Vibratii In Volan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    am si io aceas problema si nu imi dau seama de unde poate sa fie ?

    Comment


    • #47
      Va recomand cu caldura AutoSoft Baneasa (e pe Bd. Ficusului). Aveam vibratii mari in volan pe drum asfaltat, aveam janta dreapta fata deformata, se facuse ca un ou de la o groapa pe care am luat-o mai demult si le-am si echilibrat pe toate. Eu am facut si geometria la ei pt ca schimbasem un capat de bara, care de asemea da vibratii in volan pe drum denivelat si in gropi. Jantele sunt de aliaj, costa aproximativ 40 lei de indreptat o janta de aliaj de 15", dar baietii au aparatura si sunt profesionisti, deci eu zic ca merita.
      Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

      Comment


      • #48
        Salut baieti ! Inca nu s-a aflat dr unde vine nenorocita de bataie in volan? La fel am si eu la loganul meu ph1 din 2007,dar al meu nu are servo! Cand merg pe piatra cubica e prapad dar si pe drumuri de tara ,im special se cunosc pietrele ,alea se resimt foarte bine prin volan ,daca este vreo groapa mai mare nu face nicicum !

        Comment


        • #49
          Daca stai bine cu capetele de bara si bieletele de directie, verifica caseta de directie si axul volanului?

          Sent from SM-G920F using Tapatalk

          Pe piatra cubica, e normal sa simti usoare vibratii in volan, era anormal sa simti pe drum asfaltat.

          Sent from SM-G920F using Tapatalk
          Last edited by jelly; 12 July 2016, 09:48. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #50
            Salut, stiu la ce vibratii te referi tu! Numai ca la mine parca bate unu cu ciocanu in volan ! Chiar azi am fost pe un drum de tara ,era drum pt voteza a 2 a ,chiar relanti sau mers pe la 1500 rmp ,dar simteam ca se rupe volanul,o sa las si un link de pe youtube ca sa vedeti ce batai sunt,e anormal,o sa duc masina sa o verifice cineva cap-coada,dar ca orice om cer pareri in mai multe locuri! Cineva spunea ca avea la fel acele batai in volan si masina nu avea nicio problema pe asfalt ! E LA FEL SI LA MINE, masina zboara pe asfalt ,deci efectiv nu trepideaza nomic , doar cand merg pe drum de tara,ma dispera bataia aia ,noroc ca am asfalt ppana la poarta !

            Comment


            • #51
              Caseta de directie. Eu am schimbat-o pe garantie si la fel face. La denivelari cand am rotile virate se aud niste batai in volan. La tine probabil e intr-o faza mai chinuita. Cred.

              Comment


              • #52
                Ieri un prieten de al meu s-a dus la Campina (cica este acolo un baiat care face bucsi pentru casete de directie din nu stiu ce material) pentru a schimba bucsa din caseta. Mi-a spus ca, cremaliera juca in caseta intr-o mare veselie si dupa ce a schimbat-o a scapat de zgomot. Mentionez ca nu are servo.

                Sent from SM-G920F using Tapatalk

                Comment


                • #53
                  mai e o firma in Bucuresi care vinde kituri complete de reparatie pentru casete de directie, pentru diferite marci, printre care si Dacia. Era undeva la 30-50lei kitul (bucse de teflon, simeringuri, tot tacamul). Poblema e ca iti trebuie un strungar bun sa-ti alezeze si cremaliera, s-o verifice pe comparator si s-o rectifice unde e bataie, apoi sa faca bucsele pe noul diametru al cremalierei si de-astia meseriasi cu adevarat nu prea gasesti. Mai bine dai caseta ta si pui una reconditionata, cu 6 luni garantie. Daca tine 6 luni, foarte probabil sa tina cativa ani...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #54
                    Nimic nu se stie sigur, astept deocamdata ca un prieten de-al meu care e mecanic sa imi verifice toate jocurile de la directie! Masina ruleaza impecabil pe asfalt ,DOAR PE PIATRA CUBINA la viteza pana in 40 ,parca numara pietrele! Parca bate cineva in volan repetat! Daca maresc viteza ,nu se simte bataia in volan fiindca merg repede si toate socurile se duc in telescoape!

