Tutorial montaj incalzire in scaune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    salut cristi..de unde ai luat conductele pentru incalzirea locurilor din spate..am vazut in clipul asta ca apar.
    Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
    sigpic

    Comment


    • #17
      Singura chestie la care zic eu ca ai gresit si a iesit urat este la panoul de sigurante. Ai soclu special pentru incalzire in scaune. Tu trebuia doar sa infigi un fir cu un pin in soclu, in partea unde este lipsa si sa pui o siguranta de 20A mica. Astfel nu mai te chinuiai cu firele alea si arata si mult mai frumos.
      Multa bafta.

      Comment


      • #18
        pt keanu, daca ai, si banuiesc ca nu, iti zic eu, se inching f tare cand e rece scaunul, dupa utilizare indelungata, se arde spuma, o sa caut poze sa iti arat, eu am pus pe spuma un material polistiren ceva plasticat ce mi-a dat imnpresia ca ar rezista, si dupa iarna asta arata impecabil

        e posibil sa ma insel, insa, pozele nu minte )
        sigpicMy ride

        Comment


        • #19
          Salut.
          Pune pozele alea de care vorbesti.
          Si eu am pus direct pe buretele acela,asa se pun si in uzina
          Numai bine.
          Un Logan----YNG-----
          Numai bine.

          Comment


          • #20
            Originally posted by DeLuXe View Post
            pt keanu, daca ai, si banuiesc ca nu, iti zic eu, se inching f tare cand e rece scaunul, dupa utilizare indelungata, se arde spuma, o sa caut poze sa iti arat, eu am pus pe spuma un material polistiren ceva plasticat ce mi-a dat imnpresia ca ar rezista, si dupa iarna asta arata impecabil

            e posibil sa ma insel, insa, pozele nu minte )


            Am chiar de aproape un an... majoritatea si-au pus asa, direct pe burete, tu crezi ca cei de la uzina pun pe fiecare masina un material polistiren... + de asta nu stiu cum va sta incalzirea dupaia.

            PS. Am pus direct pe burete.
            LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
            Enter the Matrix

            Comment


            • #21
              marx: acele capace sunt cumparate de aici Vand kit incalzire scaune auto
              AG 23 YNG: trage dracu de ele! taierea e mai usoara
              chelull: este un KISS FM, are din fabrica montate tevile pentru incalzirea la pasagerii din spate
              adicata2003
              :daca te uiti atent in film, la secunda 7:00 ai sa vezi ca este un loc gol, loc unde ar fi trebuit sa faca contact siguranta. doar ca este gol acel loc. nu am acel picor de fixare acolo, deci am tiganit siguranta si da, nu-mi place de loc, dar asta-i farmecul tiganiilor )
              DeLuXe: poza si exact ce material ai folosit
              Last edited by crististreulea; 7 April 2010, 14:39.
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #22
                La orice masina ce se fabrica in zilele noastre, folia cu rezistenta de incalzire scaune se monteaza direct pe burete. Problema pe care o enunti tu, precum ca exista riscul de ardere, nu are drept cauza lipirea directa pe burete. Cauza arderii este fie defectarea titistorului ce comanda decuplarea incalzirii dupa o anumita temperatura, fie defectarea rezistentei(daca rezistenta se cuteaza si se subtiaza exista riscul ca acea zona sa se incalzeasca foarte puternic. Daca este sa se incalzeasca peste masura datorita unei defecttiuni, se arde si tapiseria, nu numai buretele, se arde si folia aia pe care o bagi tu. O alta greseala pe care a facut-o cristiulea este aceea ca a lipit folia cu rezistenta, perfect intinsa pe burete. Aceasta trebuia lipita putin cutata, astfel incat sa permita o deformare pe suprafata mai mica a canapelei (accidental te sprijini cu genunchiul pe canapea). Sper ca intelegeti ce vreau sa spun.

                Comment


                • #23
                  dar pana la urma mufa de sub scaun stie cineva 100% daca este pentru incalzirea din scaune

                  Comment


                  • #24
                    Salut.
                    Cea verde e pt. incalzire in scaune.
                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • #25
                      adicata2003: rezistenta e cusuta in zigzag, exact pentru evitarea ruperii rezistentei in caz te pui cu genunchiul pe scaun. daca pui cutat, simti toate cutele prin tapiterie. stai linistit ca m-am gandit si eu la problema cu intinderea foliei si posibila rupere a rezistentei.
                      in plus, n-am intins folia cand am lipit, am lasat-o cat mai natural posibil
                      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                      Comment


                      • #26
                        da confirm mufa verde este pentru incalzire din scaune am coborat cu aparatul de masura si am verificat eu din ce am intrebat la reprezentanta mi sa spus ca este pentru airbagurile laterale
                        iar pentru luminile din butoane se pot pune papuci de la difuzoarele originale la pinul a1

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by crististreulea View Post
                          adicata2003: rezistenta e cusuta in zigzag, exact pentru evitarea ruperii rezistentei in caz te pui cu genunchiul pe scaun. daca pui cutat, simti toate cutele prin tapiterie. stai linistit ca m-am gandit si eu la problema cu intinderea foliei si posibila rupere a rezistentei.
                          in plus, n-am intins folia cand am lipit, am lasat-o cat mai natural posibil
                          Poate m-am exprimat eu mai "dur". Nu e gresit cum ai montat, dar eu cand ke-am montat, practic nu am intins folia aia. Le-am lasat putin mai lejer, si nu se simte nicio cuta. Acum sa nu crezi ca am lasat cuta mari. In rest chestia aia cu siguranta arata urat.

                          In locul unde trebuie sa pui siguranta incalzire scaune, baga un pin in celalalt soclu al sigurantei si introdu o siguranta de 20A mica. O sa arate mult mai bine. E pacat. Eu asa zic.

                          Comment


                          • #28
                            Interesant dar cred ca aman operatiunea pentru iarna urmatoare.Felicitari.

                            Comment


                            • #29
                              Si eu am facut lucrarea, am mai montat o mufa mama-tata sub scaun. in momentul care esti nevoit sa scoti scaunul sa nu tai nimic. Legaturile le-am facut la bricheta unde am marit siguranta. Sper sa tina totul ok (asa m-a asigurat meseriasul).
                              Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                              Comment


                              • #30
                                la partea cu imufatul e o idee la care nu m-am gandit si chiar e util! mai ales ca eu am scaune vara/iarna... #290
                                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google