Vopsea Deterioarata Aripa Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vopsea Deterioarata Aripa Fata

    Salutare! M-am apucat eu sa repar niste zgarieturi inestetice in spatele blocului cu spray de vopsea metalizata si lac. Rezultatul e ca in filmul lui Mr Bean in celebrul tablou. Si in final am dat si cu o carpa sa "repar" ce stricasem. Se mai poate reface in vreun fel partea afectata(cca 30% din suprafata in partea de sus, unde e si mata si lucioasa amestecat, plus darele de rigoare de la carpa)? Ramane singura varianta revopsirea integrala a aripii, sau merge cu un polish ceva(au trecut 10ore de la opera de arta). Eventual cine poate sa imi recomande un atelier bun in Iasi sa repar buba.

  • #2
    Daca ai fi pus si o poza, imi dadeam cu parerea. Dar cu siguranta dupa ce ai spus, ti-ai gazat masina si aripa este compromisa. Posibil cu un WET SANDING si polish ar arata acceptabil, dar o poza face cat o mie de cuvinte.

    Comment


    • #3
      cam asta e
      Attached Files

      Comment


      • #4
        incearca sa o stergi cu diluant pana ajungi la cea veche...sau daca nu trebuie revopsita total.

        Comment


        • #5
          Las-o asa ca n-are nimic, important e sa n-o umfle rugina.
          N-are rost sa dai 100euro p-o revopsire integrala de aripa.

          Comment


          • #6
            care 100 de euro stimabile?

            ai idee cam cat costa revopsirea unui element in reprezentanta? tocmai ce am vopsit capota pe casco si a fost 821 de lei. deci 1 element de revopsit (care nu a implicat nici o munca speciala in sensul ca am avut cateva ciobituri aproape insesizabile de la pietricelele sarite in iarna asta)

            atasez si factura

            la un calcul simplu, de 820 de lei per element x 15 elemente cat are masina-> 12300 roni pt o revopsire totala. deci 2733 de euro, am pus un curs de 4,5 pt 1 euro

            adica aproape ca ii dublez valoarea, daca vreau sa o revopsesc total anu asta; a fost evaluata acu la 12669 lei masina, dupa 6 ani si 70 de mii de km, conform casco
            Attached Files
            Last edited by cristi....; 28 April 2015, 18:48.

            Comment


            • #7
              Attached Files

              Comment


              • #8
                No, acum nu toata lumea se duce la reprezentanta sa vopseasca o aripa. Nici la nea Caisa in garaj nu e ok, insa se pot gasi diverse ateliere care pentru 300-400 pot face o treaba excelenta.
                MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                Comment


                • #9
                  am apelat la reprezentanta pt ca am avut casco... altfel pt ce aveam eu nici nu ma atingeam de capota, trebuia sa te uiti cu atentie ca sa observi ciobiturile, mici dar de adancime, de asta am si apelat la revopsire pt ca ajunsesera la grund

                  in plus, mi-a fost un pic frica sa apelez la alt service care sunt sigur ca ar face o treaba f buna din cauza fransizei... tipa la care am incheiat polita a zis ca acu nu mai platesc fransiza daca aleg sa o fac in alta parte decat reprezentanta(nu mai am dacia casco, adica casco pt masina noua), eu am citit in contract ca as plati...in fine. la automobile transilvania, reprezentanta renault adica, ai revopsire capota de ex la 50 de euro, chestia e ca tinichigeria e limitata la 15 min

                  oricum, am fost surprins tare.. ma asteptam la 5, maxim 600 de lei, dar 800? ) de altfel, operatiunea asta ultima s-a si vazut in noua polita a carei pret a crescut cu aproape 500 de roni fata de anu trecut, de la1250 la 1734 de lei

                  am mai avut un parbriz schimbat, tot pe actuala polita, tot 800 si ala..
                  Last edited by cristi....; 28 April 2015, 20:40.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cristi.... View Post
                    care 100 de euro stimabile?

                    ai idee cam cat costa revopsirea unui element in reprezentanta? tocmai ce am vopsit capota pe casco si a fost 821 de lei. deci 1 element de revopsit (care nu a implicat nici o munca speciala in sensul ca am avut cateva ciobituri aproape insesizabile de la pietricelele sarite in iarna asta)

                    atasez si factura


                    Pe casco se ridica pretul destul de mult cum fac si RCA-urile in caz de poc.Sunt convins ca daca vopseai acel element tot la reprezentanta dar nu pe casco , costul total de "reparatie" ar fi fost mai scazut.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #11
                      la rca tin sa te anunt ca au oferte ok. adica la omniasig de cand am eu masina, de 6 ani si ceva, s-a invartit in jurul de 300 de lei (nu e pe numele meu masinadin cauza varstei, dar am ajuns la clasa b9 ); anu asta s-a mai majorat un pic la 330 pe an; fata de alti competitori gen groupama sau alianz tiriac care sunt mai scumpi cu cativa zeci de lei. daca iei pe 6 luni la tiriac de ex, platesti 210 lei iar pe 12 ti-o vinde cu 300 si ceva...

                      teoretic si pe cale logica nu ar fi trebuit sa scada cu nici un ban pt ca manopera era tot aia iar materialele tot alea...eu nu inteleg de ce asiguratorii se lasa furati pe fata de reprezentante...

                      oricum, au crescut simtitor preturile

                      alt exemplu banal vazut azi: carcasa cheie.. as fi vrut sa o schimb ca m-am cam plictisit de actuala. pana acu era 14 lei..; ei acu aceeasi carcasa a sarit la 20 de lei...2 bucati de plastic ordinar putin decorate. am zis pas, mai bine spal masina de banii aia
                      Last edited by cristi....; 28 April 2015, 20:52.

                      Comment


                      • #12
                        Am si eu pe bara din fata pe partea dreapta sarita putin vopseaua sa zic pe o portiune de maxim 5 mm si ma gandesc sa o las asa decat sa ma duc so fac pe casco sa ma incarce cu vopsire integrala.
                        Last edited by prometheus; 28 April 2015, 20:53.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc de sfaturi, cred ca daca lasam zgarieturile initiale arata mult mai bine; casco nu mai am, asa ca nu am sa ma grabesc si am sa caut atent printre oferte, am vazut ca preturile sunt cu piper )

                          Comment


                          • #14
                            Automobile Nissan -TransAuto SIBIU - Reprezentanta si service autorizat Nissan in SIBIU. 0269 560489 | SELIMBAR DN1 KM 303 + 505


                            vezi daca te-ar coafa un drum pana la sb

                            da click pe ultima poza, pe cea cu clio 4 galben

                            Comment


                            • #15
                              Revopsita ca nu iti iese cu polish,nu trebuie neaparat la reprezentanta,e de ajuns sa o duci la un service ce detine cuptor,mie mi-a cerut cu materialul meu adica 200 gr vopsea si o cutie chit + intaritor vreo 70 lei,si a iesit briciuleanu ;)
                              sigpic
                              Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                              pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google