Un Mic Accident :(

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un Mic Accident :(

    In primul rand vreau sa va salut pe toti MCV-istii si nu numai!
    Va scriu deoarece am avut parte de un mic accident datorat unui caine care mi-a iesit in fata. Am avut norocul sa nu se strice doar fagurele de la bara fata, suportul de la numar, una bucata proiector cu tot cu suportul de prindere, iar buba cea mai mare...radiatorul de racire al motorului...
    Asadar azi m-am apucat de dezmembrat la MCv. Am dat jos bara, intercoolerul, radiatorul de AC si apoi pe cel mare. Vreau sa va intreb niste lucruri:
    -am desfacut conductele de la AC si am ramas fara freon, problema mare?
    -am bulit colierele(doua) de la radiatorul mare, gasesc undeva?
    -as vrea sa lipesc radiatorul(pierderea este pe la pinul de plastic din stanga, acesta s-a dezlipit), va rog sa-mi ziceti cu ce as putea sa-l lipesc si daca tine?
    Asadar trebuie sa achizitionez si urmatoarele: proiector-valeo, plastic prindere proiector, fagure-bara fata si radiator(second dar sa fie ok).
    Acestea fiind zise, va rog sa ma ajutati in acest sens cu cateva pareri de forumisti profesionisti.
    Cu stima Alexandru
    MCV 1,5dci

  • #2
    - AC se incarca fara probleme
    - coliere gasesti la orice magazin de piese auto
    - poti incerca sa lipesti cu poxipol dar nu cred ca va rezista presiunii, eu cred ca trebuie sa schimbi radiatorul ( ce viata era pe vremuri cand radiatoarele erau de cupru ... )
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #3
      Plasticul din care este facut radiatorul este cam ciudat si nu se lipeste prea bine, de preferat se schimba, iar cu freonul se rezolva la orice service care se respecta si te costa in functie de cantitatea de freon care se baga.....informativ 250-300lei .
      real power..... diesel power by

      Comment


      • #4
        cumparati un letcon http://www.google.com/search?q=letco...QbT5oC4CQ#i=12 si o s vezi ce bine lipeste , si pentru siguranta ta fa rost de niste plasa marunta ( asemanatoare cu cea de tantari dar din fier) si pui peste crapatura iar dupa ce se incalzeste letconu bine lipesti fisura si gata

        Comment


        • #5
          Va multumesc deocamdata de raspunsuri...ce scump e freonul ala...
          MCV 1,5dci

          Comment


          • #6
            250-300 de lei freonul ? eu zic ca este mult mai ieftin .. s-a interesat tata cat m-ar costa si i-a zis un mecanic de la el de la servici ca ar fi 80-100 de lei la un service dar ca imi baga el cu 30-40 de lei.

            Comment


            • #7
              ~100 lei este sa incarci cu freon instalatia de AC de la Logan.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • #8
                imi pare rau pt cele intamplate!
                eu am patit ceva asemanator (ce-i drept daunele nu sant asa mari):am fost plecat ceva timp ,iar masina a ramas in garaj la socrii mei.intr-o zi a venit cumnatul meu si a luat masina fara stirea nimanui ...ma rog ,urmarea :fagurele rupt ,suportul si nr zgariate(asta e ceea ce se vede).canda am fost sa fac revizia de 3 ani,vine mecanicul si-mi spune :stiti ca aveti fagurele rupt?
                da zic eu...
                da de radiator stiti ca e lovit si ca are suportii rupti?
                NU!
                asa ca am intrebat cat costa inlocuirea lor:2mil si ceva fagurele si radiatorul 16 milioane...asta doar piesele(sa cad jos nu alta)deci aproape 20 mil lei toata distractia...cum radiatorul nu pierde apa deocamdata l-am lasat asa
                acuma asta e
                si intradevar e cam greu sa lipesti plasticul de la radiator,mi-ar fi placut sa fie cum erau la vechile dacii ,,sanatoase,,
                oricum mult noroc si km fara probleme

                Comment


                • #9
                  Da si la mine sau rupt suportii de jos ce vin bagati in bucsele de cauciuc...dar pierde pe la suportul din stanga de sus, care s-a dezlipit.
                  Sper sa gasesc unul second dar ok, nu dau atatia bani veci pe unul nou!
                  La fel si restul de piese. Drumuri uscate si fara evenimente si tie si tuturor forumistilor!
                  Stay safe!
                  MCV 1,5dci

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by jordy_75 View Post
                    imi pare rau pt cele intamplate!
                    eu am patit ceva asemanator (ce-i drept daunele nu sant asa mari):am fost plecat ceva timp ,iar masina a ramas in garaj la socrii mei.intr-o zi a venit cumnatul meu si a luat masina fara stirea nimanui ...ma rog ,urmarea :fagurele rupt ,suportul si nr zgariate(asta e ceea ce se vede).canda am fost sa fac revizia de 3 ani,vine mecanicul si-mi spune :stiti ca aveti fagurele rupt?
                    da zic eu...
                    da de radiator stiti ca e lovit si ca are suportii rupti?
                    NU!
                    asa ca am intrebat cat costa inlocuirea lor:2mil si ceva fagurele si radiatorul 16 milioane...asta doar piesele(sa cad jos nu alta)deci aproape 20 mil lei toata distractia...cum radiatorul nu pierde apa deocamdata l-am lasat asa
                    acuma asta e
                    si intradevar e cam greu sa lipesti plasticul de la radiator,mi-ar fi placut sa fie cum erau la vechile dacii ,,sanatoase,,
                    oricum mult noroc si km fara probleme
                    Pai care radiator era lovit? Radiatorul AC sau cel al motorului. Radiatorul AC gasesti si la 3 mil. Daca ai fost si la "jegmanitorii" de Star 2000 inteleg.
                    Last edited by Archangel80; 28 January 2013, 23:09.

                    Comment


                    • #11
                      l ar fi trebuit intercoolerul e bun?El i-a primul impact din cele trei

                      Comment


                      • #12
                        off.....invata sa scri intai ,

                        on ..... pretul freonului se invarte in Bucuresti de la 100 lei in sus , de reparat se repara si plasticul din care e facut radiatorul de Logan ( am vazut cel putin 3 reparate si tin si in ziua de azi ) mai mult te costa letconul si freonul

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Archangel80 View Post
                          Pai care radiator era lovit? Radiatorul AC sau cel al motorului. Radiatorul AC gasesti si la 3 mil. Daca ai fost si la "jegmanitorii" de Star 2000 inteleg.
                          din cate mi-a spus nu e radiatorul de AC.(sper sa nu fie atins si sa fi pierdut freonul,inca nu mi-am dat seama)
                          intradevar am fost sa fac revizia la star 2000.

                          Comment


                          • #14
                            "on ..... pretul freonului se invarte in Bucuresti de la 100 lei in sus , de reparat se repara si plasticul din care e facut radiatorul de Logan ( am vazut cel putin 3 reparate si tin si in ziua de azi ) mai mult te costa letconul si freonul"

                            Cum sa-l lipesc , zi-mi si mie ca nu am gasit pana acum la nici-o dezmembrare. Stima
                            MCV 1,5dci

                            Comment


                            • #15
                              Am lipit radiatorul, dar nu stiu cat o sa tina deoarece este perforat la suportul de prindere de sus stanga, ce sa fac in legatura cu cei doi suporti de jos care sunt rupti?
                              De restul pieselor am cam facut rost, ce as mai avea nevoie de un intercooler rau sau spart(radiatorul), am nevoie de partea din stanga.
                              Cu deosebita stima va salut!
                              MCV 1,5dci

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google