Tutorial Schimb Ulei La Logan Dci 65cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial Schimb Ulei La Logan Dci 65cai

    De cand am aflat ca baietii imi schimba uleiul pe la joja, adica baga un furtun pe joja de ulei si il extrag pe acolo, mi-a cam pierit pofta de a mai merge la service. Adica ei nu-mi dadeau scutul jos ca sa scoata busonul si sa lase sa se scurga uleiul si odata cu el si toate impuritatile. Ei trag pe la joja si evident, este imposibil sa scoata pe tot. Asa ca de ceva timp imi schimb singur, acasa.
    Am refilmat pentru ca a fost cam rateu primul tutorial, in special cu schimbarea filtrului de ulei...


    tutorial vechi -> o munca murdara, n-am avut sculele necesare, cum ar fi o cheie pentru filtrul de ulei. data viitoare ma gandesc serios daca o sa-l schimb tot eu
    Last edited by crististreulea; 12 September 2014, 22:15.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Interesant filmuetu pentru cei care vor sa schimbe ei uleiul acasa la fel si mie cand nu o sa mai am garantie dar eu imi cumpar cheie tip capac cu au cei de la dacia service ca este foarte simplu de lucrat cu ea la filtru!

    Comment


    • #3
      Salut.Cind am schimbat si eu uleiul asa am patit si eu cu filtrul.Tot la metoda asta cu ciocan,surbelnita si alte alea am apelat.Dar data viitoare fac ros de cheie de filtru(am avut una dar nu a fost buna,sa strambat-bine prima data a fost schimbat in service si banuiesc ca a fost strans de baietii veseli).
      Numai bine.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • #4
        F bun tutorial, mai fa unul cu schimbarea filtrului de aer daca ai timp.

        Comment


        • #5
          cristi ... ai mare grija sa nu iti intre particulele de hartie filtranta din filtru pe gaterul de retur al motorului; ... si garnitura de la baia de ulei se schimba la fiecare schimb sau macar se intoarce pe partea opusa;

          zici ca pozitia la tine e incomoda? la 1.6 te-ai uitat unde e filtru? am avut 2 chei una cu lanta una cu surub si ambele au iesit mascarite rau de tot si mai ales fltru care a iesit cam ... mic
          Last edited by DeLuXe; 10 August 2009, 13:09.
          sigpicMy ride

          Comment


          • #6
            Felicitari pentru vointa. Cel mai bine merge cu cheie tip "capac" pe filtru, mai ales ca poti sa desfaci si sa strangi destul de usor cu ea. Ce nu am vazut la tine daca ai schimbat garnitura de pe busonul de golire.
            sigpic
            Ambition 1.5 dc

            Comment


            • #7
              hmm, n-am vazut nici o garnitura la busonul de la baia de ulei. nici nu curge ulei, deci banui ca a inchis bine.
              DeLuXe: n-am inteles partea "particulele de hartie filtranta din filtru pe gaterul de retur al motorului"
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #8
                deci ... garnitura la busonul de la baia de ulei ... busonul are o garnitura ... gen cum era la butelie ... aia se poate sa ramana pe buson, sau a cazut unde ai scurs uleiul ... se schimba in mod normal

                deci ... filtrul de ulei de la purflux in special (chiar si celelalte) au un material filtrant din hartie si alti bureti ... tu cand ai dat gauri in el le-ai facut praf ... si pot intra in traseul de retur al motorului ... adica locul pe unde uleiul folosit se intoarce in filtru pentru a fi depus in baie ... daca teava e infundata ... iti arat o poza cu un motor de espero pe mess daca vrei

                ps. metoda e buna, nu zice nimeni ca nu, dar mare grija la acea posibilitate extrema(adevarat) de a se intampla ceva din ce am zis mai sus
                sigpicMy ride

                Comment


                • #9
                  si cand a gaurit staniolu de la bidonu de ulei a gresit , daca au cazut bucati de staniol in ulei si dupaia in motor ... iar bubuie turbou
                  da la naiba , oameni suntem , timisoreni ne numim greseli comitem streulea cu 16v cand faci tutoriale?eu habar nu am undei filtru de ulei , unde sunt bujiile sau cum schimb filtru de aer...

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    @SoNyKeL: Am schimbat eu uleiul si filtrul la mine. Noroc cu un prieten care e mai subtirel in maini, ca eu nu am nicio sansa sa imi fac schimbarea filtrului, din cauza pozitiei imposibile pentru gabaritul meu. Si nu ai nicio sansa sa schimbi filtrul fara groapa sau elevator (de care oricum ai nevoie la schimbarea uleiului). Cristi ar avea gabaritul necesar si suficient ca sa-si bage mana la filtrul de 16v...
                    Cat despre bujii si filtrul de aer, iti povestesc eu dupa revizie...
                    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                    Comment


                    • #11
                      ma bate un gand sami schimb singur filturl de aer intre revizii , ultima revizie am facut-o ceva mai tarziu , fata de restul adica pe la 13.000 de obicei le faceam pe la 10000 si m-am ingrozit cat de negru era filtru de aer

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        daca ai intreba pufy ai afla unde sunt ... nu mai poza victima proiectantilor ... nu crd ca m-ai intrebat vreodata sa te ajut cu ceva si am spus nu
                        sigpicMy ride

                        Comment


                        • #13
                          DeLuXe: am inteles acum, mare dreptate! am sa precizez asta pe film
                          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                          Comment


                          • #14
                            la motorul de 1.4 cat ulei pun...aproape 4 l??? m-am hotarat ca dimineata sa fac si eu schimbul si asta e singura necunoscuta (sper) am imprumutat cheie de filtru(capac) , sper sa reusesc...
                            0.9 tce SL plus

                            Comment


                            • #15
                              la 1.4 trebe cam 3.30 litri de ulei. pui cam atât si veridici cu joja. spor la treacă.
                              a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google