Tutorial montat bucsa la levier schimbator viteze

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial montat bucsa la levier schimbator viteze

    Acum ceva timp am vazut aceasta bucsa comercializata de matheo66c. Muream de curiozitate sa vad daca am si eu acel joc, am mers la masina si am constat ca joaca si... este neaparat sa o achizitionez si eu.
    Inainte sa filmez tutorialul am testat timp de o saptamana sa "vad" daca sunt ceva diferente sau e doar un moft. In momentul in care am montat-o n-am simtit mai nimic, parca nu mai misca atat de tare levierul, dar parea atat de mica diferenta incat am zis ca este doar in mintea mea . Dar in momentul in care am dat-o jos a fost groaznic, diferenta era considerabila.
    De retinut ca sunt doua feluri de timonerii, cea pe tije si cea pe cabluri. In tutorial, pe masina mea, timoneria este pe tije si doar la cei cu aceasta timonerie apare problema. Cei care au timoneria pe cabluri se pare ca au scapat, la ei sistemul este diferit. Este foarte simplu de verificat, scoateti acel manson care acopera si daca aveti acel inel alb, sigur aveti pe tije. Daca aveti cum este in poza a doua, nu aveti nevoie de acest inel de metal.
    Attached Files
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Foarte buna aceasta bucsa si eu o am montata si isi face treaba cu brio! Ce am observat la modelele mai noi, ph2 este ca nu au deloc joc la schimbator si parca intra mai bine in viteza, probabil au modelul pe cabluri, oare am putea monta timoneria pe cabluri in locul celei pe tije?

    Comment


    • #3
      din poze gaurile se pare ca sunt la aceeasi cota, eu zic ca merge montata , problema e urmatoarea nu o sa mai ai short shifter( pt cei ce au asa ceva )

      Comment


      • #4
        merge si pe short shifter,s-a montat la pipan asta vara,fuctioneaza perfect.
        multumim matheo si de asemenea cristi pt tutorial.
        sigpicDaca nu poti macar incearca,daca incerci inseamna ca poti.

        Comment


        • #5
          Merge si varianta bucsei din plastic
          Am atasat si cateva poze.
          Este alternativa mai ieftina a bucsei respective
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Bucsa aia este facuta cumva din teava PVC? Daca da ce diametru este.

            Comment


            • #7
              Din teava pvc cu diametrul de 50 mm

              Comment


              • #8
                OK. Maine o sa incerc si eu sa fac adaptarea asta.

                Comment


                • #9
                  este buna. am si eu de la colegu' Mateo, si chiar isi face treaba, fiind exact ce trebuie. teava de pvc s-ar putea sa fie nitel cam groasa.

                  Comment


                  • #10
                    Nu este deloc groasa, intra perfect pe langa garnitura din cauciuc

                    Comment


                    • #11
                      Ai stricat afacerea omului care vindea bucse.

                      Comment


                      • #12
                        Nu am stricat-o deloc. Fiecare are posibilitatea de a alege intre o bucsa metalica la 30 de lei si o bucsa de plastic facuta dintr-o teava de instalatii la doar 2 lei. Atat de ieftin !!!

                        Comment


                        • #13
                          atat de ieftin,pentru incepatori.
                          continuati cu pvc si veti vedea represaliile.
                          cel putin respect pentru Cristi si Matheo.
                          sigpicDaca nu poti macar incearca,daca incerci inseamna ca poti.

                          Comment


                          • #14
                            Se poate si mai rau (bine).

                            Cu tot respectul pentru Matheo, pentru idee, si pentru Cristi care ne-a aratat cum se face treaba pe acolo...mai exista o posibilitate mult mai ciudatica:
                            -eu am luat o simpla coala de hartie A4, am impaturit-o de 4 ori pe lungime, am masurat ochiometric circumferinta mansonului de cauciuc, am rupt hartia ca lungimea e sa fie cat circumferinta...in fine, am facut acea bucsa din HARTIE!
                            Rezultat: cauciucul nu mai joaca in suportul de plastic, eliminat joc.
                            Ba mai mult, marginile hartiei depaseau nivelul plasticului alb asa ca le-am indoit catre interior si cand am insurubat capacul am eliminat si acel mic joc pe verticala.
                            Inca o data respect pt ideie si sper sa nu deranjez prin aceasta solutie alternativa. Cred ca fiecare poate alege cum sa faca.
                            Daca se considera ca varianta asta lezeaza pe cineva, puteti sterge postul.

                            Comment


                            • #15
                              In concluzie...care este cea mai buna varianta ???
                              http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google