As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci, in Grecia am fost doar pe insula Lefkada (de 2 ori), fara sa folosesc feribot, cu cazare intermediara in satul Korinos (langa Paralia Katerini), si cu vizitarea Meteorelor in drumul spre Lefkada.
    In Croatia am fost de vreo 5-6 ori, inclusiv cu feribot (pe Hvar), daca vrei detalii despre Croatia iti pot da, insa nu stiu daca aici e potrivit, fiind topic de Grecia. Oricum, pentru Croatia ar trebui sa spui daca mergi cu copii sau nu, deoarece in Croatia se gasesc putine locuri cu nisip, plajele din Croatia sunt mai putin "prietenoase" cu copiii mici.
    Anul asta noi planuim sa mergem in Croatia din insula Rab, la Lopar

    Comment


    • Cu copii. Poti pe privat atunci, 8 si 14ani te rog? Multumesc!

      Comment


      • Originally posted by CristiZ View Post
        Dar pentru Thasos? Cum e cu feribotul, e ok pe insula pentru prima daca inGrecia?
        Ce anume vrei sa stii despre ferry?
        Eu am fost si in Thassos si in Lefkada.
        Lefkada e mult mai spectaculoasa ca si plaje, iar apa de un albastru ireal (nu am mai vazut asa apa nici macar in Skiatos).
        Dar... preturile sunt cam cu 10% mai mari vs Thassos, serviciile sunt mai slabe, mancarea mai proasta, plin de italieni care sunt destul de nesimtiti si in restaurante, si pe plaje, dar si in trafic.
        Daca te cazezi pe est e cam banal- inclusiv apa urata.
        Daca te cazezi pe vest - acolo e 'miezul', dar nu prea vei gasi cazare direct pe plaja ci la ceva de mers, plajele sunt cam neprietenoase pentru cei mici sau cei care nu stiu sa inoate bine.
        Ce sa zic..pentru o data merita sa te aventurezi si pana in Lefkada (tinand cont de cele de mai sus plus ca drumul e muult mai lung).
        Dar daca vrei un concediu odihnitor, cu servicii foarte bune si relativ ieftine, relativ aproape de Romania...atunci Thassos is the answer
        Daca pleci pe la 1 noaptea Bulgaria o traversezi in 4- 5 ore si de la granita mai e o aruncatura de bat pana in Thassos.
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

          Multumesc. Voiam sa stiu daca se asteapta la feribot mult, daca e scump... dca au anumite ore. Orice info credeti ca trebuie de stiut
          Last edited by CristiZ; 31 January 2017, 20:51.

          Comment


          • Nu se asteapta, in sensul ca daca ai noroc te imbarci din prima, zero timp de asteptare. Circula bine, n-apuca bine sa plece unul, ca vine altul destul de repede.
            Daca ai "ghinion" si-l ratezi la mustata, astepti cel mult 15-20 min dupa urmatorul. Sunt f. dese cursele, cererea spre Tassos e f. mare.
            Ferry face 35-50min in functie de cat de agitata e marea. Ia cu tine pufuleti / biscuiti sa hranesti pescarusii.
            Ca si cost, sper sa nu mint, 2 adulti + 1 copil (nu plateste pana la 3-5 ani, parca, nu mai retin exact) + masina, undeva putin peste 50 Euro.

            Originally posted by eugenmanea View Post
            Lefkada.....
            .....mancarea mai proasta, plin de italieni care sunt destul de nesimtiti si in
            Comarativ cu Tassos, nu mi s-a parut mai proasta mancarea, desi din 2011 poate s-a mai stricat treaba. In schimb portiile, mi s-au parut mai meschine decat in Tassos, unde sunt chiar generoase, pe gustu' rumanului (clar au speculat si aspectu' asta).

            Originally posted by CristiZ View Post
            Orice info credeti ca trebuie de stiut
            Suntem foarte multi cei care am fost in concedii in insulele grecesti si care suntem familiarizati cu transferurile cu feribotul. Dar cred ca si mai multi sunt cei care isi fac curaj sa-si petreaca pentru prima oara vacanta de vara intr-o astfel de insula si care nu au calatorit niciodata cu acest mijloc de transport. […]


            Enjoy!

