Vajait Habitaclu Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vajait Habitaclu Logan

    cand merg cu viteja mai mare de 80-90km se aude in spate la amblele usi un vajait puternic(geam deschis ceva de genul asta)la drum lung este chiar enervant zgomotul

    Logan Prestige 1.5 DCI 85cp,mai am garantie pana in decembrie

    am fost in service cu gandul sa schimb mai multe pe garantie si mi-au schimbat doar cuiele fata usi,cele dupa spate sa ma duc dupa paste

    am facut o plimbarica cu un domn de la garantie,a auzit si el vajaitul respectiv
    sa schimbat chederul acela mare si lung de pe caroserie, tot se aude
    sa dat fata de usa jos si sa umblat la geam, tot se aude
    la cuiele spate sau inversat plasticul acela negru, tot se aude
    la un moment dat se uitau la masina si nu stiau ce sa-i faca,de la ce sa fie
    am fost in service de la ora 8-12:30
    a ramas ca o sa vina cineva dupa paste de la pitesti
    vre-o sugestie ceva,careva?
    Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

  • #2
    Eu am descoperit de unde aveam un vajait puternic peste 80. Era antena eracta, mai precis era ridicata la 90 de grade, vertical, perpendicular pe sol - cum vreti sa ii ziceti.
    sigpic

    Comment


    • #3
      a fost lasata in jos aproape de tabla si tot degeaba
      Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

      Comment


      • #4
        si eu am vajait, la viteze de peste 110...dar cred ca asa fac toate..izolare proasta

        Comment


        • #5
          chederele de la geamuri si usi se schimba pe garantia extinsa
          dar ornamentul asta argintiu prestige sa tocit de tot

          in manual nu am gasit nimic de chedere sau ornamentul ala cum naiba se cheama
          Attached Files
          Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

          Comment


          • #6
            nu se mai aude la nimeni vajaitul respectiv?
            Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

            Comment


            • #7
              se vand la bursa obturatoare de praf ptr opritoarele de usi , teoretic pe langa faptul ca protejeaza de praf s-ar putea sa mai atenueze si din zgomot la viteze ridicate deoarece nu mai lasa aerul sa circule la fel de liber prin usi . Poti incerca un set, rau n-are ce sa faca si nu e o investite extraordinara.
              Pain brings out the truth in us all...
              ...how much truth can you stand?

              Comment


              • #8
                o sa incerc si metoda asta cu obturatoarele respective
                se poate sa fie de la fetele de usi ca am vazut ca nena ala nu a mai dat cu pasta le-a pus direct
                Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                Comment


                • #9
                  Salutare,

                  Am un Laureate 1.5 dci 85cp fabricat in Septembrie 2009. Aud si eu acelasi vajait la viteze peste 90km/h iar la 150km/h pe A1 sau E85 e chiar deranjant. Am facut si Bucuresti-Iasi prin Roman si ce e drept la o asa distanta incepe sa te deranjeze pt ca devine obositor. Trebuie sa dai muzica mai tare, trebuie sa vorbesti mai tare dar sa nu uitam vorbim de viteze de la 110-120km/h in sus.
                  Antena a fost tot impul lasata si o alta constatare este ca in momentul in care aveam vant lateral chiar si la viteze mai mici 60-80 in localitati auzeam acel vajait dupa cum batea rafala de vant.
                  Banuiesc totusi ca asa este antifonata masina si ca nu ar fi un defect sau ceva aiurea pe la imbinari, chedere etc.

                  Comment


                  • #10
                    daca si la a ta face ma gandesc sa nu fie un defect de contruire
                    Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                    Comment


                    • #11
                      salut ,apropo de vajait asa face si a mea logan ph 2 an fab.2008, la fel usile din spate dar mai rau pe dreapta ,cred ca o sa incerc sa mai strang putin usile din surubul de reglaj ,la un clio a mers dar avea joc cand apasai pe ele ,nu stiu ideea e ca este de-a dreptul enervand ,poate reusim cumva va stopam efectul asta daca nu schimbam marca

                      Comment


                      • #12
                        la mine a inceput cam din ianuarie anul asta,lui NClau vad ca-i face de noua
                        Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                        Comment


                        • #13
                          Pai daca stam un pic sa ne gandim inseamna ca asa este masina construita....ce-i drept nu am simtit curent de aer sau praf dar totusi aici vorbim de dacia. Cam asta e ...jucam cu ce avem dar nu cred ca e cazul sa schimbam marca. In prezent ...imi sustin ideea in continuare (desi inainte am avut Vectra B)....loganul este singura masina care isi merita banii ca autoturism nou pe strazile din Romanica si bineintels si ca intretinere. La urma urmei masina noua e masina noua si pana acum sunt multumit de ea (mai putin pe unele viraje-depinde cum le abordezi).
                          La primul drum mai lung facut "cu talpa" m-am uitat la portiera daca nu cumva nu e inchisa bine sau daca am geamul lasat un pic...nu era. Dar m-am cam obisnuit, am inteles ca daca iti faci o sonorizare in masina si izolezi fonic cu ceva folie dyamant, "sonic vibe" sau mai stiu eu ce cica nu s-ar mai auzi asa.
                          Acum nu stiu cat de adevarat e...pana nu vad cu ochii mei nu cred nimic. Apropos am fost o data la service si era acolo un "tataie pensionar" nush ce grad a fost prin armata, cu un logan bleumarin...avea ceva ornamente cu nichel si ghiciti ce! Omu' a antifonat masina cu o pasla (usile, capota, haion, toata masina) bineinteles era un benzinar 1.6 MPI....m-am urcat in ea si cand inchid usa SURPRIZA s-a auzit tare frumos...ca la o straineza si inauntru nu se auzea nimic. FOARTE TARE! Respect pt acel om..un pic impopotzonata masina dar bibilita la maxim.

                          Originally posted by Marcy View Post
                          la mine a inceput cam din ianuarie anul asta,lui NClau vad ca-i face de noua
                          Marcy...poate ca ar trebui sa verifici ceva totusi pe la usi, chedere. Sper sa nu vorbim de vajaieli diferite.
                          Last edited by NClau; 1 April 2010, 08:29. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            aceleasi vajaieli :d
                            Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                            Comment


                            • #15
                              nu stiu ce s'ar putea auzi, la mine nu se aude nimic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google