Vopsea Deterioarata Aripa Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by cristi.... View Post
    am apelat la reprezentanta pt ca am avut casco... altfel pt ce aveam eu nici nu ma atingeam de capota, trebuia sa te uiti cu atentie ca sa observi ciobiturile, mici dar de adancime, de asta am si apelat la revopsire pt ca ajunsesera la grund

    in plus, mi-a fost un pic frica sa apelez la alt service care sunt sigur ca ar face o treaba f buna din cauza fransizei... tipa la care am incheiat polita a zis ca acu nu mai platesc fransiza daca aleg sa o fac in alta parte decat reprezentanta(nu mai am dacia casco, adica casco pt masina noua), eu am citit in contract ca as plati...in fine. la automobile transilvania, reprezentanta renault adica, ai revopsire capota de ex la 50 de euro, chestia e ca tinichigeria e limitata la 15 min

    oricum, am fost surprins tare.. ma asteptam la 5, maxim 600 de lei, dar 800? ) de altfel, operatiunea asta ultima s-a si vazut in noua polita a carei pret a crescut cu aproape 500 de roni fata de anu trecut, de la1250 la 1734 de lei

    am mai avut un parbriz schimbat, tot pe actuala polita, tot 800 si ala..
    Pai si se mai merita sa dai 1734 lei pe Casco pt. o masina evaluata la 12500 lei ?
    Daca schimbai asiguratorul nu era mai ieftin ?
    Eu dau 950 lei pentru o valoare de 5200 euro si nu prea ma mai trage inima sa ii fac .

    Comment


    • #17
      eu sunt mai obsedat asa atat de aspectul exterior cat si de cel interior. practic, capota puteam sa o las asa ca nu ruginea (mi-a spus si tipu de la reprezentanta), la fel si parbrizul (nu se extinsese ciobitura, altfel destul de adanca; a sarit de la un tir la o viteza de 130km/h; deci iti dai seama ca a lasat ceva urme)

      eu cum vad o mica schimbare in estetica masinii, ma duc la casco; daca tot platesc macar sa fie ok



      mie imi e foarte draga masina asta a mea si vreau sa fie in stare estetica perfecta chiar si la mai bine de 6 ani de la achizitie (chiar daca acu pt unii nu s-ar mai justifica investirea acestor sume de bani datorita devalorizarii), fapt care se si intampla in proportie de 90% (cand am schimbat parbrizu m-am trezit cu plafonu zgariat de cei de la reprezentanta, dar nu e bai, va intra si el la revopsit,tot pe casco, anu asta prin toamna)

      am vrut sa trec la un nivel inferior la casco, adica de la extreme cum am eu la defense(imediat sub extreme), diferenta fiind numai la acte de vandalism/autori necunoscuti dar pe mine nu ma coafeaza deloc asta pt ca zgarieturile si tot ce se intampla prin parcare nu e risc acoperit, nestiind cine e autorul; asa ca a trebuit sa o fac tot pe extreme. defense am inteles ca se preteaza la cei care au garaje; eu nu am momentan asa ceva

      era si asta o varianta, sa schimb asiguratorul, dar m-am simtit oarecum "dator" fata de cei de la groupama pt amabilitatea de care au dat dovada...

      in plus, stiindu-ma acu tipicar si majorand polita, imi permitsa apelez la ei mai des; adica una e sa vopsesti 2 elemente la o polita de 1250 de lei si alta sa revopsiti tot 2 la 1734... adica ai o marja mai mare; iti permiti mai multe sa faci intr-un an. din pct meu de vedere e un compromis acceptabil

      ce pot sa facpe viitor e sa schimb locul unde voi face operatiile de vopsitorie, adica sa nu mai merg la reprezentanta ci la alt service cel putin la fel de competent zic eu; astfel ca si asiguratorul va resimti o relaxare in ceea ce priveste decontarea singura chestie e sa nu ma taxeze cu fransiza
      Last edited by cristi....; 29 April 2015, 14:58. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #18
        Multumesc de explicatii.
        Vezi ca o sa creasca si consumul, pe langa polita, de la atata vopsea pusa una peste alta.
        Multa bafta si putini autori necunoscuti.

        Comment


        • #19
          multumesc, asemenea!

          am atasat o poza cu asigurarea sa vezi un pic ce si cum

          p.s

          consumul mediu a inghetat la 6.9% si nu stiu de ce, ca inainte statea la 6.2-6.3% maxim )

          o fi de la anvelopele de vara noi
          Attached Files
          Last edited by cristi....; 29 April 2015, 15:37.

          Comment


          • #20
            Mai bine te duci la un centru de infoliat geamuri si ceri infolierea aripei respective, asa ai putea rezolva si te.ar ajunge undeva la 150-200 lei

            Comment


            • #21
              Tata si-a vopsit toata partea dreapta fara spoilere in reprezentanta dacia din Orastie cost total 600 lei. Un pret foarte bun zic eu. A avut cateva zgarieturi pe ambele usi de pe partea dreapta si ceva urme pe aripi. Deci se poate si mai ieftin

              Comment


              • #22
                Reprezentanta Dacia din Orastie este una dintre cele mai ieftine din tara.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google