Un Zgomot De Undeva Din Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    stimabile, hai sa iti explic. daca ai masina in garantie, este interzis sa bagi tu surubelnita si sa strangi vreun subur ! asta ti-o spun pentru ca un amic de-al meu, a strans suruburile alea doua de la capacul de sub volan si cans s-a dus cu masina pentru o problema la bord i-a zis clar: aici a fost umblat, se vede dupa uzura suruburilor ca au fost desfacute ! deci cei de la service, se uita extraordinar de atent ! deci nu imi permit sa strang acele suburi ca sa nu pierd garantia. o sa ma duc la ei sa mi le stranga, pana atunci eu am bagat intre capacul ala de plastic si bord o bucata de cauciuc ca sa stea tzeapan ! asta e romania !

    Comment


    • #17
      la mine se aude la fel. adică un zgomot de plastic dur peste alt plastic dur.se aude tot așa de undeva din dreapta ...pe la airbag pasager. se mai aude la mine și ''căciula'' din plastic ce este peste ceasuri.cred că i-am rupt vreun picioruș când mi-am pus leduri la ceasuri.
      sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

      Comment


      • #18
        Originally posted by Stavros View Post
        stimabile, hai sa iti explic. daca ai masina in garantie, este interzis sa bagi tu surubelnita si sa strangi vreun subur ! asta ti-o spun pentru ca un amic de-al meu, a strans suruburile alea doua de la capacul de sub volan si cans s-a dus cu masina pentru o problema la bord i-a zis clar: aici a fost umblat, se vede dupa uzura suruburilor ca au fost desfacute ! deci cei de la service, se uita extraordinar de atent ! deci nu imi permit sa strang acele suburi ca sa nu pierd garantia. o sa ma duc la ei sa mi le stranga, pana atunci eu am bagat intre capacul ala de plastic si bord o bucata de cauciuc ca sa stea tzeapan ! asta e romania !
        de acord cu tine
        insa garantia dacia = 0

        si amicului tau i au dat peste nas ca a umblat la suruburi pt ca oricum nu stiau ce sa i faca.
        Si am cateva exemple bune pe care l- am trait pe pielea mea referitor la zgomote, incapand de la plafon, portiere , bord etc.....

        Si am intrebat nu numai la un service, am fost la vreo 3

        Si uite sa fiu si eu in ton cu moda, da dom-le umblati la ea ( daca va pricepeti) numai dupa ce iese din garantie.

        Cine stie cand aveti nevoie si cum si prima data nu analizeaza problema ta, se uita daca ai atins tu ceva pe acolo ca sa ti dea repede sitir ca ai pierdut "garantia"

        bafta!!
        JIJI

        Comment


        • #19
          asta asa e ! dar nu mai bine le zic CLAR NU AM UMBLAT, decat sa ma simt cu musca pe caciula stiind ca am umblat ? asta e !

          Comment


          • #20
            azi am ascultat mai bine si din ce am auzit eu acolo cred ca nu e din bord mai degraba de undeva de sub aripa sau motor dar la motor nu am putut sa imi dau seama ca auzeam motoru... am deschis usa dreapta si se auzea asa parca era undeva intre bord si usa parca era din stalp ...mam uitat si la filmuletu pe care la facut cristi cu demontarea bordului si nu prea am vazut nimic pe acolo care ar putea sa se desfaca si sa vibreze am zis ca maine desfac plasticele alea care sunt deasupra la roata si ma uit si pe acolo... a devenit foarte enervant zdranganitu

            Comment


            • #21
              uită-te la rezorvorul apei pt. parbriz! s-ar putea să se fii slăbit șurubul și să zdrăngăne . altceva...nu prea văd ce er putea fi!
              sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

              Comment


              • #22
                se pare ca acel zgomot este general la toate masinile ,doar ca nu a bagat nimeni de seama decat dupa ce am spus eu ...sa vedem daca cineva ii da de cap

                Comment


                • #23
                  si eu am avut aceeasi problema in partea dreapta ,si am dat plastecul cel ce vine prins in 2 clipsuri pe stalp si am observat ca era alabit surubul ce tinea bordul ,incearca si tu...cine stie.bafta

                  Comment


                  • #24
                    am si eu zgomot si am observat ca este de la parbriz,cum tremura in diferite momente ,daca il imping cu mana nu se mai aude,ma gandesc ca a fost afectat chederul datorita frigului
                    stie cineva ce se poate face ,este tare suparator

                    Comment


                    • #25
                      am desfacut si plasticul care vine pe stalp suruburile de la bord sunt stranse si nu cred ca bordu vibreaza ca am tras am impins si nu se simte nimic tot se aude sa vedem poate ii dau azi de cap cu toate ca e cam frig afara.

                      Comment


                      • #26
                        da fratilor am rezolvat problema dupa ce mi-am zgariat mainile pe sub bord si tot ascultam pe acolo am chemat un prieten sa asculte eu o tineam din ambreaj cat sa nu plece si sa vibreze a ascultat si cand sa dus la motor si a pus mana pe o conducta acolo nu a mai zdranganit nimic ea vibra si inainte dar de cand miam pus xenoane am observat eu ca zgomotul sa accentuat si acum am inteles de ce prinsesem droseru de ea si vibra am sa pun si 2 poze sa vedeti repet ele vibrau si inainte sa pun xenoane deci poate si la voi e la fel ca pe sub bord pe acolo prin dreapta nu am gasit nimic ce ar putea sa atinga sa vibreze ....mai zicea cineva ca daca apasa pe airbag nu mai face e posibil sa fie bordu are 2 suruburi care poate trebuiesc stranse ca airbagu nu prea are de ce sa atinga e prins bine acolo bafta si sper sa va rezolvati problema si voi
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          am rezolvat si eu problema cu zgomotul ,sunt cele doua tevi de la aerul conditionat care sunt prinse intr-un colier care are niste bucsi de cauciuc ,se pare ca sau cam dus bucsile alea si trepideaza tevile si creaza acel zgomot ,am bagat un cauciuc pe teava si am strans colierul la loc si gata ,nu mai exista zgomot. inercati si voi ,dar trebuie sa fie doua persoane ,una care sa stea in masina si una sa ridice capota si sa asculte in momentul in care cel din masina ridica piciorul de pe pedala de ambreaj ,dar aveti grija sa fie frana de mana ridicata :P ,si daca zdrangane tine teava cu mana si vezi daca mai face ,daca nu se mai aude acolo este buba , va doresc bafta

                          Comment


                          • #28
                            Salut.

                            De la un timp, cand merg pe piatra cubica se aude un sunet al naibii de ciudat, asemanator cu cel in care tragi/fortezi de ceva sa iasa. Problema e ca mai nou zdrangane si plafoniera... zau, mie frica sa nu raman intr-o buna zi cu bordu' in brate si plafonu' in cap.

                            MCV dci din ianuarie 2008.

                            Comment


                            • #29
                              ai airbag la pasager??? ....la mine asta a fost problema....se desfacusera suruburile din interior.....partea mai najpa e ca trebuie sa dai tot bord-ul jos ca sa ajungi la el
                              TAXI M2O

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google