Viteza Maxima 1,5 Dci 85 Hp

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Viteza Maxima 1,5 Dci 85 Hp

    Care a fost viteza maxima atinsa cu 1,5 dci 85 cp ?:-? La aceasta viteza cum se comporta ?? si la ce turatie era motoru de asemenea??
    28
    Da
    67.86%
    19
    Nu
    32.14%
    9

  • #2
    am incercat sa-i dau la maxim aici,pe autostrada de italia.am ajuns parca pe la 175 parca...dar oricum nu e viteza reala cea indicata de ace..dupa ce mai trece frigul,am sa incerc din nou,cu gps...oricum depinde de anumiti factori,gen..greutatea,anvelope,starea drumului....pe autostrada merg linistit si constant cu 160....ceea ce inseamna aproape 150 viteza reala...

    Comment


    • #3
      da cel mai bine este sa prinzi uscat si in primul rand un important factor este vantul deoarece conteaza foarte mult cum bate si din ce parte !! daca bate din spate este cel mai bine daca e din fata e naspa rau de tot !! dar faptu ca la 150 mergi linistit este foarte bine !! astept sa imi spui cat i-ai mai dat !! numai bine!

      Comment


      • #4
        teoretic 3950 rot/min * 44,2 / 1000 (raport final de transmisie pentru sedan)=174,59 km/h
        la MCV 3950 rot/min * 39,3 / 1000 = 155,23 km/h
        in treapta a iv-a cel mai mult mi-a indicat 160 km/h la 4450 rot/min
        in treapta a v-a indica 178 km/h la 3950 rot/min
        la drum intins cu rotile "beton", adica 3.2 bar presiune (ca nu mi-am dat seama sa reglez presiune in roti cand am ridicat masina) cel mai mult mi-a indicat 190km/h
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • #5
          181 km/h pe A2, cu sedanul meu ...... se comporta destul de bine pt viteza asta un logan, nu prea mai este stabila, simiti ca nu o mai poti controla ...

          Comment


          • #6
            niste calcule interesante dani !! si in mare parte ai dreptate cred!!

            Comment


            • #7
              180+ cu pickup remapat +20CP si roti 205/55/16, adica indica aproximativ viteza reala, insa nu stiu daca este maxim, atat am mers in trafic pe autostrada, nu am facut un test sa vad care este viteza maxima...

              Comment


              • #8
                Originally posted by dani030669 View Post
                cel mai mult mi-a indicat 190km/h
                Si MARMOTA!?

                Comment


                • #9
                  Ce marmota mai.
                  E posibil sa indice 190 pe ceas (daca un dci 65 cp remapat se duce la 190 pe ceas - vale, nevale, nu conteaza - de ce sa nu mearga asta care are si rapoarte mai lungi??).

                  Comment


                  • #10
                    invelea ciocolata

                    Comment


                    • #11
                      170 i am dat eu la dci de 85 stock...dar mai mergea cred:P
                      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                      Comment


                      • #12
                        170km/h pe GPS sau pe bord...ca in bord la dci-ul de 85cp stock arata maxim 180-190km/h pe drum drept autostrada A2.
                        Pe gps cred cam asta e viteza reala...in bord 190km/h si real ar fi cam 170km/h.(pe site-ul dacia oficial dci-ul de 85cp are trecut viteza maxima 167km/h).

                        Comment


                        • #13
                          depinde si de strada...cred ca poate ajunge la mai mult de 167 la ora...totusi nu e mercedes sau bmw...mai bine sa mergi cu viteza cea mai mare posibila in functie de conditii.siguranta e pe primul loc.cred ca mai mult de 170..175..reali...nu poate prinde

                          Comment


                          • #14
                            180 pe ceas a avut loganu meu !! asta cu vantu din fata !! si parca parca mai mergea masina avea 6000 de km era noua si nu s-a dat in ea la maxim mai ales ca masina trebuie sa reziste cativa ani buni !!

                            Comment


                            • #15
                              Si fara vant din fata, la cat o urca?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google