V-as Ruga Sa Ma Ajutati Cu Ceva Pareri!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • V-as Ruga Sa Ma Ajutati Cu Ceva Pareri!

    Sunt interesat sa achizitionez o masina sport sh. Oscilez intre seat leon cupra, opel astra opc, honda civic type R.
    In special masini cu motoare pana in 2000 cmc si ceva caluti(peste 170).

    De curand mi-a furat inima mazda rx8. Ce parere aveti de aceasta masina? Se merita sau nu? Ce probleme apar la ea? La mine ar avea un rulaj de circa 3-4 sute de km pe luna.
    Astept ceva pareri de la cei ce au, cunosc persoane ce detin asa ceva sau sunt la curent cu mazda. Va raman dator.
    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

    Avantaj mazda la impozit ca motorul e declarat de 1300 cmc.

  • #2
    Mazda RX8 are motor Wankel (rotativ). Mananca mult ulei si nu prea o sa gasesti multi mecanici pentru motorul asta, in Romania. Ca masina e ok, nu ai ce sa-i reprosezi DAR motorul e cu cantec...

    Astra OPC are sasiul nasol pentru o masina mica.

    Iti recomand Honda Civic Type R sau Cupra.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Si mananca si multa benzina ,asa am auzit.....16-17 / 100km urban ...10/ 100 km extraurban...
      Leon Cupra e un pic rigid pentru RO. Eu as merge pe Type-R ,unde mai pui ca ai si un interior spectaculos !

      Comment


      • #4
        De consum nu ma intereseaza ca pana la urma 232 de cai nu-i ti cu 5l de benzina.
        Dar de motor mi-e si mie frica. Numai ca eu asa merge cel mult 5000km pe an. Chiar asa prost sa fie sa pice in 10-15 mii de km.
        Cupra ma incanta ca e nemteasca si are si 4 usi.

        Comment


        • #5
          Nu e vorba ca Mazda are un motor prost. Problema e ca nu oricine se pricepe la un motor rotativ. Are o arhitectura cu totul diferita fata de 99% dintre motoarele existente in Romania.

          De piese de schimb nu mai are rost sa vorbesc, iti dai seama ce scoruri au.
          Attached Files
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #6
            Inteleg. Totusi are un aspect de ma face sa risc. Multumesc oricum de sfaturi si astept in continoare.

            Comment


            • #7
              Cumpara RX8-ul!!! Eu l-as lua. Daca nu pentru altceva, atunci pentru sistemul audio BOSE Masina asta abea pe la 7000RPM is da drumul! OMG

              Comment


              • #8
                Originally posted by Alin0007 View Post
                Sunt interesat sa achizitionez o masina sport sh. Oscilez intre seat leon cupra, opel astra opc, honda civic type R. ...
                Avantaj mazda la impozit ca motorul e declarat de 1300 cmc.
                Totusi, un Logan n-ar fi mai bun?

                Comment


                • #9
                  Ba da, doar ca n-are atributele necesare: peste 150 de ponei si sport.
                  Eu ma tot uit la ce masina sa iau, si oscilez intre Citroen C5 / Passat / Maxda 6 / Lexus IS 220 / BMW
                  Passat-ul are motoare de tot rahatul, Mazda un exterior demential insa un interior de tot cacatul, Lexus interesanta si cam atat, fiind nici sportiva nici eleganta, un soi de struto-camilo-caine-pisica. BMW n-am gasit ceva decent.
                  C5-ul imi place (sa te aud Xp-ule). Genial ca aspect, confort, modalitate de rulare, consum si feeling.

                  Comment


                  • #10
                    Te referi la ultima generatie a fiecarui model?

                    Daca da, eu as prefera C5 sau Seria 3, cu un plus pentru Citroen.
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • #11
                      Din ce ai enumerat, daca vrei ceva decent ca sportivitate, mergi pe E90, daca vrei confort,km mai putini si an mai recent - C5 clar.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        @Niki

                        Daca vede darkside ca preferi frantuzoaica face soc.

                        Si eu as merge tot pe Citroen.

                        Sunt curios daca Alin si-a luat masina sport dorita iar daca da as fi curios pt ce a optat.

                        Pfff, a postat inaintea mea!!!!!
                        9! 9! 9!
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Nu fac soc, eu tot C5-ul i l-am recomandat.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            Am vazut, am vazut. Chiar e frumoasa dracovenia.
                            9! 9! 9!
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              DS5. E demential.
                              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google