Va Rog Ajutati-ma Cu Cateva Raspunsuri Am Avut Un Conflict Cu Politia!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Daca politia gaseste o masina cu cheile inauntru si nici un propietar prin preajma, nu e normal sa ia cheile ca sa nu o fure cineva? Propietarul vine apoi la politie si le recupereaza.
    Numai in romania politia trebuie sa vb cu domnule in timp ce e scuipat in fata si injurat?
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #62
      Lucrul asta poate fi valabil din ambele parti,depinde de educatia fiecaruia.Sunt oameni intre oameni si mai ales romani intre romani.

      Eu unul daca as uita cheile in masina si la intoarcere nu le-as mai gasi,doar un biletel in geam de la organul de politie as fi recunoscator.M-a salvat de la o posibila situatie neplacuta.Mai bine nu gasesti cheile decat sa nu mai gasesti masina
      Last edited by john Q; 5 June 2012, 17:06. Reason: Automerged Doublepost
      "light up the darkness" Bob Marley

      Comment


      • #63
        Eh Ionut, eu credeam ca o sa zici de politai ca ti-a incalcat propietatea si eventual il dai si in judecata
        sigpic

        Comment


        • #64
          Cheile NU se lasa in contact.Nici daca te duci pana la portbagaj.

          Degeaba esti tu destept o viata daca esti prost o data este suficient
          Last edited by john Q; 6 June 2012, 13:13. Reason: Automerged Doublepost
          "light up the darkness" Bob Marley

          Comment


          • #65
            Originally posted by yrman View Post
            Asa cum a spus si Ivan Marian inainte de orice lege stiu ca politistii sunt obligati prin orice mijloce sa opreasca un incident iminent.
            Ce,cum, Unde am spus eu ce ""am sris""?

            Originally posted by IancuMIC View Post
            Foarte corect; totusi nu gasesc postul lui Ivan, in acest topic.
            Nici nu o sa-l gasesti,,ca nu l-am scris pe nicaieri

            Originally posted by yrman View Post
            @Iancu, al tau era postul dar i l-am atribuit lui Ivan, nu cred ca se supara si nici tu nu cred ca te superi pe mine
            Nu ma supar,,dar de unde pana unde ai ajuns sa imi atribui mie posturile altor colegi?

            On...Mari prosti politaii aia ca nu l-au luat la sectie si acolo sa ii aplice legea ca la carte. Nu ma refer la bataie,injuraturi sau alte abuzuri,,ci pur si simplu sa aplice legea ca la carte. Adica masina ridicata,,amenda de rigoare,,si alte cele necesare finalizarii unui caz de sustragere de la o infractiune. Sa numai zic de scuterul neinmatriculat....

            Asa ca sa zica mersi ca a fost injurat (cu toate ca nu este etic din partea lor) si luate cheile din contact in loc de masina ridicata si vreo amenda pe masura. Din cate spune si Iancu...ca zona aia este cu probleme grave... cred ca politaii s-au saturat sa vorbeasca cu frumosul si de aici incolo trec la fapte concrete injuraturi si abuzuri

            Daca eu as fi fost in locul lui @divino si eram perfect curat ,,sigur sunam la 112 si reclamam abuzul in cauza.
            Dar de..omul s-a stiut cu musca pe caciula(VINOVAT),o fi vorbit si el urat impreuna cu alti tineri bauti sau drogati(cine stie) din anturaj la randul lui/lor si de aici un intreg taraboi.

            Comment


            • #66
              am gresit si eu.... ce sa fac acum
              cred ca citisem ceva scris de tine pe alt topit si mi-a ramas numele in cap.... e mai gros, iese greu :P
              sigpic

              Comment


              • #67
                1. Baut in parc = ilegal
                2. tineri bauti si langa masina cu cheile in contact - nu e chiar suspect dar cand NU se recunoaste a cui e masina ce vroiai sa faca si garcea? Sa o lase acolo? Daca uitase cineva de ea trebuia sa o protejeze si asta cum sa faca? Sa ii puna un lacat? Nu e mai simplu sa ii scoata cheile din contact?
                - divinu nu te supara dar la tzara la mine 90% din cei care ies in oras pleaca morti de beti cu masinile, cred ca s-a saturat si politia ca legal are prea putina autoritate fatza de toti ciobanii. La mine la tzara aproape in fiecare luna isi iau bataie, la unu din politisti i s-a dat foc la casa, un politist a venit la unu care era mort de beat cu masina si cand scria procesul verbal ala s-a dus la el si l-a tras din masina politiei prin geam si il tinea suspendat de portiera si ii zicea ca il omoara ... e jale. Nu zic ca voi ati fost rai ca nu stiu ce e acolo, zic ca s0a saturat si politia. Trbuie mascati acolo nu politisti, la discoteca la tzara vin mascatii aproape saptamanal.
                sigpic