            Corectie: cca. 50 Euro a fost dus-intors, nu doar o cursa!
            Last edited by Kojak; 31 January 2017, 22:46. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • rezervare prin booking.com

              salutare colegi am si eu o rezervare pt Thassos prin booking.com
              ati fost in Grecia prin booking .com sunt de incredere ?
              pt plata am optat cu plata la destinatie dar am inteles ca o sa blocheze o suma pe card inainte cu o perioada de timp inainte de sejur.
              imi spuneti cu a decurs la voi cu rezervarea prin booking.com
              si alte detali.
              eu o sa merg cu masina cu 2 copii prin noua vama la bulgari
              pe masina am gpl ma intereseaza daca pot plati cu cardul in lei la benzinari in bg.

              Comment


              • de cativa ani doar prin booking si/sau directbooking am mers. am avut si plata 100% cu 6 luni inainte de concediul propriu-zis si n-au fost probleme. la plata partiala, da, ti se blocheaza o suma (de obicei 25-30%), te duci si faci virament bancar pentru confirmare rezervare, apoi cu dovada viramentului ti se emit biletele/rezervarea. dupa ce primesti actele de la booking.com, scrie mail sau telefoneaza la hotel sa te asiguri ca e totul ok.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • De unde sa (nu) alimentam pe traseu?

                  Comment


                  • Incearca sa bagi doar din statiile mari, lukoil, shell sau ce mai au aia pe acolo, nu de prin sate sau de la statii mici cu ghereta.
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Originally posted by adi xxl View Post
                      pe masina am gpl ma intereseaza daca pot plati cu cardul in lei la benzinari in bg.
                      Da, fara probleme, cel putin la benzinariile cunoscute (Lukoil, OMV, Shell).

                      Eu nu am rezervat niciodata prin booking. De acolo, doar citesc review-urile si aleg locatia de cazare. Dupa, caut site-ul unitatii de cazare si iau legatura direct cu proprietarul, prin e-mail. De fiecare data, in urma negocierilor, am obtinut preturi mult mai bune ptr. cazare, chiar si cu toate reducerile de pe booking. Intotdeauna ptr. confirmarea rezervarii mi-a fost solicitat avans, cuprins in g-ral intre 20-30% din suma totala.

                      Comment


                      • daca poti traversa bulgaria si macedonia cu un plin, lukoilul de la vama cu grecia e un loc de unde alimentezi combustibil calumea si la preturi decente. macedonia in general are preturi mai mici decat serbia sau grecia la combustibil. din pacate pt cei cu gpl nu pot sa spun de unde e ok sa alimentezi.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Din vara tin minte ca in Grecia pretul la benzina era mult mai mare decat cel la motorina, ceva de genul motorina 1.1, benzina 1.45 euro/litru

                          Sent from my SM-T580 using Tapatalk

                          Comment


                          • Vigneta la bg

                            eu vreau sa intru in Bg pe la Giurgiu si sa trec la greci pe la Makaza
                            in legatura cu vigneta la Bg de unde e mai indicat sa o cumpar ?
                            atit la intrare in BG si cand ma intorc pe la Makaza

                            cand o sa intru in bg pe la Giurgiu o sa fie noaptea .

                            in legatura cu radarele fixe din Bulgaria pe traseu asta
                            va venit vreo amenda de la radare ?
                            si cum ati platito?
                            Last edited by adi xxl; 2 February 2017, 04:38. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Vigneta o iei de la gheretele alea, imediat dupa intrarea in BG, chiar unde e primul giratoriu.
                              Sau, daca nu, la prima benzinarie, chiar cum o iei pe varianta de ocolire Ruse. E la 50m de giratoriu. Daca n-au nici acolo, mergi la urmatoarea benzinarie.
                              Camerele alea NU sunt de viteza, sunt de monitorizare trafic.
                              Am dat in ele si anu' trecut si acu' 2 ani, ca in caini , la majoritatea (daca nu chiar toate) cu mult peste limita si nu mi-a venit nimic si nici nu stiu pe careva care s-o fi incasat de la ele.

                              Comment


                              • In BG radarul e in boscheti, montat pe masina.

                                Atentie ca mi-am furat-o noaptea, la ora 2. Vroiau sa le dau 400 leva - imi aratau ca atat e amenda - si pentru asta sa mergem impreuna la bancomat. Ne-am "inteles" la mult mi putin.

                                Tot noaptea, in BG, am primit avertisment pt nepurtarea centurii

                                In Grecia am mers cu a5a in limitare pe autostrada si expres, nu am primit nici un "feedback"

                                Pe Thassos e o singur statie cu GPL, e ok, se poate folosi, nu am avut probleme.
                                In BG se gasesc statii Lukoil, GPL acolo e ffffooooooaaaarte ieftin
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google