Tutorial Schimbare Etrier Si Discuri Frana Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    sandudeva: da, se potrivesc pe benzinar, dar nu le vand
    B 83 RMJ: nu e dintr-o bucata, este o garnitura de cauciuc care protejeaza pustonul. scoate etrierul afara, calca pedala de frana si o sa sara pistonul afara din locas, dar membrana aia de cauciuc tot o sa tina pistonul la locul lui. deci trebuiew scoasa si acea membrana
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • #32
      Mi-am pus si eu discuri ventilate de van cu tot cu etrieri si placute de frana... diferenta se simte... cel putin in cazul meu. Merita din plin investitia.
      sigpic

      Comment


      • #33
        Postez si eu aici pentru ca nu vad rostul in a deschide un alt topic. Imi poate spune si mie cineva cam care ar fi pretul pentru niste etrieri de pick-up/van , si placutele de frana ?... Va multumesc

        Comment


        • #34
          depinde de unde cumperi.
          fa`ti timp si dute in targ la vitan , gasesti si la preturi acceptabile.

          Comment


          • #35
            Mie imi plac asa cum sunt, neventilate.Nu sunt vitezoman dar din cand in cand ii mai dau cate o forja, se simte lipsa ventilatiei in sensul ca franele isi pierd putin din eficacitate.Daca ie incarcata se simte mai bine.Bun tutorialu, cand v-a veni vremea le voi schimba si eu.

            Comment


            • #36
              Cristi Cristi... iar inveti copii la rele... Nu e bine sa scoateti pistonul ala cu ajutorul franei. Daca Cristi poate sa faca asta, e pentru ca are o oarecare experienta de mecanicos. Daca nu aveti experienta asta mai bine demontezi etrierul cu totul de acolo (neaparat un set nou de garnituri la indemana) obturezi capatul furtunului sa nu prinda prea mult aer si scoti pistonul respectiv cu ajutorul unui patent prin rotire.
              sigpic

              Comment


              • #37
                iese asa, daca trag prin rotire cu patentul? ca asa nu as vrea sa schimb etrierul de pe masina...ce garnituri trebuie sa iau? cum le zice? (sunt afon pe partea asta)

                ma gandeam sa il schimb dupa itp, care e pe 6 mai. e vreo sansa sa comenteze ei ca pistonul nu revine la loc imediat dupa ce iau piciorul de pe frana?
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #38
                  iese stai linistit. Dar tu esti sigur ca nu revine imediat? Ai incercat sa tii masina ridicata si sa invarti de roata... sa vezi daca se invarte. Ceri garnituri pentru etrier, dar daca nu te pricepi nu iti recomand sa faci singur. E viata ta in joc si a celorlalti din masina si din trafic. Presupun ca nici aerisire nu stii sa faci. Eu nu iti explic cum se face pentru ca nu vreau sa am pe constiinta ca am invatat pe cineva sa isi puna viata in pericol.
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Pistonasul iese si cu patentul prin rotire, dar daca este blocat nu prea vad cum.Asa ca faci mai bine cum zice Cristi,pentru ca este mai simplu.Oricum vei pierde lichid.
                    sigpicDaca nu poti macar incearca,daca incerci inseamna ca poti.

                    Comment


                    • #40
                      se auzea la roata dreapta ca freaca dupa ce ridicam piciorul de pe frana. de la un timp nu mai sesizez acel zgomot de frecare. am un etrier cumparat pentru a-l schimba, dar vroiam sa schimb pana la urma doar pistonul, ca sa nu demontez etrierul de pe masina, ca ma gandeam ca asa nu trebuie aerisire (dar inteleg ca da). si am incercat sa scot pistonul, garnitura mi-a iesit intreaga (burduful, daca de ala e vorba) si am tras de psiton prin rotire pana nu am mai avut forta in maini. am rugat pe cineva sa imi tine etrierul si eu cu 2 maini nu am reusit sa il scot. si e etrierul bun. a iesit doar cat e cursa lui pentru a apasa pe placute...
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • #41
                        @B 83 RMJ cand ai ridicat masina roata se invartea liber?
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          era in viteza...doar putin se misca stanga - dreapta.
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #43
                            Recomand franele de VAN ..baietii stiu de ce
                            Ma mir cum de nu ai luat discul la ciocane si a iesit asa de usor !
                            Multumim Cristi pentru tutorial si pentru toate celelalte tutoriale .. om de nota 20 ..abia astept sa te cunosc !

                            O precizare ..la schimbarea etrierului aveti grija ca furtunasul sa nu faca bucla spre exterior..la bracare maxima freaca roata de furtun...ideal ar fi ca bucla sa fie catre amortizor..
                            Recomand aerisire ... in X
                            Last edited by cos_min_i; 12 May 2010, 10:41.

                            Comment


                            • #44
                              cam cat ar fi pretul pentru piese originale la o astfel de modificare?
                              sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                              Comment


                              • #45
                                piese de origine:
                                una bucata etrier berlina pe la 400 lei.
                                170 lei discul de frana ventilat.

                                mai bine iei second hand, la 3-400 lei iei etriere de van si discuri ventilate.
                                diferenta intre placutele de berlina si van se simt ela buzunar. n-ai sa gasesti placutele de frana mai ieftine de vreo 150 lei.
                                doar ca eficienta in franare compenseaza enorm acea diferenta de franare.
                                Last edited by crististreulea; 25 May 2010, 09:32.
                                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google