As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am mers de doua ori pe makaza, prima data in 2014, abia era deschis. Nu exista traseul pe gps, am mers din oras in oras. Am avut si un ghinion maxim cu ciclonul vietii, cand i-a luat apa pe sus in thasos, in bulgaria erau drumurile inchise pe la stara zagora si cateva orase de pe gps erau inaccesibile. Cu doua ore in plus de ratacit pe drumurile lor agricole prin camp, am reusit sa ajungem la traseu. Era dezastru peste tot. Am dat peste multi bulgari rataciti care s-au tinut dupa noi pana in orase mai mari.
    Anul trecut am plecat doar 2 intr-o masina, cu traseul incarcat in google maps pe telefon si am mers parfum. Plecat pe la 3AM din bucuresti, pierdut aproape o ora la trecut podul la giurgiu, ploaie torentiala pana am iesit din munti. Am avut portiuni unde se mergea in coloana cu 40 la ora. Atat de tare ii dadea. Doar masini cu numere de Ro la ora aia.
    Nu as merge pe alt drum decat makaza. Foarte liber. Portiuni bune unde in 20-30 de km nu am vazut decat cateva masini si poti sa o arzi. Radare 3 sau 4 in ambele drumuri, deci foarte putine si vecinii au acelasi obicei ca noi si le semnalizeaza din timp.

    Comment


    • Cine imi poate spune un buget estimativ pentru 7 nopti in Grecia fara cazare ?
      In medie eu cu un plin merg cca 1100 km traseul este urmatorul Bucuresti – Ruse – Sofia (centura) – Kulata – Salonic – Paralia Katerini – Nei Pori cca 800km rotunjit.
      Ceva detalii despre taxe,drum,mancare,obiective....etc.

      Mersi
      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

      Comment


      • Paralia Kterini e f aproape. Cu transport, cazare 6 nopti si mic dejun inclus 450 lei de persoana. (cu autocar). In septrembrie
        sigpic

        Comment


        • Mersi !

          Nu asta am intrebat
          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

          Comment


          • minim 50 euro / zi pentru mancare 2 mese/2 persoane
            carburant stii tu cat consuma, cu benzinariile n-ai probleme, e una chiar la intrare in statiune spre platamonas, recomand plin de la bulgari pe la sofia apoi pana in kulata ca sa mergi cat mai mult cu motorina din bulgaria ca e mai ieftina
            ca taxe ai : vigneta bulgaria dus+intors cate 15 leva parca au scumpit
            in grecia ai vreo 3-4 treceri statii de taxare pe autostrada intre salonic si neiporoi 2-3 euro fiecare; cand am fost eu autostrada se oprea la 10-15 km de nei pori, posibil sa o fi lungit-o pentru ca se lucra intens, nu ca pe autostrada soarelui...
            iti recomand sa dai o fuga pana in Meteora, merita; ai langa platamonasul unde ajungi in 3 minute cu masina; recomand sa mai urci si in satul panteleimonas de unde ai o vedere de vis
            poti sa ajungi si in portul volos, nimic spectaculos
            in rest, in statiune poti manca oriunde, eu recomand Volcano de pe faleza, mancarea are gust iar preturile sunt acceptabile, undeva la 25 euro o masa pentru 2 persoane.
            ai avea un minim 600 euro fara cazare pentru cheltuiala cu mancarea si drumul
            Last edited by 827sam; 30 March 2016, 14:21.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Mersi de informatii!

              Am sa alimentez in Bucuresti, si apoi in Sandanski (inainte de vama Kulata, exista un OMV din info.primite), la dus iar la intors vreau sa vin Makaza,desi este"putin ocolit"traseul,inca caut ceva statii pe la Bulgari dupa vama.
              Daca nu asta e alimentez la Greci,doar nu fac avere acum cu cativa centi/litru )!
              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

              Comment


              • Originally posted by ZFMFLORIN View Post
                Banuiesc ca acesta ar fi traseul de tranzit (ruse-makaza): http://distanta.ro/ruse/41.266068,25.432902 , sau mai trebuie "tras" / ajustat ceva la el? - cineva care a mai fost poate sa confirme?
                Multumesc!
                Pe traseul mentionat, sunt localitati care au centura ocolitoare? -sau se merge prin centrul lor....?
                Multumesc!
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • Originally posted by bobbyred View Post
                  Mersi !

