Ventilator Habitaclu Descentrat/paleta Rupta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ventilator Habitaclu Descentrat/paleta Rupta

    Zilele trecute plec frumos, si aud un parrr in aeratoare/gurile de ventilatie.
    Imi zic ''ok, o frunza'' dau la blana la ventilator ca s-o scuipe cum am mai facut, si se aude taaare parrr parrrr poc poc poc si scuipa niste farame de frunza/crenguta ceva de genu.
    M-am ales cu o vibratie foarte nasoala pe toata consola centrala pe tr IV de ventilatie zici ca e avion cu elice la decolare (pe tr III un pic). S-a decentrat elicea/rupt vreo paleta/strambat axu...
    Mai merge OK doar pe tr I si II.

    E operatie complicata sa ajung la elice sa vad ce si cum?
    Sa-i las pe astia in service sa se ocupe de problema?
    Gasesc alta elice/ax ?
    Nu folosesc eu mai mult de tr II la ventilare, dar e super nasol sa trebuiasca o dezghetare mai rapida si sa ma uit cum vibreaza tot bordu.

    Multam de orice ajutor/parere/idee (creata sau nu, nu conteaza).

  • #2
    schimba-l cu totu'...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Tavi, cu un pic de bafta a intrat ceva mai tare acolo si freaca, fiindca incinta rotorului e excentrica. Nu stiu daca se rup palele aleaa asa de usor, mai ales ca rotorul seamana cu o roata din aia pe care se dau hamsterii si am vazut rotoare din astea si cu cate 2-3 pale rupte si nu vibrau ca sa miste bordul (se auzeau un pic mai tare doar). Oricum e mai simplu sa mergi la service, fiindca trebuie dat jos bordul, indiferent de ce are...
      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

      Comment


      • #4
        Cam nasol...
        Mi-am spus ca stau asa cu ea pana prin 2010 (revizia de 60000 km) da' cred ca ma duc mai repede.
        Sper sa nu ma puna la plata pt ca nu le dau nici un leu.

        PS: mai stau asa vreo 1-1,5 luni sa mai dea frigu si zic ca am dat caldura la blana (si ventilatia) intr-o dimineata si a crapat ceva p-acolo, ha...? E buna povestea?

        Intre timp accept orice idei nastrusnice.
        Ce am patit io e cam atipic, cam idioata/stupida problema.
        Ma asteptam sa pice un capat de bara, pivot etc, dar nu treaba asta.
        Last edited by Octavian; 6 October 2009, 22:54.

        Comment


        • #5
          ventilator

          Originally posted by Octavian___30 View Post
          Cam nasol...
          Mi-am spus ca stau asa cu ea pana prin 2010 (revizia de 60000 km) da' cred ca ma duc mai repede.
          Sper sa nu ma puna la plata pt ca nu le dau nici un leu.

          PS: mai stau asa vreo 1-1,5 luni sa mai dea frigu si zic ca am dat caldura la blana (si ventilatia) intr-o dimineata si a crapat ceva p-acolo, ha...? E buna povestea?

          Intre timp accept orice idei nastrusnice.
          Ce am patit io e cam atipic, cam idioata/stupida problema.
          Ma asteptam sa pice un capat de bara, pivot etc, dar nu treaba asta.
          a aparut si la mine chestia asta cu zgomutul la ventilator. am 65k km cu masina. Ideea ca trebuie sa ajung in service si sa dea bordul jos nu imi place deloc. astia unde umbla se alege praful. Anul trecut a trebuit sa lucreze la portiera dreapta (mi-a fost fortat butucul) si acum se inchide de parca e usa de la vreo baraca parasita...
          Daca ai noutati te rog posteaza te rog. Eu, atata timp cat se mai invarte roata nu mai calc in service indifirent cum il cheama pe acel service.

          Comment


          • #6
            Pai asta e problema, ca lucreaza cu picioarele in service.
            Altfel era simplu.
            Daca ajung la service mai mult ca sigur ca iar tre' sa fac pe romanu resemnat si sa bag ceva ciubuc la mesteri in buzunar, mi-e scarba (nu de bani, de faptu-n sine).

            Comment


            • #7
              bah tavi, daca poti demonstra ca de la creanga ti s-a rupt, io zic sa le faci plangere la protectia consumatorului, s avada unde-i duce politica lor low-cost fara filtre de habitaclu. macar sa plateasca ei pagubele. serios, daca e de la frunze/crengute, i-as reclama peste tot unde apuc.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                Ma...isi revine!...ca pasarea phoenix.
                Azi am vrut sa-i arat la tata-meu ce necaz am, dau pe tr III nu mai vibreaza, un pic mai vibreaza pe tr IV de ventilatie.
                Cer scuze daca m-am grabit ca o fata mare cu subiectu asta/problema asta.

                Comment


                • #9
                  ...te-ai infipt ca baba-n carje, cand colo, ai avut vedenii...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Salut.
                    Asa am patit si eu,dar a fast pe bune la mine.
                    A frecat paletii motorasului de o prostie de plastic care sa declipsat din aeroterma.Si a frecat pina sa topit din cauza ca am dat pe tr.4 sa scap de "frunza'si am scapat.
                    Am fost la cineva,am demontat bordul si am rezolvat problema.Nu am avut aparatul atunci la mine sa fac niste poze.Dar cind voi ajunge la tara mai am o aeroterma si va voi explica atunci ce si cum prin poze.
                    Sa intamplat sa se mai arda si o siguranta,aia care regleaza turatia motorasului"mergea doar pe tr. 4a"".
                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • #11
                      Mda...deci se pare ca n-au fost numa niste frunzulite.
                      Ia uite unde l-am gasit pe soricelu' Jerry...inuman.
                      Cand a facut paarrrrr varrrr poc poc, am dat blana tr IV si l-a sfartecat.
                      Asa ceva n-am mai vazut...
                      Am ramas cu o mica vibratie pe tr IV.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        dupa miros l-ai gasit ?
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • #13
                          incredibil

                          Comment


                          • #14
                            asa ceva n-am mai vazut!cum o fi intrat?

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Are loc destul pe unde sa intre - urca pe interiorul aripii, prin gaura pe unde se scurge apa, apoi ajunge direct sub grilajul de plastic si are acces la gaura de admisie aer - direct in aeroterma.
                              Solutia ar fi trecerea pe recirculare aer cat timp masina este oprita.
                              GL-22-TOF

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google