Vreau Sa Imi Iau Un Dci De 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau Sa Imi Iau Un Dci De 85 CP

    Salut baieti,

    Sunt nou pe forum si as vrea sa aflu cateceva despre Loganul dci de 85 de cai.

    Imi spuneti si mie va rog cum e cu intretinerea, cat costa reviziile, la cati km trebuie facute, ce "surprize" imi rezerva statutul de proprietar al unui logan?

    La ce aspecte trebuie sa fiu atent in ceea ce priveste intretinerea si exploatarea?

    Multumesc,

    Catalin
    Last edited by CataPR; 13 July 2008, 20:14. Reason: sa fie mai expresiv

  • #2
    Bun venit!
    Date despre revizii gasesti aici. Preturile sunt aceleasi pentru toate tipurile de motorizari diesel.
    Daca ii pui motorina buna si nu mergi cu ea subturata sau supraturata, nu o sa ai probleme in timp.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      CataPR: daca vret un 85 dci trebuie sa fi gandit un pic la el! Parerile sunt impartite!
      nu te gandi la costul reviziilor si alte alea. Intotdeauna masina ta e cea mai buna ,
      eu am un 70 dci si sunt multumit pana acum febr 2008 si 6600 km.
      daca vrei diesel ia-l si gata.
      eu datorita varstei din avatar, am preferat 70 cp.
      tara din "pe aripile vantului"
      avea o replica atunci cand o macina cava -" la asta ma voi gandi maine"
      lasa deci comparatiile cu alta motorizari!
      Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
      Andreea Trifu

      Comment


      • #4
        Un diesel e cea mai buna alegere oricand... Am mers cu unul de 85 de cai si am ramas profund impresionat de ce poate... Nu vei fi dezamagit... Iar cu un consum in oras de 5-5,5%, cred ca nu te vei plange! ;)
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • #5
          Nu te mai gandi la costuri de intretinere si achizitie... Ial si gata... Ti-l recomand... Desi motorizarea din avatarul meu este benzina...

          Comment


          • #6
            Ca si posesor de diesel iti recomand,nu o sa regreti,pur si simplu o sa il adori cand o sa vezi ce consum ai atat in oras cat si in afara lui

            Comment


            • #7
              Gandestete ce vrei sa faci cu el... Eu am diesel. Cu au zis si colegii mai sus parereile sunt impartite. Daca merg foarte mult in afara orasului se merita la fel de bine si diesel si benzina (4,5 diesel, - 6-7 benzina parca diferenta e mica si paote disparea daca alergi mai tare- creste foarte mult consumul la diesel daca treci de 110-120). Daca mergi mai mult in oras diferentele se vor vedea. Una e sa consumi 6.5 si alta e sa consumi 10-11- asta depinde si de stilul de mers. Colegii zic ca dieselul e mai pretentioasa un pic.

              eu o am de aproape 3 luni si 5000 km si pot sa zic ca sunt multumit de ea. Trage bine in depasiri, uneori trebuie sa mai potolesti hergelia ca masina devine instabila la viteza mai mare pe curbe.

              dca poti i-ati cu abs- dieselul nu prea are frana de motor (cum are benzina) adica iarna e mai greu sa o stapanesti cu frana de motor. Pe de alta parte are si un avantaj- in panta daca nu apesi pedala de acceleratie iti va mentine pe cat posibil viteza- adica nu nu prea creste viteza la coborari chiar daca e panta mare- asta e un avantaj- dar nici nu te infraneaza (nu scade viteza)

              acum e o ferta la dacia- cu aer conditionat gratis si reducere de 300 euro pt diesel din pretul cu TVA.
              1.5 dc

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru pareri si sfaturi baieti.

                Problema mea este ca vreau diesel ca imi place sa conduc si sunt sigur ca o sa depasesc cei 30.000 pe an care se zice ca ar face diferenta intre diesel si benzina la pretul de achizitie. Vreau sa mi-l iau pe cel mai echipat, Prestiege, ca sa am si ABS cu AFU. Apropo de AFU, stie cineva sa imi spuna care este avantajul acestui AFU?

                Pe de alta parte, jantele de 15'' cu care vine echipat din fabrica suporta si cauciucuri mai late? De genul 190mm sau 200? Cam cat ar creste consumul ca banuiesc ca trebuie sa influenteze cu ceva un set de cauciucuri mai late.

                O zi usoara la birou

                Comment


                • #9
                  Pentru AFU, foloseste functia "Search" ca s-a discutat pe alt thread!Numai bine!
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    Salut,

                    Despre cauciucuri puteti sa imi spuneti ceva? POt folosi aceleasi jante sau trebuie sa cumpar altele, suporta o latime mai mare de 185mm?

                    Multumesc

                    Comment


                    • #11
                      Merge 195. Dar de la 195 in sus, trebuie jante de 6.5" sau chiar 7".
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Diferente anvelope

                        Nu cumva primesti niscaiva "cadouri" de la Nenea Politistul daca ai "gume" de alte tipodimensiuni decat cele care figureaza in certificatul de inmatriculare?

                        Un cunoscut de-al meu si-a luat-o pe coaja pentru faza asta,,,
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • #13
                          Daca te prinde, da, risti "cadouri" . Apropo, stiai ca pe jantele de 6,5" ce se gasesc la metro cu eticheta "pt logan" risti un "cadou" de umbli cateva zile dupa talon? Eu am avut alte jante, acum o sa am si alte jante si alte gume, altii mai au tot asa, neomologate, dar daca nu "comiti" vreo "maiestrie" nu se ia politia de tine.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            Omologare

                            A,,,nu stiam ce produse comercializeaza Metro; daaar ce nu face un comerciant ca sa isi vanda produsele? Ce conteaza un neadevar?
                            Ai pus punctul pe I, Seba...Omologare;
                            Daca nu ar fi asta,,ne-am face masinile de nu ar mai corespunde mare lucru din datele producatorului (testate) cu realitatea.
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • #15
                              Corect cu Omologarea..Si pe mine ma batea gandul la niste jante sau macar la cauciucuri mai late pe spate. Se simte bine in curbe..Mai ales pe ploaie era sa o fur pe valea Prahovei pe serpentine..Sa dus de fund loganul..Bine ca nu am pus frana!!
                              Amice i-ati diesel daca faci kilometri...Si orice ar fi parca tot dieselul e mai tare..Parca e mai mult sub capota decat la benzina si sincer nu stiu daca se merita decat pentru kilometri..Altfel costurile de intretinere-piese schimbate- sunt mari si reviziile asemenea. Dar daca faci kilometri i-ati linistit diesel..Mie oricum mi se pare mai bine lucrat dieselul decat benzina..Am vazut ca multe lucruri sunt la diesel care nu se gasesc la benzina. Succes..Dar cel mai bine te-as sfatui sa nu-ti mai iei Logan..Dar asta e alta problema..Daca ai bani de 85CP i-ati altceva..De la o vreme sunt cu "barca=logan" pe valuri..Salta ca un greiere masina!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google