Tutorial montat actuator deschidere portbagaj cu buton valet

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial montat actuator deschidere portbagaj cu buton valet

    Cei care nu au inchidere centralizata pe cheie si nu au nici buton pe capota portbagaj, obligatoriu trebuie sa foloseasca cheia ca sa-l poata deschide. Aceasta modificare este bine venita chiar si celor care au inchidere centralizata sau buton pe capota. La inceput si eu am avut un buton valet pus pe bord si atat de dependent am fost de el incat si dupa ce mi-am montat modul deschidere pe portbagaj, luni bune inca mai apasam pe el ca sa deschid portbagajul.
    Pentru mai multe detalii legat de montarea actuatorului pe capota portbagaj, vizionati Montat actuator si modul deschidere pe portbagaj.
    Actuator gasiti la magazinele cu profil auto iar un buton cu revenire cam pe la orice magazin cu specific electronic.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Având în vedere că nu are geamuri electrice, nu era mai ok să achiziționezi un buton de geam electric, și îl puneai în locul celui fals folosindu-l pe acesta pentru a deschide portbagajul? Eu asa am făcut deschiderea pe al meu ambiance. Fără găuri, fără butoane noi. Dacă o sa vrea sa renunțe la aceasta deschidere, ce face cu gaura?
    My Ride ! B - 29 - TmT

    Comment


    • #3
      asta presupunea sa aproape triplez costurile cu un buton+mesagerie.
      oricum unde am dat gaura nu se vedem chiar daca scoti butonul. asta era si ideea butonului in acel loc
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • #4
        In cazu meu care vreau sa fac portbagajul clean tot. Cum procedez ma refer la tija care ramane dupa ce scot butucul ma leg la ea cu actoatorul ??
        sigpicyahoo messanger :goody7ronaldo

        Comment


        • #5
          nu ramane nicio tija. daca faci capota clean, scoti absolut tot si ramane doar blocajul din partea de jos si atat. blocaj d ecare te legi cu tija de la actuatorul care il montezi
          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

          Comment


          • #6
            Azi am reusit sa montez actoatorul si merge perfect
            sigpicyahoo messanger :goody7ronaldo

            Comment


            • #7
              cel mai frumos vine cu un buton specializat de ex de la un cielo montat in stanga intre /sub aerator in spatiu ala mare care sta djeaba cand o sa am timp o sa pun o poza cu montajul meu .

              Comment


              • #8
                o modalitate ingenioasa de a monta actuatorul foarte foarte usor, prinderea lui se face su suruburi din exterior, de sub sigla dacia. sigla acopera suruburile fara probleme iar tija o a fie perpendicular pe sistemul de inchidere, genial!
                sursa
                Attached Files
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #9
                  Eu as lipi actuatorul de tabla cu montaj kit. Pun pariu ca tine.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #10
                    Nu te încurcă dacă dai gaura pentru un șurub. Nu ajunge apa acolo, sa rugineasca
                    Last edited by Andrei.TMT; 26 February 2015, 14:37.
                    My Ride ! B - 29 - TmT

                    Comment


                    • #11
                      Super,mersii mult de ajutor !

                      Comment


                      • #12
                        Am varianta de deschidere a portbagajului din cheie si de pe butonul de inchidere/deschidere centralizata (apasat de doua ori).
                        intrebare: Se poate pune buton valet sa deschida doar actuatorul de la portbagaj ?
                        Daca da, ce trebuie facut ?
                        Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                        Comment


                        • #13
                          Teoretic DA, depinde foarte mult de modul în care ai/s-a instalat actuatorul și modulul de deschidere la a2a apăsare:

                          "simulare" a comenzii originale via buton valet sau comandă directă pe modul tot via buton valet.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • #14
                            se poate pune buton valet nu teoretic ci practic si sa si pastrezi functia care o ai acuma.
                            1. Se identifica firul care pleaca de la butonul de inchidere/deschidere spre actuator. ( in cazul in care ai modul atunci de la modul spre actuator)
                            2. Verifici in momentul deschiderii din buton pleaca plus sau minus
                            3. daca pleaca plus iei un plus de la sigurante si pui la unul din piciorusele butonului valet. al doilea piciorus de la buton valet il legi la firul care pleaca la actuator
                            Last edited by X@by; 27 February 2015, 13:48.
                            I HAVE A !sigpic
                            fara linkuri externe in semnatura

                            Comment


                            • #15
                              Butonul valet nu e buton de "forță" și ar fi bine să acționeze un releu(care oricum e în modulul deja montat) - să mai zic că acest buton trebuie să fie activ doar cu cheia în contact(accesorii) din motive evidente ?
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google