                  Nu asta am intrebat
                  Stiu, dar fiind vanator de concedii in timpul liber, am crezut ca te ajut. Grecia este una din cele mai ieftine tari ca destinatie. Tot ce dai in plus acolo unde poti da mai putin, este in minus din buzunarul tau. Bani cu care poti face complet altceva (mancaruri bune de tot la taverne, excursii faine pe mare si pe uscat, la plaje superbe, cu ghizi de unde mai afli si tu ceva din istoria lor etc..)...Plus oboseala cu care ajungi acolo.

                  Cu masina in Grecia e doar o risipa inutila de bani.
                  Last edited by balooo; 31 March 2016, 16:08.
                  sigpic

                  Comment


                  • Daca in Grecia e risipia, atunce ce spui de Belgia-Paris-Belgia-Romania !
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • Orice drum se calculeaza...daca nu renteaza masina, poate sa stea linistita acasa. Pt mine drumul si cazarea nu conteaza. Sa fie minime. In schimb ce faci acolo, aia se numeste concediul tau.
                      sigpic

                      Comment


                      • am reusit sa descarc hartile pentru igo, noiembrie 2015, dupa ce le-am incarcat in gps configurez drumul pe ruta buc-giurgiu-makaza-keramoti ca si pe maps, identic ~575 km
                        daca vrea cineva harta respectiva sa incarce in gps, o transmit pe mail

                        pana la urma a mai fost cineva, vinieta la bulgari a ramas tot 10 leva sau e 15 leva pe 7 zile ?
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Habar n-am cat e leva dar am fost eu acum 2 saptamani in Atena cu caruta personala. Vignieta a fost 40 RON/1 saptamana, la chioscul ala din dreapta cum iesi din vama bulgara. La intoarcere, pentru ca-mi expirase aia luata anterior am dat 10 euro.
                          sigpic
                          Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                          Comment


                          • Originally posted by 827sam View Post
                            am reusit sa descarc hartile pentru igo, noiembrie 2015, dupa ce le-am incarcat in gps configurez drumul pe ruta buc-giurgiu-makaza-keramoti ca si pe maps, identic ~575 km
                            daca vrea cineva harta respectiva sa incarce in gps, o transmit pe mail

                            pana la urma a mai fost cineva, vinieta la bulgari a ramas tot 10 leva sau e 15 leva pe 7 zile ?
                            Astea sunt noile preturi pentru Vinieta Bulgaria 2016 sau mai exact 30 de leva pentru 1 luna
                            Ai PM de la mine cu adresa
                            Attached Files
                            Last edited by bobbyred; 30 April 2016, 18:11.
                            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                            Comment


                            • Originally posted by ady_p View Post
                              Habar n-am cat e leva dar am fost eu acum 2 saptamani in Atena cu caruta personala. Vignieta a fost 40 RON/1 saptamana, la chioscul ala din dreapta cum iesi din vama bulgara. La intoarcere, pentru ca-mi expirase aia luata anterior am dat 10 euro.
                              Ady

                              BGN LEVA BULGARIA cumparare- 2.26 vanzare - 2.53
                              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                              Comment


                              • Apropo, la intoarcere sa aveti 2 euro marunt, taxa de pod. Eu am patit-o-n vama, nu aveau, chipurile, deloc marunti sa dea rest. M-au tras in parcarea din spatele punctului de frontiera, mi-au retinut buletinul (!) si m-au trimis sa cumpar de la exchange ... (fara buletin). Bineinteles, pana-n exchange, situat dupa prima benzinarie din Ruse, aia de pe dreapta, m-a abordat un nene cu punga de euro marunti care a fost extrem de bucuros sa-mi vanda 2 euro cu 10 lei ...
                                sigpic
                                Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google