Vibeaza Masina In Treapta 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vibeaza Masina In Treapta 2

    salut colegi sunt incepator in ale condusului si vreau sa adresez si eu cateva intrebari
    Am un logan 1.6 din 2007 si am o mica problema cand sunt in treapta 2 de viteza la sa zicem 10/h sau mai jos cand accelerez masina incepe sa vibreze pana isi ia, ia mersul dupa care dispare .
    Voi cum faceti la vitezele astea mici de 10/h daca roata nu sa oprit bagati in treapta 1 si luati demaraj sau continuati cu treapta 2.
    Asa am fost invatat la scoala de soferi ca treapta 1 se da numai cand roata sa oprit dar daca rulez foarte foarte incet si sunt in treapta 2 cand accelerez mai tare masina incepe sa vibreze

  • #2
    Eu iti spun de experinta, daca masina iti permite, da poti sa continui cu a2a, dar daca nu are suficient cuplu motorul, retrogradezi aIa. Vibratiile pot aparea si din cauza ambreiajului, eu am si benzina si diesel, cu cel din urma pot sa acelerez si cu a3a din mers de relatiu, dar cu benzina trebuie sa am putina grija. In timp cred ca o sa incepi sa simti masina si iti dai singur seama cam ce trebuie sa faci, daca e de treapata 1 sau 2 si tot asa.

    Comment


    • #3
      o iei usor din ambreiaj si din acceleratie ca si cum ai pleca de pe loc cu a doua. simplu.
      fiind deja in miscare e treaba usoara.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google