Viteza Maxima 1.5dci 90 CP E5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    in oras se poate merge si in treapta a doua poza nu e trucata. daca asta insinuati.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Cred ca te cam pacaleste vitezometrul. Mai fa un test cu un gps! Mi se pare cam dubios ca la 3500 rpm sa ai viteza aia. Ar fi prea data dracu' cutia de pe logan

      Comment


      • #18
        Ce e asa de neconceput? Motorul are putere maxima la 3750, deci chiar nu vad care-i problema.

        Comment


        • #19
          Da, corect, la 3750 acul vitezometrului e aproape de capatul scalei ~207 Km/h.

          Comment


          • #20
            Doar ca nu atinge rpm-ul ala pt ca puterea nu e suficienta.

            Comment


            • #21
              interesante turatiile..vineri i-am dat la ford pe autostrada A3 170km/h motor de 1.8tddi,90cp si eram cu turatiile undeva aproape de 4100 din 4900 cat se duce maxim iar consumul undeva la 15% pe computer
              Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
              Cine este interesat ma poate contacta pe privat
              sigpic

              Comment


              • #22
                ca o comparatie. in treapta a doua injectia se taie la ~ 93 km/h
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Esti irecuperabil

                  La cat taie?

                  Comment


                  • #24
                    in orasul meu rar utilizez treapta 3. Cu a doua la 2500 rpm are putin peste 40 km/h iar la aglomeratia ce este aici daca dau a treia, nu-i place sub 50 km/ h, adica se simte acel tremurat. daca am loc suficient sa schimb a 3-a, turez in treapta a doua pana la 2800-3000 rpm, adica undeva intre 55-60 km/h si schimb. Masina simt ca cere stilul asta de condus

                    Comment


                    • #25
                      E un diesel , de ce ar cere sa mearga la 1000 de ture peste cuplu maxim??????
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #26
                        cuplul maxim de 220Nm la ce turatie se atinge sau pe ce plaja de turatii la motorul asta de 90 CP?
                        Oricum consumul mediu il are cu 0,8 litrii mai mult decat zice pe site Dacia.

                        Comment


                        • #27
                          Azi am venit de la Sibiu la Timisoara.
                          Cateva teste pe Autostrada Sibiu Deva. Mai puteam sa-i dau fara probleme dar eram 4 persoane adulte si un copil in masina + porbagaj full si m-am oprit la 170 km/h pe CRUISE.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #28
                            Un motor se pare foarte reusit si in combinatie cu aceasta cutie in cinci trepte(primele 3 scurte iar ultimele doua destul de lungi)(cutie ce este echipat mcv-ul , sandero si logan ) , nici nu simti nevoia de o a 6 treapta. Ramane de vazut cat de fiabil va fi tot ansamblul propulsor! Daca in urmatorii 4-5 ani aud numai de bine din partea acestui motoras cu siguranta pe viitor va fi pe lista un dci fie 1.5 sau 1.6.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • #29
                              Nu e bine sa te dai in gat, adica sa spui ca ai incalcat legea si sa mai pui si dovada.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Aha, siii cum dovedeste nea Caisa ca-i facuta poza in .ro ?

                                Vis a vis de consum, din moment ce conduci la turatii mult prea ridicate pentru reprizele de care ai nevoie in oras si probabil la drum intins la fel, nu inteleg de ce te miri de aproape un litru in plus.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google