridicarea de limitator , la 16v cuplu max e la 3750 si e ridicata limitarea la 6300 deci este foarte posibil ce vreau eu daca modific si racirea .

                    Comment


                    • #11
                      Dupa 6000 si ceva de rpm atat cuplul cat si puterea cad in gol.
                      Cum modifici racirea?

                      Comment


                      • #12
                        Cad in gol adica ? Se pierd sau raman aceleasi ? Nu se poate raci mai bine motorul ? Cer schimbare numelui topicului in turatie 1.6mpi cu tr a4a de diesel .

                        Comment


                        • #13
                          in momentul in care schimbi pinionul se schimba curba de cuplu si putere. O accelereze cu a 4-a ca o balena si se va opri cu mult inainte de 190

                          Comment


                          • #14
                            Iti dau un exemplu, Dacia 1410 carburatie. Pe loc daca o turezi iti face 8000 rpm. foarte frumos dar in sarcina dupa 5250 de turatii e varza cu bucati, nu mai are sprint. . Am observat si pe strada cu un prieten, a 2-a turata pana la 8000 rpm., pe langa faptul ca a dat motorul pe ulei in timp si a trebuit segmentat, a ajuns foarte greu la turatia aia pur si simplu dintr-o ambitie personala caci stateam o viata de la 5500 rpm. la 8000 rpm. .
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by iulica097 View Post
                              Cad in gol adica ? Se pierd sau raman aceleasi ? Nu se poate raci mai bine motorul ? Cer schimbare numelui topicului in turatie 1.6mpi cu tr a4a de diesel .
                              Ce faci? Ceri?
                              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google