Voi spalati motorul?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Voi spalati motorul?

    Intrebarea mea poate fi dedusa din start...asa ca poate imi spuneti un mod corect de a spala motorul...

  • #2
    Io il mai sterg cu carpa, la spalatori cu jet de apa nu am incercat da ma cam tenteaza)
    ...de doi lei :p

    Comment


    • #3
      Il sterg cu carpa si il suflu din cand in cand cu aer la service sau la spalatorie.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Originally posted by mishu_wrc
        Io il mai sterg cu carpa, la spalatori cu jet de apa nu am incercat da ma cam tenteaza)
        Dealerul mi-a interzis in mod expres sa-l spal cu jet de apa la spalatorii pentru ca in cazul in care se dezlipeste sau se oxideaza ceva (din toata cablaraia) pierd garantia. Sfatul lui pe care mi l-am insusit a fost sa sterg cu o carpa usor umezita motorul.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          sters cu cirpa umeda(conform indicatiei data de dealer),cred ca trebuie retinuta si idea lui andrei cu suflatul cu aer comprimat.

          Comment


          • #6
            da aia de la spalatorie cand il spala cu jet de apa acopera cu ceva bateria? are nevoie bateria? nu am spalat motoru pana acum si nush daca sa ma duc la spalatorie sau sa-l sterg cu o carpa..

            Comment


            • #7
              nu bateria e problema ci calculatorul care se afla pe cutia bateriei,iar jetul de apa poate sa iti afecteze vreo legatura la unul din senzorii calculatorului.

              Comment


              • #8
                La primele modele calculatoru de langa baterie ii acoperit fain cu o cutie din plastic

                La dacile vechi stiu ca se acoperea delcou si bobina

                nu mai cita postul anterior!
                Last edited by 1.5 DCI; 31 July 2007, 09:38.
                ...de doi lei :p

                Comment


                • #9
                  Eu il sterg cu carpa dar cred ca o sa incerc si suflatul cu aer comprimat.
                  De spalatul cu jet mi-e friga, cre ca se poate strica ceva usor si niciodata n-as lasa "copii" de la spalatorie sa-mi spele motorul!
                  CsB
                  Ambition 1.6 MPI

                  Comment


                  • #10
                    mie in service mi-au zis ca nu are nimic daca spal motorul pentru ca e acoperit calculatorul si nu are cum sa intre apa in el...
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      Al tau e acoperit ca ai masina mai veche, al meu e descoperit...
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        am spalat yo motoru la logan de vreo 3 ori si nu a patit nimik si doar o singura data mi-a acoperit baterioa cu tot cu singurantele alea din jurul bateriei.
                        http://i27.photobucket.com/albums/c184/ggd_87/Sign.jpg
                        : 0722.526.317 0765.488.804

                        Comment


                        • #13
                          La service Dacia mie mi-au spus ca motorul nu se spala. Cica pot sa apara probleme majore, care costa. Faptul ca cineva a spalat motorul de 5 ori si n-a patit nimic,nu inseamna mare lucru. Poate sa pice ceva a 9-a oara, sau a 15-a... Aveti vreo preferinta?!

                          Comment


                          • #14
                            nu e indicat dar al meu a fost murdar si l am spalat.
                            eu l am spalat dimineata si am rulat toata ziua in oras pe canicula si nu cred sa mai fi ramas apa pe undeva.
                            am acoperit calculatorul si alternatorul.
                            a 2a oara l am spalat eu cu mana mea si am acoperit doar alternatorul .am dat cu jetul si pe calculator si nu am avut probleme.
                            eu oricum recomand sa il spalati inainte de un drum mai lung sau daca rulati tot timpul masina e ok.
                            Last edited by suru; 15 August 2007, 17:15.

                            Comment


                            • #15
                              azi lam spalat pentru a treia oara.era doar de praf si stropit de la balti.nu am acoperit nimic.am rulat apoi in oras vreo 5 ore fara sa opresc motorul.in primele 20min am avut emotii.tremura si cam intrerupea kiar si la 3000 de ture avea reactii intarziate.dupa vreo 10 min am rasuflat usurat isi revenise

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google