Volan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Volan

    Sal,are cineva idee cum se poate schimba volanul la logan?cat costa un volan?trebuie demontat airbagul?

  • #2
    carcasa airbagului se demonteaza din 2 torx-uri dn spate, ai 2 gaurele, dupa care trebuie sa scoti mufa de la airbag, si iti ramane de desfacut volanul in sine care are un singur torx de 50 ...

    ps. inainte de operatiune, scoate borna de + de la bateria sa fi sigur ca nu risti un airbag pasiv

    risc: 1. se poate dupa ce scoti mufa sa ai eroare de airbag (care se remediaza la orice service dacia sau la orice baiat cu interfata si ddt(, fapt care la mine nu s-a intamplat
    risc: 2. nu se intampla asta
    sigpicMy ride

    Comment


    • #3
      Pai nu inteleg ce volan vrei sa pui....Daca vrei volanul de la ph2 atunci trebuie luat cu tot cu airbagul din el....Daca vrei volan after-market atunci renunti la airbag.Cat despre desfacut uita-te in spatele volanului ca se vad doua gauri...Acolo ai 2 suruburi care trebuiesc desfacute si poti sa scoti airbagul si vei ajunge la butuc...Uita-te pe sectiunea how to si gasesti filmuletul cu demontare bord logan...Si in filmulet o sa vezi exact ce trebuie facut pentru a-l da jos.

      Comment


      • #4
        Intreaba-l pe baiatul cu MS 41 NZN...el a schimbat cu unul sport si te poate ajuta sigur .
        sigpic
        Maică, ce mafioți de treabă !!!

        Comment


        • #5
          La PH2 cum se scoate airbag-ul? In afara de suruburi am inteles ca mai trebuie comprimate niste cleme din otel tot prin spate. Aici ar fi prinse niste urechi de plastic. Daca se trage se rup.

          Comment


          • #6
            La ph2 nu mai are suruburile (ca sau saracit cei de la dacia si la cele 2 suruburi) ...trebuie sa "introbagi" doua surubelnite drepte una pe o parte si alta pe cealalta parte ca sa desprinzi clemele si gata l-ai scos. Cind il pui inapo doar il clipsezi si gata ;)

            Comment


            • #7
              Mersi. Foarte tare faza cu lipsa suruburilor de fixare a airbag-ului, desi gauri are volanul. Economie la maxim !!!

              Originally posted by usr1 View Post
              La ph2 nu mai are suruburile (ca sau saracit cei de la dacia si la cele 2 suruburi) ...trebuie sa "introbagi" doua surubelnite drepte una pe o parte si alta pe cealalta parte ca sa desprinzi clemele si gata l-ai scos. Cind il pui inapo doar il clipsezi si gata ;)

              Comment


              • #8
                Exact...economie dusa pina in pinzele albe...clemele sunt pe partea din fata exact unde sunt gaurile (cind o sa bagi surubelnita o sa simti imediat clema).

                E mai iefina o clema decit un surub insa o prindere mai buna se realizeaza cu suruburi. Dar na....ma pun eu cu inginerii de la dacia.
                Last edited by usr1; 27 September 2011, 01:23.

                Comment


                • #9
                  gaurile au ramas pentru demontare, inginerilor !
                  Attached Files
                  Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                  Comment


                  • #10
                    Întrebare pentru cei care au demontat volanul:

                    În tutorialul său, Cristi zice că dacă se scoate mufa airbagului la 15 minute după deconectarea bateriei, nu mai apare eroarea de airbag la remontare. Poate confirma cineva dacă e aşa ?
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Cel mai corect se procedeaza cum indica uzina in manualul de reparatie : inainte de a scoate airbagul, se inactiveaza cu unealta de diagnosticare ( fiecare ce are la indemina, ddt, clip etc ) - sa nu risti sa-ti sara in cap - se face ce ai de facut acolo de ai demontat airbagul, se pune la loc, se re-activeaza airbagul, nu-i nevoie de scos borna de la baterie daca faci asa cum zice uzina.
                      Eu asa am facut mereu si n-a mi-a explodat nici unul peste mine.

                      Comment


                      • #12
                        Simplu și sigur, problema e că nu am interfață deci nici DDT, de aceea întrebam.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Nu sare nici un airbag daca scoti borna. Ce ar insemna atunci, cand schimb bateria sa sara airbagul? sau sa stau 15 minute pana pun bateria noua?? Povesti de babe batrane... Si eu am demontat volanul, impreuna cu tot bordul Si n-am stat 15 minute dupa ce am scos borna..si nu apare nici o eroare si nu a sarit nici un airbag. Nu va mai fie asa frica sa umblati la Logan, ca nu e Rolls-Royce... Scoti borna, desfaci suruburile/clemele, scoti mufa si iei airbagul. La montare, faci operatiunile in ordine inversa.
                          Uzina recomanda multe si multe aiurea... inclusiv sa schimbi consumabilele la ei ( reprezentanta Dacia ), ca sa te arda mai bine...

                          Comment


                          • #14
                            Danny, mulțumesc !
                            Mă gândeam că o fi vreun condensator care se descarcă mai greu și mai dă tensiune pe undeva când am auzit de 15 minute. Pe de altă parte, nu strică uneori să fii mai precaut decât ar trebui.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Poti scoate airbagul fara sa desfaci nici o borna, cu conditia sa nu pui contactul in acest timp. Garantat acest lucru, vorbesc din proprie experienta (atunci cand mi-am imbracat volanul asa s-a procedat, si inca mai am becul in bord si sta aprins doar la inceput cand pun contactul).
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google