Viteza Maxima 1,5 Dci 85 Hp

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    la 2500 de ture ai 110 km\h in treapta a 5-a, asa ca refa calculu.

    Comment


    • #47
      Originally posted by marx View Post
      deci daca dci urile au la 2500 100 km/h. .
      La 110km/h dci-urile au 2500rpm.

      Comment


      • #48
        imi e lene sa refac calculul dar daca e asa cum zici tu o fi un 175 176 177 178 179 180 real. e foarte greu de vazut. depinde si de kilometri de motorina de ulei de filtrul de aer de motorina de toate .

        faza e ca eu mai mult de 172 pe gps nu am reusit sa ii dau la dci 85. pe bord avea 185. masina era 100 % stock si avea 32 000 km. 2000 km dupa revizie.
        Last edited by alessandro; 19 January 2010, 15:17.

        Comment


        • #49
          Cam 170...maxim 175km/h ar fi real pe gps pentru dci-ul de 85cp.

          Comment


          • #50
            eu i am dat fara mila. ( e de firma) si atat a luat. ce e de apreciat la viteza asta e consumul foarte bun. la 16 volti-u meu curgea benzina ca la robinet.

            Comment


            • #51
              daca la 2500rpm ai 110km/h afisati pe bord, real sa tot fie vreo 102-103. dubland, ajungi la limita teoretica de 220 afisati, sau 204-206 reali. m-as mira ca un dizal de 85 de cai sa ajunga in limitare in ultima treapta. la 4750rpm ar trebui sa fie afisat 210 pe bord, deci vreo 200 real. ceea ce, din nou, ma indoiesc ca e posibil sa mergi 200 cu un motor de 85 de cai.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #52
                cu dci-ul meu de 65 cp am prins si 173km/h
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Si pe aici alte avioane ... mai lasati-o dracu...
                  Attached Files

                  Comment


                  • #54
                    mi se pare corect.

                    Comment


                    • #55
                      conteaza calitatea motorinei.

                      nu stiu care e mai buna sau mai rea . nu asta e discutia dar viteza aia de 16x km/h este pt motorin euro 4 ma gadnesc ca euro 5 este superioara. apoi daca bagi de la omw sau de la petrom sau mai rau de la tractor. deci conteaza toate aceste chestii. mai conteaza temperatura de afara.

                      eu am ajuns la 180 si mers constant . dar sta s-a intamplat o data sau de doua ori. in rest ajunge in jur de 170 sau trece de 170 dar nu ajunge la 180.

                      Este instabila grupa mare. am mai mers cu alte masini dar loganul se comporta destul de IMPREVIZIBIL la viteze mari >140. de fapt loganul viteza lui la care inca trebuie sa fie cat de cat sigur este maxim 135. peste se simpte orice adiere de vant, orice curba cat de mica ar fi.
                      1.5 dc

                      Comment


                      • #56
                        la 180 pe ceas pe a2 eu cu 16 voltiu, un prieten cu dci 85 nu a putut sa ma faca neam. eu nu m am clintit deloc din 180 si ma distantam de el usor da sigur. cand am ajuns la 190 195 pe ceas deja pierdea multa distanta.

                        sustin ce zice seba. este o utopie sa zici ca un motor de 85 cai sau benzina ajunge la 200. cred ca nici macar la 185 190 nu ajunge. ne referim aici la masini de serie cu un cx aerodinamic apropiat de cel al loganului si o greutate de 1000 1200 kg. daca am pune dci 85 pe un autoturism de 600 kg si un cx de 0,28 0,29 ar ajunge la 200 km/h lejer

                        Comment


                        • #57
                          A doua parte e buna, dar prima?
                          Te-ai pus la viteza cu un tractoras de 85 asa si...?
                          Tu ai 105 cp si el 85 la greutati relativ egale (mi-ar fi si rusine).

                          PS: cu vreo 20 cp in plus, ajunge si dizalu la ~190-195 pe bord, chiar daca trece bine de turatia de putere maxima (4400-4500), e penazilat de cutie doar.
                          Last edited by Octavian; 20 January 2010, 23:19.

                          Comment


                          • #58
                            nu m am luat la intrecere cu nici un tractoras. am vrut doar sa vad cum sta treba. daca la 180 pe ceas ii dadeam distanta va fi logic ca viteza lui maxima este mai mica de 180 sau cel mult egala cu 180. si logic ca nu va ajunge la 190 pe ceas. niciodata nu am vorbit din carti ci din experienta proprie, nu cum zic unii ca au dat 200+ pe ceas deci real 200.
                            Last edited by alessandro; 21 January 2010, 11:10.

                            Comment


                            • #59
                              Ai 25 de ani (cel putin asa declari) si stau si ma-ntreb, oare cand o sa realizezi ca nu mai ai 18 ani? Ce n-as da sa fiu politist! Sa va prind pe voi astia "smecheri" si sa va ard sa nu va mai vedeti! Crede-ma, as gasi motive sa te las pieton cel putin un an!

                              Comment


                              • #60
                                Topic cretin, ca multe altele legate de viteza maxima.
                                Fac un poll, pt inchiderea lui.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google