Tutorial montat actuator si modul deschidere capota portbagaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial montat actuator si modul deschidere capota portbagaj

    Parca era deja un tutorial pus de mine pe aici cu o tentativa de a activa deschiderea portbagajului din cheia originala. Dar cum nu-l gasesc...
    Am gasit pe net acest modul care, zise Tudor Madalin, la a doua apasare pe butonul de deschidere usi in decursul a doua secunde, da comanda de deschidere la portbagaj.
    Asa ca m-am pus pe treaba, am montat actuatorul si mi-a luat ceva timp l-am pozitionat, am tras firul pana in fata langa UCH, am montat modulul si a functionat perfect. Timp de lucru aproximativ o ora.


    atasat sunt 2 poze cu popzitionarea actuatorului. e pur si simplu prins in tabla cu 2 suruburi
    Attached Files
    Last edited by crististreulea; 1 April 2012, 22:43.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Bravo, consencvent ca-ntotdeauna.

    In eventualitatea ca afli daca sistemul este compatibil si la cele cu actionare prin buton te rog sa ne dai si noua de stire.

    Comment


    • #3
      frumos montaj .
      sigpicDaca nu poti macar incearca,daca incerci inseamna ca poti.

      Comment


      • #4
        Cristi daca ai putea detalia mai mult te rog montarea actuatorului, eu am modulul de deschidere cu cheie briceag si am toata instalatia facuta mai am de montat actuatorul si nu prea am idee cum sa il bag pe acolo si sa il fixez unii ziceau ca trebuie folosit ceva arc... sunt total pe langa!

        Multumesc anticipat!

        Comment


        • #5
          Super treaba ca de obicei...acei conectori de fire spun eu ca fac toti banii.
          Modulul merge si la masinile care au buton de deschidere a portbagajului din fabrica?
          Cat costa modului?...respectivul baiat are cont pe forum?
          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by valeriuciprian View Post
            acei conectori de fire spun eu ca fac toti banii.
            ...cu mentiunea ca acel conector folosit la min.9 nu se strange cu patentul; este un tub termoretractabil care contine in zona mediana o pasta care lipeste cele 2 conductoare, dupa incalzirea, cu o bricheta, daca vreti. In acest fel mufarea se poate introduce si in apa; deh, deformatie profesionala.
            In rest toata stima pentru Cristi, pentru ceea ce face cu pasiune.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              Originally posted by valeriuciprian View Post
              Modulul merge si la masinile care au buton de deschidere a portbagajului din fabrica?
              Cat costa modului?...respectivul baiat are cont pe forum?
              Revin cu intrebarile lui Valeriu + Cristi ne arati si cum ai montat actuatorul in capacul portbagajului?
              Mi se pare foarte tare acest actuator avand in vedere ca merge si de la butonul original din masina, felicitari pt tutorial,
              Toata stima.
              https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

              Comment


              • #8
                Te salut si te felicit pentru toate tutorialele pe care le faci.
                Acum 2 3 intrebari... daca eu am alarma pe masina si deschiderea usilor nu o mai am din butonul de pe cheie si o am din telecomanda alarmei, mai pot sa imi fac asa ceva?
                Daca se poate, mai am nevoie si de modul?si daca se poate sa pui un cost total la aceasta inovatie. Mersi mult si te felicit
                Traim intr'o tara in care pizza ajunge mai repede decat politia!

                Comment


                • #9
                  am si eu nevoie de jucarie, te rog sa imi spui si mie de unde l.ai luat pentru ca pe link.ul pus de tine pe tutoriale logan imi da eroare
                  Service Unavailable
                  Error 503
                  Last edited by nicu_rcn; 1 April 2012, 21:58.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    unde il gasim pe baiatul cu modulele?

                    Comment


                    • #11
                      Blogger este un instrument de publicare a blogurilor oferit de Google prin care să vă faceți gândurile cunoscute cu ușurință. Blogger facilitează postarea textelor, a fotografiilor și a videoclipurilor pe blogul dvs. personal sau pe blogul de echipă.

                      Comment


                      • #12
                        Cromatic: sigur merge si pe capota care are buton, doar ca nu stiu cum ar trebui legat actuatorul acolo.

                        Narcisuc20: la mine nu a fost nevoie sa folosesc nici un fel de arc. am prins actuatorul cu 2 surube, tija metalica si atat. montajul l-am improvizat acolo pe loc si nu e cine stie ce inginerie, doar directionat sa impinga in directia care trebuie

                        valeriuciprian: nu stiu daca are cont pe forum. din motive de "reclama" nu am pus si link-ul aici, dar tzava a rezolvat problema http://tunezlogan.blogspot.com/p/module.html sigur merge si daca ai buton pe capota, doar pozitionarea actuatorului si probabil legarea difera.

                        AlinVRS: eu stiu cel putin 2 feluri de capote, deci prinderea este diferita. am dat 2 gauri si am prins actuatorul. am sa atasaez o poza cu pozitia actuatorului pe capota.

                        B-47-KisSMe: nu stiu sa-ti raspund la nici una dintre intrebari . in tutorial e numarul de telefon al baiatului, mai sus este si un link. contacteaza-l si iti da toate detaliile.

                        nicu_rcn: insista, blogger da din cand in cand rateuri. e suficient sa-i dai un refresh
                        Attached Files
                        Last edited by crististreulea; 1 April 2012, 22:39.
                        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                        Comment


                        • #13
                          am reusit, multumesc!
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Ms de raspuns...iar mi-ai dat de treaba ))
                            https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                            Comment


                            • #15
                              dracu te pune sa citesti pacia. normal ca iti da idei si implicit iti faci de lucru
                              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google