Tutorial reglaj frana de mana la logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial reglaj frana de mana la logan

    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Salut.Asa cum ne-ai obisnuit,inseamna ca ai avut timp sa mai faci un tutorial foarte util.
    Numai bine.Cristi.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      Daca o ti tot asa nu mai trebuie sa mergem la service bafta si la mai multe!

      Comment


      • #4
        Salut.. foarte util dar....de unde stii tu ca nu ai strans prea tare si merge vreo roata franata..!!! Eu sunt de parere ca merge mai bine cu masina suspendata de spate si verifici sa vezi daca se invarte usor apoi mai strangi un pic si tot asa....mai babeste dar mai corect cred eu... Numai bine

        Comment


        • #5
          ...foarte util,unul din putinele lucruri la care m-as baga si eu cand am timp...ca deja imi pare ca nu tine foarte bine...

          Comment


          • #6
            Daca aveai montata si o cotiera si mai aveai si butoanele pentru geamurile electrice din spate atunci sa vezi imbirligare intre scaune.
            Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

            Comment


            • #7
              nu chiar, demontarea cotierei 4 suruburi si scoasa mufa dela geamurile electrice.
              stai linistit ca am demontat si asa ceva, nu e cu mult mai greu, doar vreo 5 minute in plus
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #8
                Este foarte util acest tutorial. Bravo!

                Comment


                • #9
                  intrebare: de ce se deregleaza frana de mana? care ar fi cauzele?

                  Comment


                  • #10
                    Cu cât se uzează saboţii, cu atât se depărtează cablul de maneta frânei de mână. Şi de-aia se învârteşte piuliţa, ca să tragă de cablu. Implicit, frâna de mână ţine ca la început.

                    Hai că mai băbeşte de atât nu puteam s-o zic, mai ales la ora asta.

                    Comment


                    • #11
                      Trebuie sa te contrazic (nu de alta dar aceiasi greseala am facut-o si eu si am rupt din cauza asta un suport al cablului de frana). Cursa nu depinde de reglajul cablului ci de idiotenia aia de mecanism de autoreglaj care nu functioneaza cum trebuie.

                      Citat din documentele atasate (despre reglajul cablului MR-388-LOGAN-3 111):

                      "Întindeţi progresiv cablurile la nivelul piuliţei de reglaj
                      central (4) astfel încât levierele (6) să se dezlipească
                      între prima şi a doua poziţie a cursei levierului de
                      comandă a frânei de parcare şi să rămână dezlipite
                      în a doua poziţie."

                      In "MR-388-LOGAN-3 56.pdf" este dat reglajul care se efectueaza la tamburi.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Dar intreb si eu ceva...nu se poate strange cablul de jos sub masina?este chestia aia acolo cu piston(mama ce imi sta pe limba cum se numeste).Am vazut ca acolo cblul de la frana de mana este conectat la o tablita metalica care atunci cand tragi frana de mana culiseaza si impinge un piston si apasa pe saboti. zic si eu acum nu stiu sigur....M-am bagat saptamana asta sub masina sa asez un scut termic de protectie si din ce am vazut la prima vedere cama asta ar fi sistemul....Din nou ma gandesc sa nu fie reglajul franel independent de rotile din fata....Cand am fost la service si i-am zis ca nu cred ca rotile de pe spate franeaza suficient s-a bagat cu o cheie de 10 sub ea si straans ceva....probabil ca acea piulita a strans...

                        Comment


                        • #13
                          Maneta franei de mana are un joc in gol (in jos si in sus deci nu lateral), oare rezolv jocul acesta daca fac operatiunile prezentate in tutorial?

                          Comment


                          • #14
                            la mine are miscare laterala ... destul de mare ... de la ce o fi? am strans acum catea luni bune cablurile dar nu s-a rezolvat deloc ...
                            sigpicMy ride

                            Comment


                            • #15
                              aiurea

                              desenele alea sunt pentru schimbarea sabotilor.......

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google