As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare. Vad ca topicul meu e incabdeschis dupa multi anibasta ma bucura si va multumesc tuturor.
    In momentul de fata sunt la jumatatea concediului tot in Grecia pe insula Kefalonia, pe care apropo v- o recomand cu cea mai mare placere. Legat de madina ce sa mai zic o am de 8 ani, are putini km la bord deoarecebo folosesc aproape doar in concedii si plecari de w\end( asta pentru ca in rest folosesc masina de serviciu). Bun sa trecem peste aceste aspecte. Dupa atatia ani masina merge perfect, in afara de filtre nunam schimbat nimiic la ea. Acum am avut probleme cu ea la modul ca au cedat placutelemde frana pe care am uitat sa le verific inainte. Cost placute frana ( produse in Italia ) 30€ si msnopera 20 € la un service in capitasla Argostolinla un tip de nota 1000. De fapt nu s-au dus placutele de tot se blocase un surub culisant la etrier si blocase placutele pe disc. V-am spus tipul de nota 1000( o sa revin dsi o sa postez si numele si nr de telefon si cred ca o sa reusesc si cu coordonatele gps).Deci neaparat inainte sa ajungeti pe aici sau Lefkada verificati placutele.Acum , in Bulgaria cost gpl 0,99 leva pe litru si benzina 95 cost 2,30 leva pe litru . In Grecia se schimba putin problema gpl 0.658 €\ litru ( pe continent) - 1,324 € pe litru ( pe insula Kefalonia), pret benzina continent- insula 1,624€ - 1.685€ depinde de benzinarie.In Kefalonia e o singura statie gpl. Pana acum cam atat daca mai vreti sa stiti si altele spuneti-mi si daca stiu va ajut cu cea mai mare placere. Salutare tuturor.
    A am eu eu o intrebare la cat timp se schimba butelia de gaz, eu din ce am inteles la 10 ani de folosinta?

    Comment


    • Revin gaz 0,895. € pe litu am gresit eu.
      Last edited by IancuMIC; 8 July 2015, 07:34. Reason: Fara QUOTE la ultimul post

      Comment


      • Salut. Benzina / motorina gasiti din belsug, cel putin in Thassos iti alegi de unde sa alimentezi. Pretul la motorina este intre 1.22-1.34 eur/l . La benzina parca era un pic mai mare pretul. La gpl chiar nu am fost atent.
        Pentru cine vine in concediu si vine cu cash dupa el nu o sa aibe probleme.

        Comment


        • Originally posted by Theodor 1975 View Post
          Revin gaz 0,895. € pe litu am gresit eu.
          Pe continent sau insula?
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • Din textul iniţial reiese că preţul amintit pentru GPL este cel de pe insula.

            Comment


            • Originally posted by eugenmanea View Post
              Pe continent sau insula?
              Pe insula in Kefalonia. La iesire din Preveza dupa aeroport la al doilea Shell cel de pe stanga pret gpl 0,679€\litru iar mai sus pe dreapta o benzinarie nu am retinut numele va pot spune ca era cu alb si albastru scria mare glp 0,669€\litru. Asta ca si directie cand vii dinspre Lefkada spre continent.

              Ce ar mai fi de spus e ca in Bulgaria aproape peste tot benzina este 2,33 leva/litru iar gpl 0,99 leva /litru.
              In Kulata la iesire spre Grecia este o benzinarie unde gpl este 0,91 leva pe litru. Apoi la intoarcere cel mai ieftin gpl l-am gasit pe autostrada spre Sofia undeva dupa jumatatea autostrazii sunt 2 benzinarii pe dreapta no name unde gpl la prima este 0,89 leva si la urmatoarea este 0,81 leva.Dupa ele este un Lukoil unde gpl este 0,99 leva. Inca ceva foarte important din cauza lucrarilor la drumul european dupa Sandanski drumul este deviat spre Kulata prin Petrich, drumul este bine semnalizat. Daca urmariti semnele galbene de deviere sigur nu aveti cum sa va pierdeti. O ocolire de vreo 15-20km.
              Last edited by Theodor 1975; 11 July 2015, 23:08. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Care e varianta de drum pt a tranzita Bulgaria?
                Precizez ca destintatia e Istanbul, iar iesirea din Ro ar fi pe la Vama Veche.


