Un Far Aburit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un Far Aburit

    Farul de pe partea șoferului, de 3 zile aburește degeaba, deci nu contează că e cald/frig afară, el e tot timpul aburit.

    Nu e spart, o să pun și poze să vedeți, până acum 3 zile era perfect clar, ca celălalt.
    Acum 4-5 zile am spălat eu mașina, și am dat cu apa, pe el, pe afara bineînțeles, și la roata pe deasupra peste tot, dar nu văd pe unde ar ajunge apa de la roata la el..
    Și acum vreo 3 zile, vineri seara, mergeam noaptea, și m-am jucat puțin cu reglajul pe înălțime al farurilor, să le arăt unor prieteni, dar nu văd ce legătura ar avea..
    Attached Files

  • #2
    poate s-a fisurat pe undeva, la cum se vede in poze, nu prea e putin condens
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • #3
      intra pe langa cauciucul de la bec... ca sa scapi de condens scoate mufa, scoate cauciucul, pune mufa la loc. cauciucul(garnitura) de la bec il tii deoparte cateva zile.
      eventual poate sa fie pe la etansarea dintre geamul farului si corp o problema...

      Comment


      • #4
        Mergi cu farurile aprinse ca sa se usuce.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          Cu siguranta este fisurat undeva , altfel nu are cum sa se produca condens. Poti incerca sa mai torni apa, sa evzi daca se intampla acelasi lucru.

          Comment


          • #6
            Dupa o spalare am patit si eu asta. L-am lasat peste noapte cu protectia de cauciuc si becul scos si s-a uscat. N-am avut probleme de atunci.

            Comment


            • #7
              Am avut si eu problema asta.
              Am rezolvat problema lipind cu mastic la imbinarea oglinzii (pexiglas) cu corpul farului.
              Pe acolo intra aer si facea condens.

              Comment


              • #8
                Am găsit problema, cauciucul era rupt
                Attached Files
                Last edited by tcatalin21; 29 May 2016, 14:52.

                Comment


                • #9
                  Posibil ca garnitura de cauciuc de pe conectorul becului sa fie asezata gresit, posibil capacul de plastic care se monteaza peste garnitura de cauciuc sa fie cazut.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google