                    Are cineva o poza la acel surub de reglaj de la caseta de directie? Ala de strange cremaliera pe pinion! Eu ar trebui sa-l am,am caseta fara servo!
                    Macar indrumati-ma sa dau de el L-as pune pe mecanic sa-l stranga putin DACA se constata ca nu sunt jocuri in directie !

                    Comment


                    • #55
                      nu umbla prea rapid la ala. daca ai joc si il "scoti" din surubul ala (cauta un imbus pe intrarea coloanei in caseta), risti sa omori de tot caseta. acolo o jumatate de sfert de tura (o optime, adica) deja iti ingreuneaza mersul pompei, socurile le preia pinionul din capul coloanei si ghidajul acesteia, vei solicita mai multe piese decat o faci deja cu jocurile din capatul de caseta.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #56
                        Prea tarziu , umblat deja si problema a disparut,se pare ca am ceva uzura la caseta,sa vedem cat o tine ! Numai stiu cat a strans mecanicul surubu ala dar am lasat totusi sa mearga volanul usor!

                        P.S: ASTA DUPA CE AM VERIFICAT TOATA DIRECTIA SI NU AU FOST PROBLEME!


                        Si Seba ,crede-ma ca nu puteam merge cu jocul ala ,pe drum de tara in tr 2 parca mergeam cu caruta,nu am timp ca incarcam un clip pe youtube sa vedeti! Oricum multumesc mult pentru sfaturi !

                        Si mai adaug ca e logan ambiance ! adica servomuschi )
                        Last edited by Al3x4nd7u; 19 July 2016, 23:00. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #57
                          ok. la servomuschi e acceptabila treaba cu stransul surubului de la coloana. dar cu bun simt... la servomuschi nu distrugi pompa. dar mai devreme sau mai traziu, vei pune alta caseta, in loc sa reconditionezi doar cremaliera, din cauza strangerii surubului ala. in general, metodele "ciobaneasti" de rezolvare rapida nu prea dau rezultate in timp. sunt solutii temporare. tu ai rezolvat o problema umbland la alta cauza decat cea care o cauzeaza de fapt.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #58
                            Seba are dreptate, dupa ceva timp in care am mers si eu cu surubul ala putin mai strans, a inceput sa piarda lichid de servo sonda de presiune de pe instalatie. Dupa ce am destrans surubul cremalierei, s-a simtit o mare usurare pentru tot sistemul de directie, prefer de-acum sa merg cu putin joc in directie, 99% insesizabil decat sa fortez caseta si axul volan.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • #59
                              Repet ,la mine jocul era foarte mare ,batea volanul la orice pietricica care calcam, acum nu se mai simte nimic peste toate obstacolele care treceam ,volanul se simte putin mai strans,adica nu revine imediat in pozitie dreapta ,dar totusi revine ! Plus ca dupa 195.000 km arerge o alta caseta,luata de la dezmembrari! Caseta mea are joc prea mare ,si CHIAR ACUM ,daca tragi putin ca nebunu de roata se aude in caseta un sunet,este inca existent jocul ala,dar cum am spus ,ESTE FOARTR MIC ACUM! AZI AM FACUT o tura ! Pe la 160 nu misca nimic ,inainte vibra volanul stanga-dreapta putin !


                              P.S : SEBA de ce zici ca umblat in alta parte? Eu zic ca daca bataia din volan s-a dedus ,acolo era buba! Nu inteleg ce ai vrut sa zici?

                              Ce anume crezi ca imi cauzeaza problema aceea?
                              Last edited by Al3x4nd7u; 21 July 2016, 18:00. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #60
                                daca o bara are joc la capatul casetei, dar tu incerci sa fixezi bara apasand-o de mijloc, ai rezolvat problema? uite aici: 1^------/2/-----^3. capatul 1 are joc, capatul 3 n-are, iar tu apesi pe 2 ca sa nu mai vibreze 1. e corecta rezolvarea?
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google