                Sent from mobile

                Varianta cea mai sigura


                Sent from mobile
                Last edited by jonnie007; 12 July 2015, 17:42. Reason: Automerged Doublepost
                Keep walking...

                Comment


                • In peninsula Halkidiki, motorina este intre 1.20 si 1.30 euro. Probleme cu cardurile nu exista, sau cel putin eu nu am intalnit; peste tot am putut plati cu cardul. pentru cei care trec vama prin Kulata, exista o deviere prin Petrich pentru ca se lucreaza la autostrada, in rest drumul este circulabil si fara probleme. Drumuri bune sa aveti!

                  Originally posted by popavlm View Post
                  In peninsula Halkidiki, motorina este intre 1.20 si 1.30 euro. Probleme cu cardurile nu exista, sau cel putin eu nu am intalnit; peste tot am putut plati cu cardul. pentru cei care trec vama prin Kulata, exista o deviere prin Petrich pentru ca se lucreaza la autostrada, in rest drumul este circulabil si fara probleme. Drumuri bune sa aveti!
                  Acum am vazut ca deja se anuntase ocolirea...
                  Last edited by popavlm; 16 July 2015, 14:58. Reason: Automerged Doublepost
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • Multumim pe 1 plecam ..

                    Comment


                    • Salutare!
                      Pe 16 august voi pleca spre Corfu cu masina pe ruta Makaza. Imi poate recomanda cineva de unde as putea alimenta cu GPL in Grecia? Stiu ca sunt statiile pe mylpg.eu, dar parca toate sunt in afara autostrazii zi nu stiu cat se merge pana la ele.

                      Voi alimenta la Kardazli (Bulgaria) si am autonomia cam de 330 km.

                      Multumesc
                      Saab 9-5 Aero

                      Comment


                      • Nu mergi asa mult in afara autostrazilor. Cel mult 1 km.
                        Majoritatea sunt BP.

                        Comment


                        • Pune de la Shell in Ruse. O sa fii uimit de calitatea gazului. 0.99 Leva/litru
                          Mai este un Shell cu gaz pe traseu pana la Makaza dar mereu uit numele localitatii (o tristete cu blocuri comuniste si drumuri proaste) si il ratez.
                          Sa iesi din Bulgaria cu rezervorul de benzina full ca te rup grecii! E 1.67 - 1.89 Euro pe litru benzina de 95.

                          Drumul din Makaza te scoate in Grecia la Komotini. Aproape de iesirea din Komotini spre autostrada e un Shell cu gaz de la Coral. 0.897 Euro/litru
                          In apropiere, la vre-o 200 de metri este si un Lidl - pentru realimentarea cu sucuri si inghetata! Din Bucuresti pana acolo, ar trebui sa faci cam 6 ore (am scos si 5 ore dar nu recomand nimanui).

                          In Grecia nu vei gasi benzinarii pe autostrada. Toate sunt in afara ei dar relativ aproape. Iar noaptea... sunt inchise!

                          Concediu placut!

                          Comment


                          • Multumesc de sfaturi!In Bulgaria ma descurc- am nai facut drumul ca am fost in Thassos. In Grecia e problema..trebuie sa alimentez pe lg Salonic si aproape de Igoumenita.
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • Pe acolo am fost eu anul trecut, mai exact pana in Parga. Gasesti benzinarii, drumul de la Salonic incolo e ft bun
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Salutare!Stie cineva care mai e situația la podul de la Russe? Plec in noaptea asta pe la 2 si sper sa nu stau mai mult de 30 min la pod.
                                Multumesc
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google