Tutorial Schimbat Tapiterie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial Schimbat Tapiterie

    Ieri am fost la un cumnat la curte in Chitila si am demontat tapiteria originala de pe scaune si banchete.
    Se ia un bax de suc ..sau de bere..dupa caz si se purcede la treaba.

    Cu un sfic sau cu un patent cu cioc ascutit se demonteaza toate zalele de metal care tin tapiteria de banchete prin intermediul unor vergele de metal incastrate in burete.
    Atentie mare la scoaterea acelor zale pt a nu rupe buretele sau a deteriora tapiteria sau de a scoate vergelele din burete,,deci ATENTIE SI RABDARE MUUULTA.
    Mai nasol,,ca sa zic asa,,este sa scoti zalele de sub scaunele din fata..pt ca nu ai pozitie si nu am scos scaunele de pe sine pt ca am airbaguri laterale si am preferat sa numai scot mufele alea de pe dedesubt!
    In poze se vede si reglajul lombar ..ansamblul..La care se strica sa aiba habar de la ce e!
    La cei care au airbaguri se vede acea captuseala de fas care se prinde cu un plastic culisant una de alta prin intermediul acelor sigurante negre.
    La tetiere se scoate cu atentie sporita tapiteria prin plasticele rotunde de acolo care sunt prinse in bancheta...se trage usor de ele pt a nu o rupe.
    Cand voi monta tapiteria la loc..in locul acelor zale o sa pun un siret/sfoara..si in felul asta va fi mai usor la demontare pe viitor!
    Pt alte detalii va rog sa ma intrebati ce si cum!
    Spor la treaba!!!
    Attached Files

  • #2
    Multumesc pentru fotografiii .Chiar eram curios cum este acel mecanism de reglare lombar. Acum am descoperit .
    Daca in locul acelor cleme metalice de prindere (zale) la montare ai folosi colier de plastic (soricei ) cum crezi ca va iesi lucrarea la final ?
    Attached Files

    Comment


    • #3
      eu am folosit "soricei" la montarea incalzirii din scaune si a iesit foarte bine, chiar mai bine decat ai lega cu sfoara deoarece poti sa pui absolut toti soricei la acelasi nivel, evitand astfel ca o parte a scaunului sa fie stofa mai intinsa iar pe alta parte .... mai labartata...
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • #4
        Si eu la fel tot soricei am folosit pt montare incalzire...a iesit super.
        Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

        Comment


        • #5
          Tot coliere de plastic am folosit si eu de fiecare data. Se strang bine si rezista bine in timp (daca sunt de calitate)
          GL-22-TOF

          Comment


          • #6
            E ok,e frumos,e util.Am folosit si eu soricei,cand am montat incalzirea in scaune.Dar care a fost scopul demontarii aici? Sa speli husele?Sau...?

            Comment


            • #7
              Sa spal husele la masina de spalat ca erau imbacsite de praf si mizerie..plus ca alea din spate erau cele mai murdare.

              Comment


              • #8
                Buretele de pe spătar e lipit cumva sau merge dat jos? Mie mi s-au rupt din sudură ţevile în care intră tetiera de la scaunul pasagerului (datorită unui nepoţel) şi intenţionez să le sudez la loc că fac zgomot în mers. ORICE SFAT E BINEVENIT.

                Comment


                • #9
                  Se da jos foarte usor buretele de la spatar, nu e lipit cu nimic. Il tine tapiteria strans de structura scaunului.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • #10
                    Mulţumesc pentru răspuns. Rămâne să mai găsesc un sudor acum că altă modalitate de a le fixa la loc nu cred că este.

                    Comment


                    • #11
                      Intrebare:dar daca oricum nu o sa mai folosesti acele zale (mai pot fi folosite odata scoase? ) nu le poti taia cu un cleste si scos pe 2 bucati?
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Salut.
                        Daca le desfaci frumos[multa munca]mai merg.
                        Dar varianta cea mai buna,le tai si prinzi inapoi cu coliere de plastic[soricei]
                        Spor la treaba
                        Numai bine.
                        Un Logan----YNG-----
                        Numai bine.

                        Comment


                        • #13
                          E mai greu de taiat decat de indoit putin si scos ;)
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • #14
                            Salut.
                            Merge ok cu un sfac[de taiat] si un alt pantent mai lung[sa tragi putin in afara acele cleme/inele.
                            Numai bine.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #15
                              Sa ne apucam si noi week asta de treaba sa spalam putin husele astea ca prea stau de 4 ani acolo.Sa vedem ce iese ce stric ).
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google