Volan Putin Stramb

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Volan Putin Stramb

    Am un Logan din iulie 2009 si cred ca are o pb. Daca masina merge drept,volanul sta putin spre dreapta, daca il indrept, masina o ia usor in stanga.La drum drept daca las volanul liber (asa putin stamb) masina merge drept. Am auzit ca poate fi o problema la directie (am luat o groapa...?)
    Ce poate fi stricat? Se repara pe garantie?

  • #2
    Se recomanda impetuos o geometrie
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      costa chestia asta sau o face in garantie? (trebuie sa fac si revizia luna viitoare si merg atunci)

      Comment


      • #4
        si eu recomand o geometrie si din cate stiu geometria nu se poate face pe garantie.Cel mai bine ar fii sa ast revizia si sa vezi daca ai si alte prob care sa aiba legatura cu geometria si daca este ok masina du-te si fa-ti geometria dar la un service bun.Geometria costa cam 100ron.

        Comment


        • #5
          mersi! asa voi face

          Comment


          • #6
            sa faci geometria si la rotile din spate spate, poate vei avea o surpriza neplacuta.

            Comment


            • #7
              dar de cand ai tu reglaje la rotile din spate?crezi ca are omu duster 4X4?

              Comment


              • #8
                daca puntea spate este stramba, masina merge drept iar volanul sta stramb.
                nu se regleaza se schimba puntea, sau daca te tine o indrepti.

                Comment


                • #9
                  sincer sa fiu daca as avea timp liber si nebunia necesara m-as incumeta s-o indrept,deci nu,dar in cazul in care valorile masuratorii la punte ies neconforme,mai intai se inlocuieste axul,apoi puntea,dar depinde cat de mult ar fi valorile iesite din plaja maxima,fiindca am prins masini cu unghiurile pe spate varza si dupa ce le-am reglat convergenta pe fata mergeau drept cu volanu drept

                  Comment


                  • #10
                    domnu, cine te-a invatat ca daca ai puntea spate stramba, masina trage?, cu puntea stramba se uzeaza cauciucurile inegal ... si cam 80% din puntile spate ies strambe la geometrii, probabil vin asa din fabrica, si mare atentie pe ce scula se face geometria, puntea deformabila in H are talentul de a da erori la unghiuri (eronat) pe anumite aparate neconforme
                    sigpicMy ride

                    Comment


                    • #11
                      este un lot care a venit din fabrica ,cu puntile strambe dar se poate si mai rau

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by DeLuXe View Post
                        domnu, cine te-a invatat ca daca ai puntea spate stramba, masina trage?, cu puntea stramba se uzeaza cauciucurile inegal ... si cam 80% din puntile spate ies strambe la geometrii, probabil vin asa din fabrica, si mare atentie pe ce scula se face geometria, puntea deformabila in H are talentul de a da erori la unghiuri (eronat) pe anumite aparate neconforme
                        dupa ce mi-a facut unul vant intr-o bordura , aveam volanul stramb si masina mergea drept(omul parca spunea ca a dat intr-o groapa)
                        puntea a fost indreptata de fratele meu ,in prezenta mea, iar geometria a fost facuta pe un aparat mai vechi tot in prezenta mea si inainte si dupa, de atunci au trecut2,5 ani si cauciucurile sunt uzate la fel
                        PS fratele meu are service auto din 1990

                        Comment


                        • #13
                          geometria se recomanda dupa verificarea tehnica a directiei si umflat corect/echilibrat roti. am facut geometria la un atelier interesat sa-mi ia banii, mi-au indreptat aia volanul, a fost ok. dar aveam o problema la directie, pivot sau biela, nu mai stiu ca am lasat masina in service. trebuia sa merg la inspectie, si un baiat corect m-a respins. am schimbat imediat piesa. volan iar stramb, iar geometrie. am platit de doua ori.

                          Comment


                          • #14
                            da aia n-au stiut sa verifice jocurile inainte sa-ti faca directia?

                            Comment


                            • #15
                              @loribob: aia au fost interesati sa-mi ia banu nu sa-mi verifice jocurile. daca imi spunea ca am probleme, plecam si nu mai decartam. si e 100 de chiftele o geometrie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google