                Comment


                • #68
                  Daca am aripa masinii putin sifonata pot circula pe drumuri publice fara sa am probleme cu politia? Am auzit ca daca acest nu afecteaza vizibilitatea, controlul masinii sau alte functii principale ale autovehiculului pot circula fara probleme. Este adevarat?

                  Comment


                  • #69
                    Nu te mai lua dupa auzite , iti trebuie autorizatie de reparatii !

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Teo_730 View Post
                      Daca am aripa masinii putin sifonata pot circula pe drumuri publice fara sa am probleme cu politia? Am auzit ca daca acest nu afecteaza vizibilitatea, controlul masinii sau alte functii principale ale autovehiculului pot circula fara probleme. Este adevarat?
                      Trebuie sa te duci la politie si sa declari incidentul pentru a primi autorizatie de reparatie, nu te costa nimic, poate 1-2 ore pierdute. Altfel poti fi acuzat de un incident de care nu esti vinovat, chiar daca nu esti vinovat pana dovedesti ai batai de cap, teoretic service-urile auto nu pot efectua reparatii la caroserii sifonate fara autorizatie de la politie.

                      Comment


                      • #71
                        Politistii de pe acest forum si sustinatorii lor - sa ne scuteasca.

                        De curand am avut ocazia sa vad ce inseamna politist (scuze de expresie), am vrut sa zic gabor imputit, corupt, manjit, mojic, spurcat .... si ma opresc aici. In tara asta, daca ai ghinionul sa ai de-a face cu persoane cu relatii in politie, poti sa ai dreptatea in brate scrisa intr-un articol din constitutie, tot vinovat vei fi scos. Sincer sa fiu, as vrea sa am timpul si nervii necesari sa fac o plangere penala data viitoare cand am ocazia.

                        Referitor la gabori care nu se prezinta si care comit INFRACTIUNI - ce sa mai zic, e cineva pe aici care nu e de acord ca sunt la ordinea zilei?????

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Teo_730 View Post
                          Daca am aripa masinii putin sifonata pot circula pe drumuri publice fara sa am probleme cu politia? Am auzit ca daca acest nu afecteaza vizibilitatea, controlul masinii sau alte functii principale ale autovehiculului pot circula fara probleme. Este adevarat?
                          Poti circula linistit. Eu am masina putin sifonata in fata, de 2 ani si m-a oprit politia de cateva ori pentru rutina. Nu mi-au zis nimic. Cat timp ai faruri, stopuri sau nu e problema pe partea mecanica, e in regula.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #73
                            Tine si de noroc / felul cum vorbesti / conjunctura.

                            In conditii normale, nu ai probleme, asa cum a spus si darksid3

                            In 2005-2007 am mers cu masina de serviciu avand aripa dreapta fata lovita, am fost oprit de mai multe ori, am luat si o amenda pt altceva, nici nu m-au intrebat de ea.

                            Comment


                            • #74
                              Ca circulam noi cu masinile tamponate fara a avea o autorizatie de reparatie la mana e o poveste. Dar LEGAL nu ai voie sa mergi cu tabla indoita (chiar daca ai lovit un caine,un pom,un stalp,etc.. sa zicem ) . Se poate presupune ca ai lovit o alta masina sau mai grav un pieton si ca ai fugit de la locul faptei.
                              Ma repet, NU este LEGAL sa mergi asa. Ca o fac altii si nu patesc nimic la controale este bafta lor.
                              Dar daca dai de un politist mai zelos,,ai cam pus-o.

                              Asa ca sfatul meu ca si al altor colegi,daca nu ai bani acum de service/tinichigerie,da fuga la politie si ia o autorizatie de reparatie si esti acoperit!

                              Comment


                              • #75
                                Ca sa scapi de batai de cap, fugi la politie si ia o dovada. Daca ai ghinionul ca in oras la tine sa faca unu accident si sa fuga cu o masina ca a ta, o sa ai mari batai de cap.

                                ps: Nu gasesc legea, dar din ce tin minte era obligatoriu sa ai dovada. Cel putin, daca te duci in service iti trebuie.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google