vitriol's car

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hai la multi ani ! ! ! A mea face 10 ! ! !
    sigpic
    The MVP

    Comment


    • La mai multi !!!
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • Va multumesc!
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Mda...cam multicele probleme. Eu cu Laguna mea din 1900 toamna in 2.5 ani si 850000 km nu am avut probleme. Doar consumabile, bucsi, placute si un radiator a.c. Are 260000 km, dintre care 70000 km pe GPL.
          Oricum...la multi ani ! 9 ani ...wow...a mea face majoratul )))

          Comment


          • Originally posted by Andyno View Post
            Mda...cam multicele probleme. Eu cu Laguna mea din 1900 toamna in 2.5 ani si 850000 km nu am avut probleme. Doar consumabile, bucsi, placute si un radiator a.c. Are 260000 km, dintre care 70000 km pe GPL.
            Oricum...la multi ani ! 9 ani ...wow...a mea face majoratul )))

            Cam multi kilometri ai parcurs in 2,5 ani din moment ce masina are doar 260 000 km

            Pt vitriol

            La mai multi kilometri! Deci se poate ca o masina intretinuta, cu o vechime de 9 ani sa reziste si sa arate ca a ta.

            Comment


            • La multi ani! Cat mai multi km fara probleme! Hai cu suta de mii!

              Comment


              • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                Cam multi kilometri ai parcurs in 2,5 ani din moment ce masina are doar 260 000 km

                Pt vitriol

                La mai multi kilometri! Deci se poate ca o masina intretinuta, cu o vechime de 9 ani sa reziste si sa arate ca a ta.

                Corect era: 85000 ))

                Comment


                • Eu consider ca problemele expuse de mine nu sunt atat de grave; acum nha... depinde de fiecare cum vede situatia.
                  Am avut niste tentative s-o vand, dar dupa ce am rezolvat problemele din punct de vedere tehnic si i-am pus GPL, am renuntat la idee. Masina noua nu cred ca-mi voi mai cumpara vreodata.

                  Seful meu are un 307 1.6i din 2006, cu 66k la bord, pe care il tine in curtea firmei. Nu prea merge cu el pentru ca are masina de serviciu, asa ca de vreo 6 luni il bat la cap sa mi-l dea mie. Ne tatonam reciproc: el cere 4500 E, iar eu spun ca ii dau 3500 E oricand, la orice ora. Nu sunt fan Peugeot, dar stiu masina de noua, ii cunosc tot istoricul si s-a avut grija de ea. + ca sta bine la dotari: volan si schimbator viteze cu piele, clima automata, senzori lumini si ploaie, discuri pe spate, suspensie independenta spate si alte maruntisuri. Nu mai vorbesc de confort si siguranta... in comparatie cu Logan.
                  Daca ar fi sa schimb masina, as lua un sh pe care il cunosc.

                  CAE o sa ramana in famile indiferent de ce masina imi voi lua in viitor.
                  Last edited by vitriol; 3 February 2016, 15:16.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Originally posted by Andyno View Post
                    Mda...cam multicele probleme. Eu cu Laguna mea din 1900 toamna in 2.5 ani si 850000 km nu am avut probleme. Doar consumabile, bucsi, placute si un radiator a.c. Are 260000 km, dintre care 70000 km pe GPL.
                    Oricum...la multi ani ! 9 ani ...wow...a mea face majoratul )))
                    Depinde cum ii faci intretinerea. Ca daca ti-o ia un mecanic destoinic la puricat, o arunci... Garantat!

                    Vad asa ceva zilnic
                    "Masina mea e impecabila, n-are nimic. Doar un troncanit usor pe stanga"
                    Si pleaca omul cu un deviz in maini egal cu dublul valorii masinii lui.

                    Vitriol este, din cate stiu, un om care tine la lucrul lui. Se vede dupa cu isi ingrijeste utilajul. Asa ca ce a avut el sunt nimicuri, sunt l;ucruri normale la un ansamblu supus uzurii, cum este masina.
                    Cine zice ca merge sute de mii de km fara sa schimbe nimic - maninca ceva cu ambele maini sau e prea inconstient.

                    Mai conteaza in discutie si cine, cum, cand, pe unde circula (cu) masina.

                    Una e sa mergi zilnic pe autostrada, si alta e sa freci smirghelul prin oras.
                    Am un client care sta in Trapezului si lucreaza in Calarasi. Zi de zi omul sta la maxim 2 semafoare, dar parcurge aprox 250km. A cerut el in mod expres sa-i punem placute de frana noi la revizia de 100 000 km, desi ele inca mai mergeau o tura de 10 000 km.

                    Totul arata si se comporta ca nou pe masina respectiva, desi a sarit de 100 000 km. Asa DA!
                    Last edited by dsign; 3 February 2016, 16:11. Reason: Automerged Doublepost
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by dsign View Post
                      Vad asa ceva zilnic
                      "Masina mea e impecabila, n-are nimic. Doar un troncanit usor pe stanga"
                      Si pleaca omul cu un deviz in maini egal cu dublul valorii masinii lui.
                      Din punctul asta de vedere eu stiu ce am la usa. Anul trecut la ITP mi-au blocat aia masina pe rampa si a trebuit sa astept 30 min sa vina inspectorii de la RAR. Au verificat aia tot ce se putea verifica: frane, jocuri in articulatii, noxe, serie motor, serie sasiu, serie rezervor GPL, toate becurile, etc. Singurul lucru de care imi faceam probleme era rugina, dar masina nu era spalata si nu s-au vazut.

                      La 50k am schimbat discurile de frana cu unele ventilate (de origine) si, implicit, placutele de frana (tot de origine). Placutele erau uzate doar jumatate iar discurile aveau uzura mica, asa ca le-am donat unui coleg de forum care le-a pus pe masina lui.

                      Acum, la 90k mi-am comandat 3l ulei Mobil 1 0w40, filtre MANN (ulei, aer si polen), bujii OEM Renault cu un singur electrod si placute frana Dacia.
                      Se pare ca placutele s-au uzat mai repede pe discurile de frana ventilate, de au tinut doar 40k.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • CAE se apropie de 100k. Drept urmare a primit urmatoarele:
                        - Ulei Mobil 1 NL 0W40
                        - Filtru ulei Mann
                        - Filtru polen Mann
                        - Filtru aer Mhale
                        - Termostat OEM Dauphinoise Thomson
                        - Lichid de frana ATE SL6
                        - Lichid servodirectie Mobil ATF220
                        - Curea accesorii OEM Hutchinson

                        Urmeaza uleiul de transmisie. Vreau sa pun Elf Tranself NFJ 75w80. Ajung 3 litri? Sau trebuie neaparat 3.1, cum e dat de constructor?
                        Attached Files
                        Last edited by vitriol; 3 October 2016, 15:05.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Ajung 3 litri.

                          Comment


                          • Vaz ca de la Motrio nu vrei sa pui nimic; numa' consumabile prima
                            Si din aia 3l o sa-ti mai ramana ceva; pentru lantul la bicla.
                            ...
                            Drumuri line.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Daca dai pe afara nu-ti mai ajunge pentru bicicleta. [emoji2]

                              Comment


                              • Si ce fac cu uleiul daca n-am bicicleta?
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google